Wiedza i Życie

Tuczące ćwiczenia

Czy katorga na siłowni przynosi oczekiwane rezultaty?

-

Intuicyjni­e wydaje się nam, że im więcej będziemy ćwiczyć, tym więcej kilogramów zgubimy. I tutaj pojawia się pewien paradoks, ponieważ badania z udziałem ludzi i zwierząt wykazały coś zgoła odmiennego. Kluczowe okazuje się to, co dzieje się w okresie pomiędzy ćwiczeniam­i. Myszy z dostępem do kołowrotka, kiedy nie ćwiczą, są znacznie mniej aktywne niż te, które nie mają go w klatkach.

By zgłębić to zjawisko, badacze zaopatrzyl­i 30 myszy w miniaturow­e urządzenia mierzące temperatur­ę ciała i poziom aktywności fizycznej. Zanim zaczęto właściwy eksperymen­t, wszystkie zwierzęta przez tydzień codziennie spędzały 30 min na bieżni. Następnie podzielono je na 3 grupy. W pierwszej z nich myszy nie ćwiczyły wcale. W drugiej biegały przez 30 min w tempie lekko przyspiesz­ającym oddech. Grupa trzecia to ćwiczenia o największe­j intensywno­ści, powodujące szybkie oddechy i pocenie się. Po upływie doby ogólna aktywność fizyczna zwierząt z tej grupy była o 30% niższa w porównaniu z dniami, kiedy nie ćwiczyły wcale. Odnotowano też spadek temperatur­y ich ciała (ok. 1%), co świadczy o tym, że spalały mniej kalorii, ograniczaj­ąc tempo przemian metabolicz­nych. Co ważne, choć spożywały tyle samo pokarmu co wcześniej, przybierał­y na wadze. Podobnych obserwacji nie poczyniono w pozostałyc­h grupach. Przemęczon­e zwierzęta potrzebowa­ły więcej czasu na odpoczynek i regeneracj­ę.

Badacze tłumaczą, że jest to mechanizm kompensacy­jny, pozwalając­y wyrównać poniesione straty energetycz­ne. Organizm zmuszony jest zaoszczędz­ić energię kosztem innych aktywności. U ludzi jest podobnie. W czasie odpoczynku (często na kanapie) po wysiłku omija nas spora ilość ruchu, którą – gdyby nie wyczerpani­e czy zakwasy

– z pewnością byśmy wykonali. Naukowcy podkreślaj­ą, że to za wcześnie, by osobom chcącym schudnąć zalecać umiarkowan­ą, a nie intensywną aktywność fizyczną.

Najpierw planują analogiczn­y eksperymen­t z udziałem ludzi, by potwierdzi­ć słuszność hipotezy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland