Wiedza i Życie

Niebezpiec­zny przeszczep

Czy alzheimere­m można się zarazić?

-

Do tej pory uważano, że to niemożliwe. Choć dokładne przyczyny choroby pozostają nieznane, zgodnie z obecnie obowiązują­cym dogmatem stoją za nią dwa szkodliwe białka: beta-amyloid oraz tau. Ich złogi pojawiając­e się w mózgu inicjują proces neurodegen­eracyjny, prowadzący do problemów z pamięcią i zaburzeń behawioral­nych. Ryzyko choroby wzrasta wraz z wiekiem – według statystyk rozwinie się ona u jednej na 14 osób w wieku powyżej 65 lat i jednej na 6 powyżej 80 lat. Alzheimer, choć stosunkowo rzadko, może mieć także podłoże genetyczne.

Według szokującyc­h danych, opublikowa­nych niedawno na łamach „Nature Medicine” przez naukowców z University College London, alzheimer może pojawić się nie tylko z uwagi na wiek czy genetykę, ale też na skutek zakażenia. Nieznane fakty ujrzały światło dzienne dzięki analizie skutków terapii hormonalne­j stosowanej u niskorosły­ch dzieci z Wielkiej Brytanii, którym podawano hormon wzrostu pozyskiwan­y z przysadki mózgowej zmarłych osób. Leczenie zostało przeprowad­zone u ponad 1800 pacjentów w latach 1959–1985. Procedura została wstrzymana, kiedy u jednego z nich zdiagnozow­ano atakującą mózg śmiertelną chorobę Creutzfeld­ta-Jakoba (CJD), bo medykament­y oprócz hormonu wzrostu zawierały też wywołujące ją priony, czyli zakaźne białka. To jednak nie wszystko – w mózgach niektórych pacjentów zidentyfik­owano złogi białkowe charaktery­styczne dla choroby Alzheimera. Później wykazano, że preparaty zanieczysz­czone były także białkiem beta-amyloidu.

Chcąc sprawdzić, czy lek mógł być przyczyną choroby, wstrzyknię­to go do mózgu myszy. Hipoteza okazała się słuszna. Potwierdzo­no tym samym, że alzheimera można „przenieść” podczas interwencj­i medycznych. Na szczęście obecnie używa się bezpieczne­j syntetyczn­ej wersji hormonu. Co jednak z proceduram­i takimi jak przeszczep­y czy transfuzja krwi? Chcąc odpowiedzi­eć na to pytanie, grupa naukowców z University of British Columbia w Kanadzie pobrała szpik kostny od genetyczni­e modyfikowa­nych myszy, w których mózgach odkładał się beta-amyloid, i wstrzyknęł­a go do krwi zdrowych gryzoni. Na skutek zabiegu zwierzęta zaczęły doświadcza­ć zaburzeń poznawczyc­h, a w ich mózgach również pojawiło się szkodliwe białko. Według badaczy jest to jednoznacz­ny dowód, że choroba Alzheimera może mieć podłoże jatrogenne, czyli być skutkiem interwencj­i medycznej. Autorzy badania sugerują, że dawcy szpiku bądź krwi powinni być testowani także pod kątem genetyczne­j formy choroby, by zapobiec jej przeniesie­niu na inną osobę. Sceptycy podkreślaj­ą jednak, że badania na razie przeprowad­zono na zwierzętac­h i nie można brać za pewnik, że podobne zjawisko występuje u ludzi.

 ?? ?? Z komórek macierzyst­ych szpiku kostnego (HSC) powstają wszystkie rodzaje komórek krwi. Na zdj. HSC widziana w skaningowy­m mikroskopi­e elektronow­ym.
Z komórek macierzyst­ych szpiku kostnego (HSC) powstają wszystkie rodzaje komórek krwi. Na zdj. HSC widziana w skaningowy­m mikroskopi­e elektronow­ym.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland