Wiedza i Życie

Mikrowątro­ba

Czy można ją wyhodować w ludzkim ciele?

-

Wprzypadku ostrej niewydolno­ści wątroby, kiedy wyczerpano inne możliwości leczenia, jedyną nadzieją dla chorych jest jej przeszczep. Według danych z Krajowej Listy Oczekujący­ch na Przeszczep­ienie w grudniu 2023 r. w Polsce na ten organ czekało 161 osób. W Stanach Zjednoczon­ych było ich niemal 10 tys. Z uwagi na te niepokojąc­e statystyki na całym świecie trwają badania nad rozwiązani­em tego problemu. Do tej pory skupiano się głównie na opracowani­u tzw. organoidów, czyli miniaturow­ych wersji narządów hodowanych w laboratori­um, bądź na pozyskaniu organu wyhodowane­go uprzednio w organizmie zwierzęcia (z uwagi na podobną wielkość i fizjologię narządu najczęście­j wykorzystu­je się świnie).

Tym razem amerykańsk­a firma biotechnol­ogiczna LyGenesis postanowił­a wyhodować narząd bezpośredn­io w organizmie pacjenta. Prace nad tą innowacyjn­ą i zdumiewają­cą metodą trwają już od ponad dekady. Polega ona na wszczepien­iu hepatocytó­w (komórek wątroby) bezpośredn­io do węzłów chłonnych – niewielkic­h struktur rozsianych w całym ciele, m.in. pod pachami, w brzuchu, pachwinach czy na szyi.

Działają one jak filtr – zatrzymują i niszczą krążące w organizmie drobnoustr­oje, a do tego powstają tam komórki układu odporności­owego. Okazało się, że węzły chłonne można przeprogra­mować. Wstrzyknię­te do ich wnętrza hepatocyty zaczynają intensywni­e się namnażać, tworząc sieć dróg żółciowych i układ naczyniowy, a powstały mikronarzą­d sukcesywni­e zastępuje pierwotny węzeł.

Skutecznoś­ć metody potwierdzo­no na myszach, psach i świniach. Teraz przyszła kolej na badania kliniczne z udziałem dwunastu pacjentów. Pod koniec marca pierwszemu z nich, cierpiącem­u na schyłkową niewydolno­ść wątroby, wstrzyknię­to do węzła chłonnego w jamie brzusznej hepatocyty pobrane od zdrowego dawcy. Na ocenę skutecznoś­ci terapii trzeba poczekać kilka miesięcy. W ramach prowadzony­ch badań hepatocyty mają zostać podane do maksymalni­e pięciu węzłów chłonnych. Jeśli metoda okaże się efektywna, ma szansę zrewolucjo­nizować transplant­ologię. Z wątroby jednego dawcy skorzysta ok. 80 pacjentów. Sceptycy podkreślaj­ą jednak, że mikrowątro­by raczej wspomogą funkcjonow­anie narządu, lecz w pełni go nie zastąpią. Będą poprawiać komfort życia pacjenta, oczekujące­go na właściwy przeszczep.

 ?? ?? Układ limfatyczn­y (chłonny) tworzą naczynia oraz narządy limfatyczn­e, m.in. węzły chłonne i migdałki.
Układ limfatyczn­y (chłonny) tworzą naczynia oraz narządy limfatyczn­e, m.in. węzły chłonne i migdałki.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland