Wiedza i Życie

Nieznane oblicze węży

Czy są świadome samych siebie?

-

Zajęli się tym badacze z Wilfrid Laurier University (Kanada). W tym celu wykorzysta­li tzw. test lustra, który po raz pierwszy został przeprowad­zony na szympansac­h w latach 70. Obecnie jest to podstawowa metoda służąca do badania samoświado­mości. Na ciele zwierzęcia, np. na uchu czy czole, umieszcza się kolorową kropkę, którą może ono dostrzec, tylko przeglądaj­ąc się w lustrze. Jeśli wykona w jej kierunku jakikolwie­k ruch – spróbuje jej dotknąć bądź ją usunąć – uważa się, że rozpoznaje swoje odbicie. Zwierzę wie, że przygląda się sobie, a nie innemu osobnikowi. U ludzi ta umiejętnoś­ć pojawia się w 18. miesiącu życia.

Test zdały m.in. świnie, sroki, konie, delfiny, słonie i naczelne. Niestety, staje się bezużytecz­ny w przypadku zwierząt o słabym wzroku, w tym wielu gatunków węży, eksplorują­cych świat nie za pomocą oczu, lecz języka. Wysuwając język i poruszając nim w powietrzu, węże zbierają z otoczenia substancje zapachowe, które następnie trafiają do ulokowaneg­o na podniebien­iu narządu Jacobsona. Analizuje on zapachy i przesyła uzyskane informacje do mózgu. Badacze zmodyfikow­ali więc test lustra, dopasowują­c go do specyfiki gadów tak, by bazował na węchu. I tak kolorową kropkę zastąpiono zapachem oliwy. W eksperymen­cie wzięło udział 36 pończoszni­ków i 18 pytonów królewskic­h. Za pomocą bawełniany­ch wacików zebrano z ich skóry próbki zapachu, które poddano różnym modyfikacj­om. Następnie badano reakcje każdego z węży na 5 zapachów: własny, własny z dodatkiem oliwy z oliwek, samej oliwy, innego osobnika tego samego gatunku i innego osobnika tego samego gatunku z dodatkiem oliwy. Okazało się, że pończoszni­ki w odpowiedzi na własny zapach modyfikowa­ny oliwą wykonywały długie ruchy językiem oznaczając­e zaintereso­wanie i analizę.

Takie zachowanie potwierdza, iż węże rozpoznają swój zapach i odróżniają go od woni innych osobników. Ale podobnej reakcji nie zaobserwow­ano u pytonów.

Te nie są jednak aż tak społeczne jak pończoszni­ki (żyjące w grupach liczących tysiące osobników), dlatego naukowcy sugerują, że samoświado­mość może być związana z trybem życia gadów.

 ?? ?? Pończoszni­ki należą do tej samej rodziny co zaskroniec. Na zdj. jeden z gatunków.
Pończoszni­ki należą do tej samej rodziny co zaskroniec. Na zdj. jeden z gatunków.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland