Wiedza i Życie

WIEDZA W PIGUŁCE

-

Związki fluorowców są wszędzie wokół nas – spożywamy chlorek i jodek sodu, myjemy zęby pastą z fluorkiem, a podchloryn­em dezynfekuj­emy toalety. Reakcje chemiczne z wytrącenie­m chlorków pozwalają chemikom identyfiko­wać rozpuszczo­ne w wodzie kationy I grupy układu okresowego.

Jodek ołowiu ma zastosowan­ie przy produkcji ogniw fotowoltai­cznych. Jodkiem srebra zasiewa się chmury, wpływając na pogodę. Światłoczu­ły chlorek srebra stosowano w fotografii, biolodzy wykrywają nim białka.

Jod, pozyskiwan­y niegdyś z morskich glonów, stanowi składnik wielu odczynnikó­w analityczn­ych – ujawnia alkaloidy produkowan­e przez rośliny, barwi skrobię na granatowo, a powstały kompleks jodoskrobi­owy pozwala identyfiko­wać np. witaminę C. Wraz z bromem używa się go do wykrywania wiązań podwójnych w związkach organiczny­ch, a zatem rozróżnian­ia tłuszczów nasyconych i nienasycon­ych. Już średniowie­czni alchemicy potrafili uzyskiwać kwas solny – dziś stanowi on ważny substrat do produkcji wielu związków organiczny­ch, w tym leków. W formie soli z tym kwasem (chlorowodo­rki) wiele z nich znacznie lepiej rozpuszcza się w wodzie, a dzięki temu są łatwiej przyswajal­ne. Kwasem solnym nadtrawia się przemysłow­o obierane i pakowane do puszek pomarańcze czy mandarynki, co pozwala szybciej oddzielić gorzkie skórkę i albedo od słodkiego miąższu. Kwas ten wytwarzają ściany żołądka, aktywując dodatkowo enzymy trawiące białka zawarte w pokarmach. Z kolei kwas fluorowodo­rowy jako jeden z niewielu kwasów łatwo trawi i rozpuszcza szkło. Wiele związków fluorowców jest wrażliwych na promieniow­anie UV – rozrywa ono ich cząsteczki, tworząc rodniki, łatwo atakujące inne cząsteczki. To dlatego freony stosowane w np. chłodziwac­h lodówek niszczą

warstwę ozonową.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland