WIW 2017 Gdynia

Zagle - - W Numerze -

Wystawa pod... wodą

Tegoroczne lato było wyjątkowo kapryśne i nieprzewidywalne. Oczekiwane przez wielu fanów Targi „Wiatr i Woda na wodzie”, na których pokazywane są najpiękniejsze i największe jachty dostępne na polskim rynku w ich naturalnym środowisku, spotkały się z wielkimi ulewami i burzami, panującymi w ostatni weekend lipca nad polskim morzem. Dwa pogodne dni na zakończenie imprezy pozwoliły jedynie częściowo poprawić frekwencję zwiedzających. Niemniej większość wystawców nie narzekała: przeprowadzono wiele obiecujących rozmów z potencjalnymi klientami, a to dla firm stanowi największą wartość.

Hity i premiery

Coraz częściej to w Gdyni odbywają się najważniejsze premiery jednostek krajowych, jak również pokazywanych po raz pierwszy w Polsce jachtów producentów zagranicznych. Z pewnością wydarzeniem najbardziej spektakularnym była oficjalna światowa premiera najnowszej konstrukcji motorowej ze stoczni Delphia Yachts, bardzo oczekiwanego modelu Bluescape 1200. Niemniej ważnym były przedpremierowe pokazy nowych jachtów motorowych (350, 360 i 370) drugiej naszej eksportowej marki Galeon, na które zaproszeni zostali dealerzy wraz ze swoimi klientami. Pracownicy stoczni oddelegowani na targi „zwijali się jak w ukropie”, wypływając co chwila na wody zatoki gdańskiej na testy nautyczne.

Nowości i prawdziwych hitów wystawy nie zabrakło i w innych stoiskach. Z pewnością trzeba do nich zaliczyć pokazywanego po raz pierwszy w Polsce żaglowego Hanse 455, nawiasem mówiąc w dużym stopniu budowanego w naszym kraju. Niesłychaną ciekawość widzów oraz fachowców wzbudzał Dragonfly 28 – duński trimaran ze składanymi pływakami (patrz „Żagle” 7/2017).

Nie zabrakło nowości w segmencie najmniejszych jednostek pływających, która od wielu lat stała się naszą polską specjalnością. Nowe modele Parker 750 (CC i DC), otrzymały nowe kadłuby w oparciu o nowatorską technologię „Two step hull infusion”, dzięki której fantastycznie zwiększyła się ich dynamika i ekonomia pływa-

Już 12. edycja Targów „Wiatr i Woda na wodzie” w Gdyni nie miała szczęścia do pogody. Przez dwa pierwsze dni padający deszcz skutecznie zniechęcał do odwiedzenia ekspozycji i dopiero w weekend udało się częściowo odrobić zaległości

nia. W firmowym stoisku można było też zobaczyć RIB-A napędzanego... zaburtowym silnikiem wysokoprężnym.

Dużą sensację wzbudzała też mała żaglówka – Mini230, reklamowana jako najmniejszy jacht regatowy na świecie, zaprojektowana przez Leszka Gonciarza, a produkowana przez firmę Pragmatical Solution. Spróbowaliśmy nią pożeglować i ...dało się bez problemu, test wkrótce w kolejnych wydaniach magazynu „Żagle”.

Laureaci i kandydaci

Targi „Wiatr i Woda na wodzie” mają oczywiście swoją prestiżową nagrodę. Jest nią konkurs na najpiękniejszy jacht żaglowy i motorowy pokazany na ekspozycji, Gdynia Yacht Design, Nagroda Prezydenta Gdyni. W tym roku jury w składzie Hanna Bakuła, Tadeusz Jelec, Bartosz Piotrowski, Leszek Gonciarz oraz wyżej podpisany Stanisław Iwiński miała sporo pracy aby wytypować i nagrodzić najbardziej wartościowe konstrukcje wśród tylu atrakcji. Po długiej i owocnej dyskusji ostateczny werdykt brzmiał:

Najpiękniejszy jacht żaglowy – Hanse 455, pokazany przez firmę Horyzont. W tej kategorii równie wysoko oceniony został Dragonfly 28 wystawiony przez firmę Rodan, któremu przyznano wyróżnienie.

W kategorii Najładniejszy Jacht Motorowy bezapelacyjne zwycięstwo odniosła natomiast Delphia Bluescape 1200. Zwycięzcy zostali uhonorowani specjalnymi statuetkami w sobotę trzeciego dnia targów na głównej scenie wystawy.

Na uroczystym wieczorze wystawców pierwszego dnia imprezy w Gdyni, tradycyjnie ogłoszone zostały także wyniki I etapu konkursu LAND ROVER Jacht Roku w Polsce – Polish Yacht of The Year 2018, organizowanego przez „Żagle”. Wyniki przedstawiamy na kolejnych stronach niniejszego wydania.

Ciekawostki i wydarzenia

Dużą atrakcją dla odwiedzających były spotkania z ciekawymi postaciami naszego życia żeglarskiego. O swoim ostatnim sukcesie, zwycięstwie w prestiżowych regatach TWOSTAR i planach na przyszłość opowiadał specjalny gość – kapitan Joanna Pajkowska. Polski Związek Żeglarski zorganizował warsztaty dla dzieci w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej. Były pokazy ratowników wodnych ze specjalnie tresowanymi psami, a także regaty modeli sterowanych radiem.

Tak więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie, pomimo niesprzyjającej, przynajmniej na początku, pełnej deszczu pogodzie...

Tekst Stanisław Iwiński zdjęcia Wojciech Niewiński/ Murator EXPO

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.