Śląskie jesienne spotkanie z WIATREM I WODĄ

Pierwsza edycja Śląskich Targów Sportów Wodnych i Rekreacji „Wiatr i Woda” sprzed roku okazała się sukcesem organizacyjnym i zdobyła bardzo dobre opinie wśród zwiedzających oraz wystawców. W dniach 10 – 12 listopada 2017 r. odbędzie się 2. edycja tej impr

Zagle - - Listopad - Tekst Dominik Życki zdjęcia materiały firmowe producentów

Bardzo mocnym argumentem wpływającym na wysokie oceny zeszłorocznej wystawy była lokalizacja targów. Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które gości nasze Targi „Wiatr i Woda”, położone jest w centrum Katowic, tuż obok słynnego Spodka, przy pięknym budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskim. Wszystko niedaleko od dworca, ze świetnym dojazdem samochodem i komunikacją miejską. MCK otoczone jest zielenią i aż trudno uwierzyć, że to centrum stolicy Śląska. Katowice są przy tym współgospodarzem targów, które tradycyjnie organizuje spółka Yacht Expo, a organizatorem wykonawczym jest Murator EXPO.

Przestronne i niezwykle estetyczne hale MCK to jedno z nielicznych miejsc w kraju, w którym najnowsze jachty znakomicie się prezentują. Dlatego swój udział w wystawie zapowiedziało w tym roku większość polskich stoczni i firm importujących jednostki żaglowe i motorowe. Wśród prezen- towanych jachtów pokażą także premierowe konstrukcje, które tradycyjnie przyciągają uwagę zwiedzających. Jednak na targach każdy wodniak powinien znaleźć coś dla siebie, ogromna liczba wystawców reprezentuje bowiem wszystkie gałęzie jachtingu i innych sportów wodnych.

Żaglowe rodzynki

Amatorzy żeglowania turystycznego po Mazurach będą mogli obejrzeć w Katowicach m.in. dwa najnowsze jachty – Antilę 24.4, nominowaną w konkursie Jacht Roku 2018 w Polsce, oraz Maxusa evo 24, Jacht Roku 2017 w Polsce. Tylko o rok star-

szym modelem będzie Phobos 24.5, konkurent dwóch wspomnianych powyżej, który ponownie zaprezentowany zostanie z nowym wnętrzem. Na żeglarzy morskich czekać będzie z kolei flagowy jacht stoczni Delphia – turystyczna Delphia 47, największy jacht wystawy. Po przeciwnej stronie bieguna znajdzie się Mini 230 – niezwykła łódeczka żaglowa, najmniejsza na wystawie (i chyba w Polsce też), przeznaczona dla dzieci i dorosłych, pełno- i niepełnosprawnych żeglarzy do pływania w pojedynkę. Jej test znajdziecie w tym numerze „Żagli” na stronie 28. Tylko ciut większe od Mini będą w Katowicach Delta i Merlin, budowane już od kilku lat przez firmę Kama Yachts.

Duże stoiska będą mieli także importerzy turystycznych jachtów morskich stoczni francuskich, niemieckich, słoweńskich i włoskich. Oferują każdy model, ale ze względów logistycznych nie przywiozą ich fizycznie na

wystawę. Warto, jednak odwiedzić stoiska wielu firm m.in. Atsea, Dobre Jachty i Yachts & Yachting, by poznać światowe trendy w budowie tego typu jednostek.

Dla tych, którzy lubią ścigać się pod żaglami, atrakcją będzie m.in. szybki, ale łatwy w prowadzeniu katamaran dwuosobowy, najnowszy Topcat K4X (test w „Żaglach” 07/2017) oraz dwa lub trzy małe jachciki regatowe na stoisku Chocian Sailing, gdzie można też zakupić regatowy osprzęt i odzież firmy Zhik.

Motorowy zawrót głowy

Wystawę zdominują konstrukcje napędzane mechanicznie, a pośród prezentowanych modeli wiele pokazanych zostanie po raz pierwszy w Polsce. Parker Poland, firma zdobywająca dynamicznie rynki na całym świecie, nie zapomina o krajowych klientach i przywiezie Parkery: 800 Weekend, 770 Weekend, 690 DC oraz – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, najnowszą, dwusilnikową niespodziankę. Delphia Yachts zaprezentuje swój Jacht Ro- ku 2017 w Polsce, czyli Nautikę 1150 Voyage do pływania wolnobieżnego, jak i ślizgowego. Northman także przywiezie z Węgorzewa swój houseboat – Nexusa Revo 870, nominowanego w obecnej, ósmej edycji konkursu Jacht Roku. Balt Yacht, jeden z największych polskich producentów, wypełni swe stoisko dużymi łodziami typu houseboat. Znanymi już Sun Camperem i Titanem 818, zaprojektowanymi przez biuro Centkowski & Denert Design Studio. Ten słynny już na całym świecie duet

zaprojektował również Jeanneau Merry Fisher 895, powstającą w Ostródzie łódź dla wędkarzy i rodzin. Importer Jeanneau, Dobre Jachty, pokaże go na swym stoisku.

Po kilka, a nawet kilkanaście łodzi stanie na stoiskach Power Boats (importer Beneteau, Searay, i innych marek), a także Dedi Marine i Marinero. Dedi Marine reprezentuje w Polsce amerykańskiego Baylinera, który produkuje większość modeli w naszym kraju. W Katowicach firma ta pokaże baylinery: E6, VR5 Cuddy, VR5 Open, 742, Ciera 8, a nowością będzie polski Atlantic 720 Day Cruiser z potężnym, 300-konnym silnikiem zaburtowym. Z kolei Marinero reprezentuje marki skandynawskie: Nordkapp, Sting, XO i Tuna i obok znanych już modeli Nordkapp 790 oraz Sting 610 DC przygotowuje premierę łodzi Sting 630.

Firma Eskapader pierwszy raz na polskich targach pokaże Escapade 600 Open, niewielką motorówkę odkrytopokładową. Stanie ona pomiędzy Barracudą 545 Open, Barracudą 585 Day Cruiser i Escapade 600 Camper (wszystkie produkowane w kraju). Wrocławska firma Bombram planuje przywieźć aż cztery łodzie, Quicksilvera 755 Weekend, QS 805 Sundeck, Quicksilver 755 Cruiser (premiera w Polsce) oraz Uttern 805 Sundeck – marki wprawdzie zagraniczne, ale wytwarzane w kraju.

Spośród jachtów importowanych, Atsea zaprezentuje Vipera 243, a Best Boats Lemę Gold S. Premierowy pokaz w Polsce łodzi Malibu M235, przeznaczonej do uprawiania wakeboardingu i wakesurfingu zaplanowała firma MD Watersports.

Antila 24.4, nominowana w konkursie Jacht Roku 2018 w Polsce

Merlin przeznaczony jest do żeglugi w pojedynkę lub w dwie osoby

■■ Malibu M235 to nowa motorówka przeznaczona do uprawiania wakeboardingu i windsurfingu ■■ Absolut 40 Fly – jeśli dotrze na targi, będzie największym jachtem motorowym wystawy

Topcat K4X to szybki i łatwy w prowadzeniu katamaran

■■ Barracuda 585 Day Cruiser zaprezentowana zostanie na stoisku firmy Eskapader

■■ Premierowy pokaz w Polsce będzie miał m. in. Quicksilver 755 Cruiser

Jedna z nowości na targach w Katowicach - Atlantic 720 Day Cruiser

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.