Rejs dookoła świata

Dawno, dawno temu, sterując małym optimistem nawet przez myśl mi nie przeszło, że kiedyś wezmę udział w igrzyskach olimpijskich czy opłynę świat dookoła. Życie układa własne scenariusze, a ja staram się pisać w nim własne wiersze. Wyznaję zasadę, że skoro

Zagle - - Listopad - Mateusz Kusznierewicz

Rozdział mojego życia związany ze startami w igrzyskach olimpijskich mam już zamknięty. Teraz nadszedł czas na nowe wyzwania. W moim DNA mam ciągłą potrzebę rozwoju i próbowania nowego. Dużo myślę, co mogę zrobić dobrego. Dla siebie, ale też dla innych. Swoje pomysły zawsze konsultuję. Nie tylko z najbliższymi. Zbieram opinie i pomysły od innych. Często też na swojej drodze spotykam osoby, które wpływają na moje życie w ten czy inny sposób. 24 listopada 2014 r. poznałem Jacka Siwka. Przedstawił nas sobie nie kto inny tylko redaktor naczelny magazynu „Żagle” Waldemar Heflich. Jacek przyciągnął moją uwagę swoim żeglarskim dorobkiem oraz uwagą, że we wszystkich największych regatach morskich, w których brał udział, nie ma jachtu pod polską banderą. Długo dyskutowaliśmy i zastanawialiśmy się, czy możemy coś na to poradzić. W ten sposób zrodziła się idea projektu „Polska100”, który po trzech latach intensywnej pracy, starań, wzlotów i upadków w końcu ujrzy światło dzienne.

Polska100 to rejs dookoła świata na oceanicznym jachcie regatowym pod polską banderą z polską załogą. Wypłyniemy w przyszłym roku. Wrócimy do kraju po dwóch latach. Obydwie daty są dla naszej ojczyzny wyjątkowe. Pierwsza to setna rocznica odzyskania niepodległości. Druga, to sto lat zaślubin Polski z morzem. Polska100 to naturalna nazwa projektu ale też i jachtu, który żeglując po całym świecie, będzie promował nie tylko polską historię i kulturę, ale również tradycję morską, rozwój gospodarczy i techniczny oraz potencjał Polski. Pokład jachtu stanie się miejscem spotkań i okazją przeżycia niezapomnianych emocji i wrażeń.

Znakomita promocja kraju to także sportowa rywalizacja. Polska100 to wyprawa i rywalizacja na najwyższym sportowym poziomie. Dzięki odwadze, planowaniu i dobrej współpracy zamierzamy walczyć o żeglarskiego Wielkiego Szlema. Wystartować z sukcesami w słynnych regatach Fastnet, Sydney-hobart, Middle Sea Race czy Newport-bermuda.

To, co zrobimy, może być początkiem jeszcze większego polskiego projektu. O skali i ambicji boję się na razie głośno mówić... Wszystko będzie uzależnione od wyników projektu Polska100. Mamy przed sobą mnóstwo pracy. O wszystkich działaniach będziemy na bieżąco informować. Polska100 będzie obecna w mediach tradycyjnych jak również w Internecie. Oraz – oczywiście – na łamach magazynu „Żagle”. n

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.