Puchar na jednym kadłubie

Finał 36. America’s Cup

Zagle - - Reklama - Paweł Paterek

Najważniejsze ustalenia dotyczące reguł rozgrywania przyszłego Pucharu Ameryki zawarto w najnowszym Protokole XXXVI America’s Cup. Dokument opracowali obrońcy Pucharu i oficjalny wyzywający (Challenger of Record), czyli przedstawiciele Royal New Zealand Yacht Squadron i Circolo della Vela Sicilia. Emirates Team New Zealand reprezentował Grant Dalton, a Luna Rossę – Patrizio Bertelli. Dla włoskiego milionera to wielki powrót na pucharową scenę po tym, jak wycofał swój zespół z 35. America’s Cup. Był to gest w proteście przeciw zmianie wielkości jachtów przez amerykańskich obrońców Pucharu.

Najistotniejszą decyzją była zmiana latających katamaranów na jednokadłubowce. Będzie to 75-stopowy monohull. Dokładne przepisy klasowe nowej jednostki opublikowane zostaną w marcu 2018 r.

„Pracujemy nad tym, żeby stworzyć jachty naprawdę niezwykłe – powiedział Grant Dalton. – Mają być szyb- kie i dynamiczne. Staną się wzywaniem nie tylko dla konstruktorów, budowniczych, ale też dla przyszłych załóg. Chcemy po raz kolejny przesunąć granice techniczne i technologiczne, aby były to jachty godne Pucharu Ameryki”.

Finał regat o Puchar Ameryki odbędzie się u wybrzeży Auckland w marcu 2021 r. W latach 2019 – 20 rozegra się seria regat z udziałem challengerów. Regaty eliminacyjne zostaną nazwane Prada Cup, w ten sposób przerwana zostanie długa tradycja regat Louis Vuitton Cup.

Każdy z zespołów będzie mógł zbudować dwa kadłuby łodzi klasy AC75. Pierwszy zostanie zwodowany po 31 marca 2019 r., a drugi po pierwszym lutego 2020 r. Prawo budowy większej liczby jachtów mają tylko obrońcy, jeśli zdecydują się startować w seriach eliminacyjnych. Konstrukcja musi być laminowana w kraju pretendenta, a w każdej załodze nie może być mniej niż 20 procent rodowitych obywateli kraju challengera. Te restrykcje nie dotyczą zespołu brzegowego i projektowego. Zatem na spokojny angaż może liczyć nasz rodak Hubert Woroniecki, który jest trenerem przygotowania fizycznego i był cenionym członkiem Emirates Team New Zealand podczas zwycięskiej kampanii.

Sir Ben Ainslie pierwszy podtrzymał swój akces do kolejnych regat o Puchar Ameryki. Pewnie się trochę cieszy z takiego obrotu spraw, bo żeglowanie na szybkich katamaranach nie było jego mocną stroną. Kiedy okazało się, że jachty staną się nieco wolniejsze i bardziej liczyć się będzie taktyka, to jego szanse przywiezienia Starego Dzbanka do Wielkiej Brytanii po 170 latach znacznie wzrosną.

odbędzie się na ultranowoczesnych jachtach jednokadłubowych, być może wyposażonych w hydroskrzydła. Skład załogi to 10-12 osób. Dopuszczone zostaną młynki rowerowe. Wielki finał regat o Puchar Ameryki rozegrany zostanie w Auckland w marcu 2021 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.