Mistrzostwa Polski Klasy Omega:

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Klasie Omega, rozegrane w Pucku w dniach 25 – 27 sierpnia 2017 r., miały kilka odsłon wiatrowych – od niemal sztormowych podmuchów w piątek po flautę w sobotę. Tak naprawdę o wszystkim zadecydowała umiarkowana pogodowo sobo

Zagle - - Contents - Tekst i zdjęcia Jerzy Klawiński

Od sztormowych szkwałów po flautę

Na starcie Mistrzostw Polski o Puchar Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega stanęło aż 46 załóg. Najstarsza polska konstrukcja regatowa ma już 75 lat historii i pomimo unowocześniających ją mutacji nadal jest jachtem niełatwym w prowadzeniu powyżej wiatru o sile 4B.

Piątek, 25 sierpnia

Nic też dziwnego, że w inaugurujący tegoroczne zmagania o tytuły mistrzowskie w klasie Omega Sport i Standard piątek dochodzące do 6 – 7B szkwały spowodowały liczne wywrotki. W sumie było ich kilkanaście. Dodatkowo pomyłka w oznakowaniu trasy sprawiła, że jeden z dwóch wyścigów standardów został anulowany. „ Sporty” rozegrały dwa wyścigi, ale i tu było sporo narzekań na niebezpieczne warunki – zwłaszcza na długie oczekiwanie na wodzie na pomoc ze strony zabezpieczających regaty motorówek.

Sobota, 26 sierpnia

W zaistniałej sytuacji tak naprawdę zmagania z regatowymi trasami rozpoczęły się dopiero w sobotę. Dobre warunki wiatrowe i pogodowe (tylko lekkie zachmurzenie) pozwoliły rozegrać pięć dobrych wyścigów, które – jak się potem okazało – ostatecznie zadecydowały o lokatach poszczególnych załóg w mistrzostwach. Na wodzie walczono pięć godzin, a stawka tasowała się znacznie, choć w obu podklasach liderzy byli widoczni od początku.

Po drugim dniu w Omedze Sport prowadziła załoga zeszłorocznego mistrza – Kamila Ortyla na jachcie „Vector Sails”, a w Omedze Standard na

czele stawki był Wiktor Kobryń z załogą na jachcie „Jejmagnificencja 2”.

Niedziela, 27 sierpnia

W niedzielę po porannej ulewie i rozpogodzeniu sędziowie wyprowadzili flotyllę omeg na wodę, ale wiatru nie było. Podjęto wprawdzie próbę startu, ale ostatecznie wyścig przerwano...

I tak zeszłoroczny mistrz Polski kl. Omega Sport i studenci AWF Katowice (Standard) przejdą do anna- łów jako mistrzowie Omegi AD 2017. Serdecznie gratulujemy!

Warto także podkreślić starania organizatorów oraz puckiego MOSir-u, by mistrzostwa odbyły się na wysokim poziomie organizacyjnym. Jednym z patronów medialnych MP klasy Omega były „Żagle”

Kamil Ortyl (dzierży statuetkę) z załogą na podium – klasa Omega Sport

Zwycięska załoga AWF Katowice Wiktora Kobrynia (z pucharem) w kl. Omega Standard

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.