HARLEY-DAVIDSON VS KAWASAKI Z H2
Prezent și viitor
Harley-davidson este cel mai conservator producător din lume și acesta este motivul pentru care există. Ancorat la o schemă de motorizare dezvoltată în urmă cu un secol, insensibil la ispita reducerii greutății, ultimul care cedează tentațiilor electronice precum injecția, ABS și controlul tracțiunii. Sau Harley-davidson este o firmă plină de ingineri, cu o tehnologie ascunsă, dar bogată și cu o calitate proverbială. Este o companie proiectată în viitor și a dovedit acest lucru devenind primul producător important care a produs o navă amiral electrică.
RĂZBOIUL PACIFICULUI
Indiferent de punctul dvs. de vedere, prin Livewire Harley reușește din nou să împartă motocicliștii între cei care o iubesc și cei care o urăsc. Cu siguranță este o motocicletă importantă: ambițioasă, sofisticată, rezultatul unui deceniu de gestație, Livewire își propune să fie ceea ce V-rod nu a fost niciodată: motocicleta care schimbă imaginea H-D. Este, fără îndoială, o Harley ca aspect, dar nu are nimic în comun cu sutele de modele care au precedat-o ca alegere a șasiului, aspectului și, bineînțeles, a ansamblului propulsor. A fost prima care a adus ca zestre un pachet electronic RDRS foarte complet și care are o dinamică a conducerii ce nu amintește de nimic văzut până acum în Milwaukee.
Pentru a înțelege mai bine amploarea revoluționară a Livewire, am comparat-o cu ce e mai bun din ceea ce produce astăzi Japonia în ceea ce privește categoria roadster: o maxi roadster moștenitoare a celor care în anii 60 și 70 au depășit într-o asemenea măsură restul lumii încât a obligat firma Harley să-și redefinească spațiul în lumea „tradiției“. Chiar și Kawasaki Z H2 are ca obiectiv exclusivitatea tehnologică, dar într-un mod foarte diferit: prin adoptarea unui compresor centrifugal care o face să fie singura necarenată supraalimentată din lume. O motocicletă unică și în ceea ce privește distribuția, care este printre cele mai complete și mai puternice pe care le puteți găsi în prezent. Să ne înțelegem: și Kawasaki ar ști cum să construiască o motocicletă electrică, dar a ales să aștepte timpuri mai mature. Harley, pe de altă parte, iese la înaintare, pariază pe viitor și, într-o lume a motocicletelor moderne, lansează o motocicletă post-modernă.
Vă rugăm să ne scuzați pentru acest lung preambul, dar să compari Livewire și H2 nu este o operațiune care să „meargă de la sine“nici măcar pentru un motociclist cu o mentalitate foarte deschisă. Cu toate acestea, este interesant să începem de aici, de la performanța de top a japonezei naked (necarenate), pentru a înțelege cât de mult teren a recuperat Harley dintr-o singură lovitură. Abia testasem Z H2 în cadrul comparației hiper-naked, unde Kawasaki s-a dovedit înspăimântător de rapidă pe șosea și uluitoare în accelerație, strălucind în drag race pe un sfert de milă. Și din moment ce chiar și pietrele știu că accelerația este punctul de bază în care un vehicul electric este cel mai în largul său față de concurența sa pe benzină, am organizat și de această dată un drag race, pe care o vom relata separat.
TATĂL LUI LIVEWIRE ESTE DIN MILWAUKEE IAR MAMA DIN SILICONE VALLEY: TABLOUL DE BORD PARE FĂCUT DE APPLE
Și autonomia? Ei bine, Livewire vă permite să parcurgeți aproximativ 200 km în trafic, aproximativ 100 puteți rula fără economie și aproximativ 160 în condiții de utilizare strălucită, dar moderată pe șosea. Am optat pentru turul lacului Como, 162 km de drumuri uneori mai rapide, dar deseori mai lente, datorită sinuozității traseului sau prezenței frecvente a satelor. O călătorie simbolică deoarece Como este orașul în care, în 1800, Alessandro Volta a inventat prima baterie, devenind practic „tatăl“tuturor vehiculelor electrice.
COMO, 1800-2020
Livewire și Z H2 au în comun faptul că sunt ieșite din comun. În ambele cazuri, alegerile făcute pentru sistemul de propulsie au influențat puternic
cadrul. Având de gestionat dimensiunile bateriei, pentru prima dată Harley a ales un șasiu și un braț oscilant cu bare, ambele din aluminiu, o schemă până acum lăsată în seama concurenților de peste ocean (chiar și după ce au înglobat firma Buell, cei din Milwaukee au preferat să o închidă mai degrabă decât să continue schema tehnică a acesteia). Dispunerea motorului este, de asemenea, deosebită, fiind amplasat sub baterie și cu o dispunere longitudinală a axului de rotație, care a forțat adăugarea unei transmisii conice la ieșire înainte de finalul clasic Harley cu curea.
După trei decenii de șasiuri din aluminiu cu grindă dublă, Kawasaki a trecut in
vers la Seria H2 la un spalier din tuburi de oțel, care folosește motorul mare cu patru cilindri în linie cu funcție portantă. Această soluție ar trebui să îmbunătățească fluxul de aer și, prin urmare, disiparea căldurii, întotdeauna o problemă pentru motoarele supraalimentate. Livewire a optat pentru răcirea motorului cu lichid, în timp ce corpul bateriei este răcit cu aer, cu un ansamblu de aripioare aspectuos în perfect stil Harley și o admisie de aer pentru componentele interne. Suspensiile sunt Showa la ambele, cu aceeași furcă inversată SFF-BP (curios, tija dreaptă și stângă sunt inversate), dar un BFRC mono pentru Harley, care nu prevede levier, este standard pentru Kawasaki.
Același furnizor și în sectorul frânelor, încredințat lui Brembo cu etriere M4.32 și discuri de 320 mm pe Kawa și de 300 mm pe Harley. Ca să încheiem, greutatea totală este de asemenea similară: am constatat 240 kg cu un rezervor plin de benzină
LIVEWIRE ȘI Z H2 SUNT DOUĂ REGINE ALE CURBELOR: CARACTERISTICI DE CICLISM SUPLE DAR NU PREA MULT ȘI CUPLU DE CAMION ÎN TOATE TURAȚIILE
pentru Z H2 și 254 kg cu ... un rezervor plin de electricitate pentru Livewire.
UN PLIN ... DE AȘTEPTĂRI
Desigur, japoneza cu cei 19 litri de benzină ai săi merge mai departe, în ciuda faptului că și consumă mult: media pe parcursul nostru a fost de aproximativ 6,25 l/100 km, ceea ce înseamnă o autonomie de peste 300 km. Americana are, cum am mai spus, 15,5 kwh electricitate și parcurge 10 km/kwh, mai ales dacă valorile medii sunt liniștite. Apoi, trebuie să așteptați vreo 12 ore pentru reîncărcare (și plinul costă sub 3 euro), cu excepția cazului în care aveți la dispoziție o pompă de curent continuu, caz în care este suficientă o oră (și aproximativ 8 euro); acestea nu sunt încă răspândite, dar în Italia există deja aproximativ o sută.
Și odată ce am făcut plinul respectiv, a venit vremea să ne urcăm pe motocicletă. În mod surprinzător, Livewire are atitudinea cea mai sportivă, nu atât prin ghidonul mai larg cât prin scărițe, așezate în mod neașteptat mai în spate; de asemenea, Z H2 are tendința să se ducă în față, dar cu ghidonul tras înapoi, scărițele mai joase, iar rezervorul mult mai larg între picioare. În ce privește comenzile, americana are clasicele blocuri Harley cu taste mari și interfața sofisticată HD connect ca standard, care acceptă navigația și multimedia; posibilitățile de reglare, în special ale grupului de propulsie, sunt multe, dar interfața este foarte bine proiectată, iar tabloul de bord TFT de 4,3“, reglabil și cu o execuție demnă de Apple, este sensibil la atingere, simplificând toate operațiunile. Și Z H2 are un tablou de bord TFT color de 4,3“, dar mai puțin luminos și cu o interfamaxim ță mai puțin atractivă decât cea de la Livewire; chiar și managementul acestuia, cu tastele divizate între cele două blocuri, este mai puțin intuitiv. Aplicația gratuită Rideology vă permite totuși să o conectați și pe Kawasaki la un smartphone.
FAPTELE VORBESC
Deși suprastructurile specifice o fac să pară mai impunătoare, Z H2 este de fapt mai scurtă, cu un ampatament de doar 1.455 mm față de cei 1.490 mm de la Livewire.
Sunt asemănătoare înclinația coloanei de direcție și cursa roții anterioare (24,9°/104 mm la Kawasaki, 24,5°/108 mm la H-D), dar distribuția masei favorizează Harley: îngustă, are centrul de greutate mai jos, este și mai ușor de manevrat, aceasta și deoarece managementul motorului electric este exemplar și te poți deplasa cu doi km pe oră cu o precizie realmente milimetrică.
Dăm prima pedală (numai pentru Kawa) și am plecat: datorită compresorului centrifugal care galvanizează respirația motorului său la toate turațiile, Z H2 este motocicleta necarenată cu transmisia mai amplă și cu cea mai prodigioasă propulsie de pe piață; o precizie pe care am definit-o ca „de motor electric“... dacă nu ar fi faptul că Livewire chiar are un motor electric și, într-adevăr, face parte din noua generație de motociclete electrice prin care se redefinesc multe concepte. Cum ar fi cel al accelerării: trecerea de la 80 la 130 km / h pe Z H2 durează 4,1 secunde, în timp ce Livewire se mulțumește cu 2,6 secunde. E drept, Kawasaki are un de peste 270 km/h în timp ce Harley „o taie“la aproximativ 180 km/h pentru a nu epuiza bateria; dar pe șosea e mai mult decât suficient. Viteza Livewire este însoțită de o ușurință surprinzătoare în exploatarea performanței sale. Nu e vorba doar de lipsa cutiei de viteze și a ambreiajului, deoarece echilibrul în mers al acestei motociclete, așa cum am observat deja în timpul prezentării în Portland, este cu adevărat excelent. Motocicleta ține linia chiar și pe denivelările care sunt înfruntate cu clapeta de accelerație deschisă
PENTRU Z H2, KAWASAKI A CONSTRUIT CU MÂNDRIE COMPRESORUL PE PLAN INTERN. REZULTATUL? IMPRESIONANT
și numai dacă îi ceri motocicletei să devină o hypernaked, ea intră în dificultate: dacă tragi frâna greutatea tinde să streseze suspensiile și pneurile: căutând viteza maximă de intrare, motocicleta devine greoaie dincolo de un anumit unghi (poate din cauza profilului pneurilor dedicate Scorchers Michelin); dacă dorim să accelerăm puternic la ieșire, Livewire tinde să alungească traiectoria. Însă, în general, centrul de greutate coborât o face rapidă în S, și pachetul RDRS este foarte eficient și niciodată invaziv. Pe scurt, dacă motocicleta americană preferă o pilotare coerentă - de altfel mai eficientă și pentru durata de viață a bateriei - nici japonezei nu îi place pilotarea murdară. Schimbătorul, reacția la acționarea clapetei de accelerație, șasiul: la Z H2 totul funcționează perfect, dar vocația sa este, desigur, una
rutieră și, de asemenea, tinde să se despartă puțin atunci când doriți să minimizați timpul petrecut în viraje. Mai bine să nu prelungiți prea mult timpul de frânare și nu e de dorit să accelerați prea curând, deoarece forța extraordinară a propulsorului cu siguranță nu ajută șasiul să-și recapete asieta. Și, de asemenea, tinde să se agite puțin atunci când dorim să minimizăm timpul petrecut în viraje.
PREȚUL VIITORULUI
Cu Kawasaki te deplasezi teribil de repede, dar ai nevoie de un pic de experiență, asta și pentru că te duce într-o clipă la viteze nebunești și trebuie să-ți păstrezi atenția concentrată. Motorul abia așteaptă să te arunce înainte și, în general, senzația de pe Z H2 este mai „amenințătoare“decât cea de pe Livewire, și aceasta e o catapultă frumoasă, dar mult mai simplă odată ce te-ai obișnuit cu absența cutiei de viteze, a zgomotului și a frânei de motor, care e modestă chiar și dacă setezi regenerarea la maxim. Am putea spune că, până la viteza maximă, Livewire combină performanțele modelului Z H2 cu ușurința și senzațiile modelului Z 900, iar asta nu e un puțin lucru. Protecția aerodinamică, redusă la ambele, e ceva mai bună pe Livewire datorită poziției în șa. În timp ce parbrizul ascuțit de la Z H2 tinde să devieze aerul de pe piept reducând dorința de a menține viteze medii ridicate. În orice caz, deplasarea rapidă rămâne prerogativa japonezei, deoarece la viteza regulamentară de 130 km/h de pe autostradă Livewire nu ajunge să parcurgă 100 km; și din moment ce H-D recomandă alternarea fiecărei reîncărcări rapide cu două sau trei reîncărcări lente, autonomia sa zilnică nu depășește 200-300 km în funcție de ritm: nu e puțin, totuși e insuficient pentru uz turistic. Livewire mai are însă multe săgeți în tolbă. Imbatabilă la semafor, frumoasă la condus, iese cu capul sus chiar și din comparația cu una dintre cele mai puternice și rafinate motociclete necarenate din lume, reușind să fie agreabilă, ușoară și liniștitoare în același timp.
Sigur, are un preț ridicat chiar și la standardele H-D, deoarece cu cei 34.000 de euro și ceva de care ai nevoie pentru a o cumpăra, poți lua acasă aproape două Z H2. Pe scurt, viitorul e aproape ... dar nu foarte aproape.