Romania Libera

Succes în meciul test cu Kenya pentru rugbiști

-

Echipa națională România A s-a impus, pe stadionul din Ghencea, cu scorul de 36-5 în fața reprezenta­tivei Kenyei. Meciul a însemnat un test util pentru partida capitală pe care Stejarii o vor susține la finele acestei săptămâni, cu Portugalia, pentru salvarea de la retrograda­rea din primul eșalon valoric al Campionatu­lui European pe Națiuni. Învingătoa­rea s-a decis în prima repriză, România conducând la pauză cu 295, după eseurile semnate de Melinte, Pristaviță, Căpățână și Dumitru. Tabela s-a mai completat cu o lovitură de pedeapsă valorifica­tă de Melinte, dar și cu două transformă­ri ale lui Plai. În repriza a doua, staff-ul tehnic tricolor a efectuat mai multe schimbări de jucători, în vederea cristaliză­rii lotului final pentru meciul cu lusitanii. România a mai obținut un eseu de penalizare care, în lumina noilor reguli internațio­nale, valorează 7 puncte, nemaifiind nevoie de transforma­rea sa. Deși a figurat sub numele de România A, un fel de națională secundă, jocul se va regăsi în statistici­le World Rugby, iar sportivii au contabiliz­at o selecție în contul naționalei române. A fost prima dată când Kenya, formație aflată încă în calificări­le pentru Cupa Mondială, a vizitat țara noastră.

Meciul cu Portugalia are loc la Baia Mare

Partida România-Portugalia, baraj pentru menținerea în elita continenta­lă, va avea loc la Baia Mare, pe Arena Zimbrilor, în data de 10 noiembrie, cu începere de la ora 14.00. Echipa națională de rugby a României a ajuns în această situație după depunctare­a dictată în birourile forului mondial, pentru folosirea unui jucător cu probleme de eligibilit­ate. Din echipă calificată la Cupa Mondială, România a ajuns să se lupte pentru evitarea retrogradă­rii. După jocul cu Portugalia, indiferent de rezultat, Stejarii vor reveni în Ghencea, pentru meciurile test cu SUA (17 noiembrie), respectiv Uruguay (24 noiembrie).