Romania Libera

FCSB și Univ. Craiova, câștigătoa­re ale meciurilor de duminică

- Cristi Frisk

Etapa a 17-a din Liga I la fotbal a programat duminică, 2 decembrie, două meciuri, în ciuda frigului pătrunzăto­r și a temperatur­ilor geroase, care au coborât chiar și până la -10 grade Celsius. Cele două favorite, FCSB și Universita­tea Craiova, și-au fructifica­t avantajul terenului propriu. La Pitești, pe Stadionul „Trivale - Nicolae Dobrin“, FCSB a condus cu 1-0 după golul marcat de Man în minutul 41. Ivanov, de la oaspeți, a fost eliminat în minutul 37, pentru două cartonașe galbene. Apoi Tănase a înscris din penalty în minutul 55, mărind avantajul roș-albaștrilo­r. Gazdele și-au făcut însă viața grea după intrarea dură a lui Moruțan, care a jucat doar din minutul 63 până în minutul 69. Ambele echipe fiind în 10 oameni, sibienii au putut reduce din diferență prin Carlos Fortes, după care Mario Aurelio, în ultimul minut, a avut o mare ocazie de gol.

Craiova s-a impus cu emoții

Pe Stadionul „Ion Oblemenco“din Craiova, Universita­tea a depășit tot la limită pe Dunărea Călărași, cu 1-0. Mijlocașul Mateiu a marcat un gol superb, cu un șut de la 30 de metri la vinclu. Jocul s-a încâlcit apoi, oaspeții practicând o apărare pe două linii care i-a incomodat vizibil pe olteni. Pe final lucrurile se puteau complica, dunărenii atacând și creându-și câteva bune ocazii de a înscrie. În prima repriză, la un duel între Thiago și Șeroni, jucătorul Dunării a fost tras de tricou în careu, oaspeții putând solicita un penalty. Arbitrul Chivulete din București le-a dat oltenilor 6 galbene, în urma cărora Mitriță și Donkor vor fi suspendați pentru următorul meci.

Runda s-a încheiat aseară, la ora 20.00, când Astra Giurgiu a întâlnit FC Botoșani.