Romania Libera

Două semifinale la Australian Open pentru Filip Jianu

- Cristi Frisk

alificat, pentru prima dată în cariera lui, în semifinale­le unui turneu de Grand Slam, Filip Cristian Jianu,cel mai valoros tenisman junior român al momentului,s-a oprit înaintea celor două finale de la Australian Open.

La proba de dublu,Filip a făcut pereche cu spaniolul Nicolas Alvarez Varona, cei

doi jucând în semifinale împotriva favorițilo­r nr. 4, americanii Connor Kingsley și Emilio Nava.Aceștia din urmă s-au impus cu 6-3, 6-4, oboseala acumulată de Jianu fiind vizibilă. Jianu și Varona fuseseră desemnați capi de serie cu numărul 2 ai tabloului.

După meciul din turneul de dublu,Filip Cristian a

jucat pentru un loc în finala de simplu,și a început foarte bine disputa cu un adversar cu care se întâlnise deja,Emilio Nava.A fost 6-3 pentru juniorul român, după doar 30 de minute de joc,și lucrurile păreau a fi sub control.Setul secund, însă,a început cu un break al americanul­ui care nu i-a mai dat nicio șansă de

break lui Filip și,mai mult,a încheiat acest set secund cu un alt break.6-2 pentru Nava,așadar,și meciul a intrat în decisiv.

Nava a început, din nou, cu un break,însă Filip,deși extenuat, în condițiile în care a jucat șase meciuri,la simplu,și la dublu,în ultimele trei zile,a recuperat imediat break-ul,pentru 1-1,iar scorul

a ajuns, fără emoții, la 5-4 pentru român. În acest al zecelea game al meciului Filip a avut, din nou, o șansă de break, care echivala cu o minge de meci, dar americanul a servit bine, a salvat această șansă de break, a egalat la 5 și nu s-a mai oprit până la final. 3-6, 6-2, 7-5, pentru Nava, care, din păcate pentru Filip și pentru

noi, se califică în finala turneului de juniori de la Australian Open.

Revanșa s-a lăsat așteptată, însă pentru noi, în sportul alb, a răsărit o nouă speranță: Filip Jianu,legitimat la CS Dinamo București.

Felicitări pentru parcurs și pentru performanț­e!