Romania Libera

Ţara Galilor a învins spectaculo­s Franţa în Turneul celor 6 Naţiuni

-

Cea mai tare competiție rugbistică pe națiuni din emisfera nordică, Turneul celor 6 Națiuni, a programat prima etapă la finele săptămânii trecute. Într-o astfel de competiție, în care forțele sunt sensibil egale, nu există derby-uri deoarece toate meciurile sunt foarte tari.

Franța a debutat acasă, pe Stade de France din Paris, în fața a 60.000 de spectatori și a Țării Galilor. Cocoșii galici au avut

o primă repriză perfectă, intrând la pauză cu un avantaj confortabi­l, 16-0. Chiar în minutul 40, Lopez a marcat din dropgol, specialita­tea casei la francezi, așa că victoria părea asigurată.

Repriza a doua a însemnat un veritabil coșmar pentru Franța, oaspeții revenind și preluând conducerea cu 17-16. Momentul-cheie al meciului a fost în minutul 69, când același Lopez a valorifica­t în puncte o lovitură de pedeapsă și

i-a readus pe francezi în avantaj, 19-17. Acest ecart nu a fost însă gestionat pe final, așa că aripa George North, omul meciului, și-a trecut în cont un al doilea eseu în partidă, iar Biggar a transforma­t. Scorul final a fost 24-19 în favoarea galezilor, iar North a ajuns la un total de 19 încercări în competiție, ceea ce îl plasează pe locul patru într-un clasament all-time. Naționala Scoției a avut un debut perfect, trecând de Italia pe Murrayfiel­d,

cu 33-20 (12-3). Omul meciului a fost aripa Ben Kinghorn, care a marcat un spectaculo­s hattrick de eseuri, reușind și 12 placaje.

Scoțienii au șapte meciuri consecutiv­e câștigate pe teren propriu, în acest turneu, aceasta fiind cea mai bună serie din 1975 încoace. Căpitanul Italiei, Sergio Parisse, a jucat meciul cu numărul 66 în turneu, fiind omul cu cele mai multe selecții. El l-a devansat pe fostul căpitan irlandez,

Brian O‘Driscoll, care are 65 de meciuri disputate.

Irlanda, învinsă acasă de Anglia

Campioana en titre, Irlanda, a cedat la Dublin în fața Angliei cu scorul de 32-20 (14-10). Englezii au marcat un eseu prin May la chiar prima acțiune a meciului și, după o primă repriză echilibrat­ă, au reușit anihilarea lui Sexton la uvertură, pentru un succes clar, cu raport al eseurilor

de 4-2. Astfel, Irlanda a pus punct unei serii de 12 meciuri câștigate pe Aviva Stadium din Dublin, cel mai lung interval din istoria turneului, cu meciuri victorioas­e. Irlanda obținuse anul trecut Grand Slam în turneu. Clasament după prima rundă: