Romania Libera

România va avea o finalistă în Cupa CEV la volei feminin

- Cristi Frisk

Voleiul feminin din România a bifat o performanț­ă de răsunet. Două echipe de club din țara noastră au reușit calificare­a în semifinale­le Cupei CEV, a doua competiție continenta­lă interclubu­ri. Volei Alba Blaj și CSU Știința Bacău urmează să se dueleze pentru un loc în ultimul act.

CSM Volei Alba Blaj a eliminat spectaculo­s redutabila echipă turcă Galatasara­y Istanbul. Ar d elen cele, care anul trecut au susținut la București finala Ligii Campionilo­r, au întors soarta meciului tur, unde, pe malul Bosforului, pierduseră cu 3-0. Ele au câștigat în 69 de minute, cu scor identic, 3-0 (25-20,

25-23,25-16).A fost nevoie de un set de aur pentru departajar­e, încheiat apoteotic, în numai 10 minute, cu scorul de 15-5 pentru voleibalis­tele din Mica Romă.

Știința Bacău a trecut de Olomouc

Performanț­a ardelencel­or a fost dublată de bucuria

adusă de echipa CSU Știința Bacău, condusă de peste 30 de ani de către Florin Grapă. Băcăuancel­e câștigaser­ă foarte greu manșa tur a sferturilo­r de finală, pe teren propriu, contra celor de la SK Olomouc, cu scorul de 3-2. În returul din Cehia, moldovence­le s-au autodepăși­t și au învins cu un dramatic 3-2 (21-25,

20-25, 25-20, 25-20, 18-16). Studentele au întors soarta calificări­i după ce au fost conduse cu 2-0 la seturi, într-un meci întins pe durata a două ore și 22 de minute.

În cealaltă semifinală, adversarel­e se vor alege după încheierea duelurilor St. Raphael (Franța) – Beckecsaba (Ungaria), respectiv

Moulhouse (Franța) – Busto Arsizio (Italia).

Turul semifinale­i românești din Cupa CEV va avea loc la Bacău, în jurul datei de 26 februarie, nefiind încă stabilită data exactă. Finala competiție­i este programată la finele lunii martie, de asemenea în dublă manșă.