Romania Libera

Succes categoric pe terenul Astrei

- Cristi Frisk

Etapa a patra din play-off-ul Ligii I la fotbal s-a încheiat luni seară. Viitorul Constanța, folosind din nou o formulă experiment­ală, s-a impus categoric pe terenul unei echipe în derivă, Astra Giurgiu. La rândul ei, FCSB a câștigat pe Arena Națională împotriva celor de la Sepsi OSK Sf. Gheorghe.

Viitorul Constanța, ca și la meciul din runda anterioară, a utilizat o formulă inedită de echipă în deplasarea de la Giurgiu. George Ganea, fiul lui Ionel Ganea, a marcat un gol superb, la care a contribuit decisiv brazilianu­l Eric. Apoi Casap a marcat cu capul,la o eroare defensivă nepermisă

a astralilor. Alibec a stabilit rezultatul primei reprize după o incursiune individual­ă superbă, plecând în dribling de la centrul terenului. De menționat că golul Astrei s-a marcat în inferiorit­ate numerică, Romario Pires fiind eliminat pentru două galbene.

Proiectul lui Hagi merge mai departe

Condusă cu 2-1 la pauză, Astra a revenit mai bine de la vestiare. A fost însă suficient ca alte erori în apărare să îi dea posibilita­tea lui Eric să facă 3-1, iar apoi, pe contraatac, Ganea junior a înscris și a consfințit rezultatul final la 4-1. Principiul rotației este folosit de Gheorghe Hagi invers, majoritate­a echipelor aliniind

în Cupă formule cu jucători mai puțin utilizați.La Viitorul Constanța s-a pus accent însă pe Cupa României, titulari precum Băluță, Ianis Hagi, Drăguș și alții fiind menajați după victoria cu 2-1 de la Craiova,din semifinale­le Cupei.

Astra Giurgiu-Viitorul Constanța ar putea fi ultimul act din Cupa României. Până atunci, dobrogenii au ajuns la 26 de puncte în clasament, în timp ce Astra Giurgiu are patru înfrângeri consecutiv­e în play-oŸ.

FCSB a valorifica­t criza covăsnenil­or

FCSB a obținut o victorie obligatori­e pentru a rămâne în coasta liderului CFR Cluj. Roș-albaștrii au câștigat cu 2-0 meciul contra celor de

la Sepsi OSK Sf. Gheorghe. Oaspeții au rezistat în prima repriză, dar neglijența lui Viera a condus la penalty-ul transforma­t de Gnohere. A urmat apoi, la 8 minute distanță,golul

lui Coman care a închis tabela la 2-0.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe nu reușește să iasă din criză, echipa pregătită de Eugen Neagoe marcând doar două

goluri în 2019. Lanterna roșie a play-oŸ-ului nu pare a vedea luminița de la capătul tunelului. FCSB are 34 de puncte, fiind la trei lungimi distanță de liderul CFR Cluj.

?? FOTO: AGERPRES ??