Romania Libera

Egaluri care nu ajută pe nimeni în prima ligă

- Cristi Frisk

Liga I la fotbal a continuat în acest weekend cu meciuri pe ambele tablouri. În ziua de duminică am asistat la două remize care nu ajută, practic, pe niciuna dintre formațiile implicate.

În play-off,Viitorul Constanța și FCSB au prestat un joc foarte plăcut ochiului, cu reale faze de fotbal. Gheorghe Hagi a surprins printr-o așezare

tactică foarte avansată, cu fundașii centrali,Țîru și Ghiță, la 40-45 de metri de propria poartă, pe momentul de construcți­e al oaspeților. Prima repriză s-a încheiat fără gol, însă după pauză evenimente­le s-au precipitat.A fost eliminat Benzar, de la roș-albaștri, după un al doilea galben acordat corect. Apoi, în inferiorit­ate numerică, bucureșten­ii

au punctat prin golgheteru­l lor, Gnohere, la o gravă eroare de plasament a apărării locale.

Puștii lui Hagi au egalat prin cel mai în formă jucător al momentului, Ianis Hagi, care a reluat din careu, în stil de vârf clasic de atac. Prestația lui Hagi junior a fost realmente încântătoa­re, el reușind câteva execuții tehnice de finețe. Dobrogenii au terminat

și ei în 10,Achim fiind eliminat cu al doilea galben, după o presupusă simulare în careu.

FCSB rămâne la o distanță apreciabil­ă, 5 puncte față de liderul CFR Cluj, în condițiile în care mai sunt patru etape până la încheierea campionatu­lui. Programul pare favorabil pentru feroviarii clujeni, care pot tranșa soarta titlului înainte de ultima

etapă, când au deplasare chiar la FCSB.

GAZ Metan, la primul egal în play-out

În partea de jos a campionatu­lui, play-out, Gaz Metan Mediaș și Dunărea Călărași au terminat la egalitate, 0-0. După cinci victorii consecutiv­e, medieșenii, sub comanda lui Edi Iordănescu, au făcut primul

pas greșit, dar rămân cea mai în formă echipă a play-out-ului.

În schimb, Dunărea Călărași are nevoie de victorii, remizele ajutând prea puțin trupa lui Dan Alexa.

Aseară, după închiderea ediției, a avut loc un meci special tot în play-out,Dinamo-FC Botoșani,asupra căruia vom detalia în ediția de mâine.