Romania Libera

Viitorul Constanţa a câștigat Cupa României

- Cristi Frisk

Viitorul Constanța este noua deținătoar­e a Cupei României la fotbal, câștigând finala de la Ploiești, de pe Stadionul „Ilie Oană“, în fața celor de la Astra Giurgiu. Partida a avut nevoie de prelungiri și s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea echipei antrenate de Gheorghe Hagi.

Meciul a fost dominat da capo al fine de constănțen­i, a căror prospețime în joc le-a conferit statutul incontesta­bil de vioară întâi. Acest lucru a atras, implicit, simpatia publicului neutru prezent pe arena ploieștean­ă, care s-a alăturat unei galerii numeroase sosite de pe litoralul Mării Negre.

În pofida posesiei superioare, echipa care a deschis scorul a fost Astra Giurgiu. Cu puțin timp înainte de finalul primei reprize, Denis Alibec a marcat cu un șut direct din lovitură liberă, de la peste 25 de metri.Astfel,Astra Giurgiu a intrat în avantaj la cabine, 1-0.

În repriza secundă, Astra a încercat să conserve minimul avantaj, dar s-a lăsat copios dominată. Foarte bine pregătiți fizic, echipierii de la Viitorul au presat metodic și au căutat vulnerabil­ități în defensiva lui Costel Enache. Accidentar­ea lui Alibec, o întindere venită după sprint, la 1-0, a atenuat și mai mult starea

de spirit a giurgiuven­ilor. În minutul 81, fundașul central Ghiță a reluat imparabil cu capul la un corner executat foarte bine de Ianis Hagi, de pe stânga.

Apoi a fost eliminat Romario Pires, mijlocașul brazilian primind al doilea galben.

Eric, decisiv în prelungiri

Conform regulament­ului, după 90 de minute consemnând­u-se remiza,s-a trecut la prelungiri. Cu un om în plus pe teren, Viitorul a continuat să joace în același ritm sufocant, astralii părând că așteaptă loviturile de departajar­e ca pe o izbăvire. Nu s-a mai ajuns însă acolo, deoarece în minutul 105, chiar înainte de pauza prelungiri­lor,Eric de Oliveira a înscris pentru 2-1. La o minge venită din banda dreaptă, Ianis Hagi a sărit inteligent peste, punându-l pe Eric în poziție simplă de finalizare.

Până la încheierea meciului nu s-a mai întâmplat nimic deosebit, cu toate că Astra a avut o ocazie de egalare.

Ghiță a fost desemnat omul meciului, iar Viitorul Constanța a câștigat meritat un al doilea trofeu la nivel de seniori, după titlul național în 2016. În deschidere s-a disputat, tot la Ploiești, finala Cupei României la juniori U19, Viitorul Constanța pierzând acel meci cu 3-1 în fața echipei similare de la CFR Cluj.