Romania Libera

Mexicul a cucerit Gold Cup

- Catalin.mihai @romanialib­era.ro

Naționala de fotbal a Mexicului a învins la limită,scor 1-0,reprezenta­tiva Statelor Unite,în finala Gold Cup.Unicul gol al întâlnirii disputate în Chicago,pe stadionul Soldier Field,a fost marcat în minutul 73 de Jonathan Dos Santos.Formaţia Statelor Unite a avut mai multe ocazii de a înscrie pe parcursul jocului,cea mai clară dintre ele în minutul 53,când căpitanul mexican Andres Guardado a respins de pe linia porţii balonul trimis cu capul de Aaron Long,în urma unui corner.„Aztecii” cuceresc al optulea trofeu Gold Cup din istorie,un record pentru competiţie. Mexicul și Statele

Unite și-au împărţit titlurile la Gold Cup încă de la înființare­a turneului, singura excepție având loc în anul 2000,când Canada se încorona campioană.