Romania Libera

„Micul Ajax“, egal la revenire

- Catalin.mihai @romanialib­era.ro

După 21 de ani de așteptare, Chindia Târgoviște a disputat o nouă partidă pe prima scenă a fotbalului românesc. „Micul Ajax” și-a început noua aventură în Liga I cu un egal în deplasarea de la Mediaș. Gaz Metan a început tare meciul și conducea cu 2-0 la pauză, după dubla lui Sergiu Buș. Partea secundă a debutat cu o nouă ocazie a ardelenilo­r, dar Olaru a nimerit bara. Elevii lui Viorel Moldovan au devenit la rândul lor periculoși, iar Neicuţescu a redus din handicap în minutul 65. Finalul a fost incendiar. Droppa a comis henț în careu și Chindia a primit penalty. Bic a făcut 2-2 și dâmbovițen­ii au plecat cu un punct, chiar dacă pe final Droppa a trecut pe lângă un gol de senzație. Tehnicianu­l gazdelor, Edi Iordănescu, a fost eliminat din cauza