ŽENE I DALJE TRPE DISKRIMINACIJU NA TRŽIŠTU RADA U SRBIJI
MEĐU POSLODAVCIMA, zaposlenima i nezaposlenima postoji visoka saglasnost da je diskriminacija na tržištu rada u Srbiji rasprostranjena, mada oni smatraju da žene nisu te koje su u najvećoj meri diskriminisane, pokazuju nova istraživanja, dok pritužbe koje stižu na adresu poverenika za zašitu ravnopravnosti govore drugačije.
Na predstavljanju posebnog izveštaja o diskriminaciji u oblasti rada i zapošljavanja za period od 2010. do 2019. godine, poverenica Brankica Janković kaže da su prema broju pritužbi žene i dalje najdiskriminisanije na tržištu rada.
Prema njenim rečima, one se najčešće žale na to što poslodavci nemaju sluha u vezi sa materinstvom i negom deteta, te se dešava da, navodi Janković, budu spuštene na niže radno mesto, pa i do toga da dobiju otkaz nakon porodiljskog odsustva.
- Zbog toga smo prošle godine i pokrenuli jednu stratešku parnicu - rekla je Jankovićeva, i dodala da se žene generalno suočavaju i sa težim napredovanjem tokom čitavog radnog odnosa.
Pritužbe se odnose i na starije građane između 50 i 55 godina, koji dobijaju otkaz zbog shvatanja poslodavca da su ti ljudi manje efikasni ili produktivni.
S druge strane, mlađi se susreću sa stavom poslodavca da nemaju dovoljno iskustva, što, istakla je Jankovićeva, jeste tačno, i ukazala na to da i mladi to iskustvo moraju negde da steknu.
Problem na tržištu rada je, navodi poverenica, davanje prednosti prilikom zapošljavanja
pripadnicima vladajućih političkih partija, što je, ocenjuje, problem koji Srbija vuče decenijama.
Sa diskriminacijom na tržištu rada u Srbiji suočavaju se i osobe s invaliditetom, a kada je reč o nacionalnoj pripadnosti, najveći broj pritužbi stigao je za diskriminaciju Roma i Romkinja. llll