novi virus se širi: šesta žrtva u kini, kontrole na aerodromima
Svetska zdravstvena organizacija razmotriće na današnjem sastanku uvođenje vanrednih međunarodnih mera zdravstvene zaštite od kineskog virusa. Juče je u kineskom gradu Vuhanu od novog oblika koronavirusa preminula šesta osoba.
VIRUS JE PRVI PUT OTKRIVEN upravo u Vuhanu, zatim se proširio na druge kineske gradove, uključujući Peking i Šangaj, a ima zaraženih i van granica Kine.
Kineska nacionalna zdravstvena komisija potvrdila je da se novi koronavirus, koji izaziva upalu pluća, prenosi sa osobe na osobu i da je zarazio pojedine pripadnike medicinskog osoblja. Kako prenosi BBC, najmanje 15 medicinskih radnika je zaraženo virusom, a jedna osoba je u kritičnom stanju. Kako se navodi, svi su u izolaciji.
Džong Nanšan, stručnjak za respiratorne bolesti i šef tima zdravstvene komisije koji istražuje epidemiju, potvrdio je da su dva slučaja zaraze u kineskoj provinciji Guangdung nastala prenošenjem s čoveka na čoveka.
Zbog svega ovoga Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je da će danas održati sastanak stručnog odbora za hitne slučajeve kako bi se procenilo da li epidemija koronavirusa u Kini predstavlja vanrednu situaciju na međunarodnom nivou.
U međuvremenu je u Vuhanu i šesta osoba preminula od posledica bolesti izazvane novim oblikom koronavirusa. U tom gradu do
sinoć je potvrđeno 258 slučajeva zaraženih, a njih 227 na terapiji, rekao je za državnu televiziju gradonačelnik Žu Sjanvang.
Istovremeno, kako javlja Si-En-En, američki Nacionalni institut za zdravlje radi na vakcini protiv koronovirusa.
Direktor Instituta za alergije i infektivne bolesti Entoni Fauči rekao je da će biti potrebno nekoliko meseci da se završi prva faza kliničkih testova i više od godine da se dođe do vakcine. Neki stručnjaci kažu da virus nije toliko smrtonosan kao drugi oblici koronavirusa, poput SARS-a, koji je 2003. odneo skoro 800 života.
Neke zemlje, poput Japana, Italije i Australije, uvele su pooštrene kontrole na aerodromima za putnike na letovima iz Kine. llll
Američki nacionalni institut za zdravlje radi na vakcini protiv koronovirusa. Biće potrebno nekoliko meseci da se završi prva faza kliničkih testova i više od godine da se dođe do vakcine