lončar: u srbiji nema koronavirusa spremni smo, ali sve je moguće
U Srbiji je dosad zabeležen samo jedan slučaj kod kineskog državljanina za koji se ozbiljno sumnjalo da može biti u pitanju koronavirus, ali je na Infektivnoj klinici u Beogradu utvrđeno da je reč samo o respiratornoj infekciji, rekao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
KINESKI GRAĐANIN JE,
kao predstavnik jedne firme, u Srbiju došao 13. januara, a prve tegobe su mu se pojavile 17/18. januara.
Nakon toga je, rekao je Lončar, odmah bio izolovan i smešten na Infektivnu kliniku, odakle je otpušten tek kada je bilo potpuno sigurno da nema koronavirus već samo respiratornu infekciju.
Ministar Lončar je gostujući na RTSu rekao da je Srbija širenje epidemije koronavirusa shvatila najozbiljnije, kao i da zdravstveni sistem ima pripremljene reagense ne samo za jedan, već za četiri tipa koronavirusa, uz pomoć kojih za dva sata može da se odredi da li je pacijent zaražen koronavirusom ili nije.
- Zbog pacijenata koji su došli iz tog (zaraženog) područja i osetili tegobe uveden je i poseban broj telefona 064/8945235, da naša ekipa dođe do njih kući i preveze ih na Infektivnu kliniku, da ne zovu Hitnu pomoć, da nemaju kontakt sa taksijem. Da li je moguće da se desi (slučaj koronavirusa)? Da, moguće je. Da li smo sve uradili da kad dođe do toga, da
se to ne širi? Jesmo, uradili smo - kazao je Lončar.
On je rekao i da u 21. veku nije moguće sprečiti kretanje ljudi, kao i da se posebne mere pažnje sprovode na graničnim prelazima, naročito prema Hrvatskoj, kao i na aerodromima u Beogradu i Nišu.
Ministarstvo spoljnih poslova stupilo je u kontakt sa jednim brojem naših državljana koji borave u kineskom gradu Vuhanu, inače epicentru koronavirusa.
- Zasad je kontakt ostvaren sa njih petoro i svi su zdravi, dvojica studenata, jedan predavač i dvoje poslovnih ljudi. Pokušavamo
da saznamo da li ima još naših državljana i pozivamo sve da se jave našoj ambasadi u Pekingu ili Ministarstvu spoljnih poslova rekao je ministar Ivica Dačić za Tanjug.
Kako je naveo, trojica naših državljana su izrazila spremnost da budu evakuisana i ambasada će im pomoći.
- Jedan naš državljanin će u sopstvenoj režiji napustiti grad, a jedan je rešio da ostane - dodao je Dačić.
Ambasada u Pekingu je, kaže, dobila precizne instrukcije za postupanje u ovoj situaciji, u koordinaciji sa kineskim vlastima, kao i sa Ministarstvom zdravlja Srbije.
Zbog pacijenata koji su došli iz zaraženog područja i osetili tegobe uveden je i poseban broj telefona /-. Ne treba da zovu Hitnu i taksi