Alo!

Stres je glavni uzrok psorijaze!

- Piše: IVANA MIŠIĆ ivana.misic@alo.rs

Stres je najčešći okidač za psorijazu, od koje pati čak dva odsto populacije, što je čak oko 40.000 Beograđana. Ova bolest može da zahvati kožu celog tela i nema apsolutno nikakvog pravila ko i u kom uzrastu oboleva od nje. Kakva je psorijaza bolest i kako se leči, objašnjava za „Alo!“Aleksandar Adamović, direktor Gradskog zavoda za kožne i venerične bolesti u Beogradu.

Prema njegovim rečima, psorijaza je hronična i nezarazna bolest i još se ne zna zašto nastaje.

- Ova bolest je najčešća u ambulantam­a dermatolog­a. To je inflamator­na bolest i uglavnom se ispoljava na laktovima, kolenima i u kosi. Te promene izgledaju kao crveni plakovi na kojima se nalaze sedefaste naslage. Promene često mogu biti i zadebljane. Ovaj oblik psorijaze ima najveći procenat pacijenata. Postoji i takozvana obrnuta psorijaza, gde promene nisu na tim mestima gde se inače javljaju simptomi. Ova bolest nekada zna biti veliki problem, jer može da zahvati i nokte, kao i više od 25 odsto kože, pa čak i celu kožu pacijenta, što je opasno po život - kaže dr Adamović i dodaje da postoje tri nivoa ove bolesti: blaga, kada je zahvaćeno do tri odsto celokupne površine kože tela, srednja od tri do 10 odsto i teška sa preko 10 odsto zahvaćene površine.

Najčešći okidači nastanka psorijaze su stres, genetika i neke druge bolesti koje remete imunološki proces.

- Kad osoba dobije psorijazu sa 70 godina, to znači da je bila psorijatič­na, ali nije imala promene, dok se nije pojavio taj okidač koji je pokrenuo promene na koži.

Od nje može da oboli bilo ko od rođenja do duboke starosti. Stres je ključni faktor kod nastojanje psorijaze, a pod njim se podrazumev­a sve što narušava normalan rad organizma, bilo da je to žeđ, glad, da vas neko na poslu konstantno nervira…

To su problemi koji traju neko vreme, koje nismo u stanju da odmah da rešimo i to onda osobu prati i guši - objašnjava naš sagovornik.

Dr Adamović ističe da osoba koja ima psorijazu može češće da oboli od gojaznosti, od po-

većanih masnoća u krvi, od kardiovask­ularnih oboljenja, zatim povećan je rizik od infarkta miokarda, te zapaljenja zglobova - artritisa. Takođe, postoji čitav niz drugih bolesti komorbidit­eta, koji se javljaju češće kod tih bolesnika i oni su u većem riziku da će oboleti od takve bolesti - šećerna bolest i Kronova bolest, jer se radi o zapaljenju.

Postoji više načina kako se leči psorijaza, u odnosu na tip bolesti.

- Nekad se za terapiju koriste obične masti i kremovi za negu, a nekad je potrebna upotreba nekih izomera, poput izomera vitamina D. Zatim, foto-terapija nekada daje veoma dobre rezultate. Mi često pacijentim­a savetujemo da se kada dođe lepo vreme, izlažu suncu, kao i duži boravak na moru, najmanje tri nedelje.

Imamo pacijente koji nam dođu posle letovanja i nemaju više nikakve promene na koži. Onda ih mi ovde održavamo na lampama, zbog čega lakše prebrode zimu, za njih najteži period godine, jer se tad pogoršavaj­u njihove promene. Takođe, za lečenje se koristi i fotohemio terapija ili popularno što se naziva PUVA, a poslednja opcija je biološka terapija

- objašnjava dr

Adamović.

Ova bolest zna da bude veliki

problem, jer može da zahvati i nokte, pa čak i celu kožu pacijenta, što je opasno po život, kaže dr Adamović

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia