Alo!

Zrno pasulja da ne pršti ulje na sve strane!

-

Kada bi mlade kuvarice pedesetih godina prošlog veka zakoračile u svet kulinarstv­a, specijalit­ete bi pripremale prema savetima svojih majki, ali i obimnih kuvara. Naime, kuvari su u to vreme, pored recepata, sadržali i savete koji bi domaćicama pomogli da se lakše snađu u novoj ulozi.

Prenosimo vam deo o obradi i spremanju namirnica iz „Kuhara“objavljeno­g 1956. godine.

Šam

- Šlag od belanaca se može brže napraviti ako se prethodno doda nekoliko kapi vode, soka od limuna ili malo soli. Ne sme se praviti u aluminijum­skom posuđu, jer će pocrneti. Slično će se desiti i sa šlagom i slatkom pavlakom.

Žumance

- Žumance se može sačuvati nekoliko dana ako se stavi u šoljicu i prelije hladnom vodom ili uljem.

Prašak za pecivo

- Prašak za pecivo pre upotrebe treba pomešati sa brašnom i pred kraj zajedno sa brašnom dodati testu, jer prašak ne sme doći u neposredan dodir sa tečnošću. Testa pripremlje­na sa praškom ne smeju duže da stoje jer prašak u dodiru sa vlagom brzo gubi svoje dejstvo.

Orašasti plodovi

- Bademi se brže i lakše ogule ako se preliju ključalom vodom, a lešnici ako se nakratko stave u vruću rernu. Lešnike protrljajt­e između dlanova i ljuska će brže spasti.

Suvo grožđe

- Neposredno pre upotrebe, pogotovo ako ga dodajete biskvitnom ili vazdušasto­m testu, uvaljajte suvo grožđe u brašno, jer će inače skliznuti, odnosno pasti na dno pleha. Mnogo je sočnije i testu daje prijatan ukus ako se nekoliko sati pre upotrebe poprska rumom.

Puding

- Puding koji se upotreblja­va kao nadev za razne kolače dok je vruć treba preliti sa malo hladne vode, da se na površini ne bi skorio. Posle nekoliko minuta voda se odlije.

Karfiol

- Stara glavica karfiola neće se raspasti prilikom kuvanja ako se zavije u čistu belu krpu i stavi u vrelu slanu vodu da se kuva.

Mašina za meso

- Mašinicu za meso lakše ćete očistiti posle mlevenja ako na kraju sameljete komad starog hleba.

Limun

- Limun se može čuvati duže ako se stavi u staklenu posudu i

Riba

prelije hladnom vodom, koja se mora češće menjati. Star, isušen limun postaje upotreblji­v ako se na izvesno vreme potopi u hladnu vodi.

Sir

- Tvrd, skoren punomasni sir omekšaće ako se nekoliko sati drži potopljen u mleku.

Prženje

- Ako mast jako prska, dodajte malo kuhinjske soli ili prilikom prženja stavite u tiganj zrno pasulja.

Kad zagori

- Ako je jelo zagorelo, poklopljen­u posudu stavite pod mlaz hladne vode na dvadesetak minuta. Nakon toga jelo preručite u čistu posudu. Neprijatan miris i ukus će biti znatno ublaženi ili će čak nestati.

- Neprijatan miris pri prženju ribe može se ublažiti ako se u ulje stave dve kriške jabuke i prže zajedno sa ribom. Ako se priprema veća količina ribe, jabuke treba nekoliko puta menjati.

Preslano

- Presoljeno jelo može se ublažiti ako mu se doda nekoliko komadića krompira, koji se kasnije izvade.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia