Alo!

Snimanje sahrana kao unosan biznis!

Fotografi i snimatelji okupirali groblja širom Srbije

-

U cenu od 12.000 dinara uračunata su dva CD-A, jedan sa fotografij­ama i drugi sa video-snimkom u čijoj se pozadini čuje posmrtni marš. Tako se za pet sahrana ili samo jedan dan na groblju zaradi solidna mesečna plata

„Budući da sam se odselila i da nemam prilike često da odem kod tate, uz sliku spomenika volim da zapalim sveću. Iskreno, imam osećaj kao da je otac uz mene kad to radim“, M. R. (37) iz Smedereva

Po ugledu na svetske zvezde, sve više Srba angažuje fotografe kako bi od zaborava sačuvali ispraćaj najmilijih. Koliko je snimanje i fotografis­anje od trenutka kad sveštenik uđe u kapelu da održi opelo, pa do spuštanja sanduka u raku uzelo maha, pokazao je i jedan Kragujevča­nin, koji je nedavno uživo na svom Fejsbuk profilu prenosio sahranu svoje majke.

Nakon što su njegovi virtuelni prijatelji odgledali video-snimak, on je ubrzo i postavio fotografij­e na kojima se vidi pokojnica u mrtvačkom sanduku, ali i najbliža rodbina koja u crnini plače, pop koji koji drži opelo, ljudi koji pale sveće, kao i komšije koje iznose sanduk iz kuće.

Iako se nekome ovakva praksa može učiniti bizarnom, prema rečima onih koji su ovekovečil­i ispraćaj najmilijih, razloga za fotografis­anje sahrana ima zaista mnogo. M. R. (37) iz Smedereva za „Alo!“objašnjava da se na ovaj korak odlučila jer je deo njene mnogobrojn­e familije bio sprečen da dođe na sahranu njenog oca, zbog čega od pokojnika nisu mogli da se oproste kako dolikuje, ali ni da kasnije vide kako izgleda njegov spomenik.

- I dan-danas mi te slike puno znače! Fotografij­e mi jasno govore koliko je moj otac bio voljen i ko je od rodbine

Pogrebnici kažu da fotogrаfis­аnje sаhrаnа predstаvlj­а dugogodišn­ju prаksu nа grobljimа

i prijatelja stao uz nas kada nam je bilo najteže. Budući da sam se odselila i da nemam prilike često da odem kod tate, uz sliku spomenika volim da zapalim sveću.

Iskreno, imam osećaj kao da je on uz mene kad to radim objašnjava M. R.

Naša sagovornic­a ističe da u fotografis­anju sahrana nema ničega morbidnog jer reč je o sasvim normalnom i prirodnom činu koji nas sve čeka.

- Sahrane poznatih ličnosti u svetu bivaju snimane i u direktnom ili odloženom TV prenosu u velikom broju zemalja sveta, a neko se čudi što porodica napravi nekoliko fotografij­a

sa sahrane preminulog člana. Nikada nisam zažalila što sam angažovala fotografa i svima bih preporučil­a da učine isto - kaže M. R.

Ipak, može se dogoditi i da ne angažujete fotografa, ali da vam slike sa pogreba stignu na kućnu adresu,

Suzana R. (43) iz Beograda objašnjava da je nekoliko dana posle sahrane njenog svekra na fiksni telefon porodicu pozvao fotograf koji im je ponudio slike sa poslednjeg ispraćaja.

- Pitao je da li želimo da kupimo fotografij­e sa sahrane, a mojoj svekrvi je bilo neprijatno da ga odbije, pa ih je kupila. Kada su nam dostavljen­e, zaista ih je bilo mučno i morbidno gledati. U prvi mah mi nije bilo jasno zbog čega je taj čovek krišom slikao sahranu mog svekra, a još čudnije zašto ih je svkrva kupila. Ipak, shvatam da je to neki službeni fotograf na groblju jer kako bi on drugačije mogao da stupi u kontakt s porodicom osim ako mu nisu dostupni podaci od uprave groblja - kaže Suzana. N. MARIĆ.

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia