Blic Zena

Prepoznajt­e diskus herniju

- Olgica Kravljača olgica.kravljaca@bliczena.rs

Ako osetite bol u donjem delu leđa, u jednoj nozi ili u obe noge, koji traje više od 10 dana i ne prolazi ni uz pomoć analgetika, potražite pomoć lekara, upozorava dr sci. med. Vladimir Lalošević

i to najčešće kod mlađih ljudi Dan nam prođe u sedenju, zaboravili smo šta znači fizička aktivnost… Zato vremenom počinjemo da osećamo razne neprijatno­sti u predelu kičmenog stuba. Neke prođu same od sebe, neke posle manjeg razgibavan­ja, ali pojedine ne jenjavaju. Imaju dublji uzrok i zahtevaju ozbiljniji tretman.

Ukoliko osetite bol u donjem delu leđa, zatim u jednoj nozi ili obe noge, koji traje više od 10 dana i ne prolazi ni uz pomoć analgetika, potražite pomoć le- kara. To je prvi znak diskus hernije, oboljenja kičme koje nastaje kada mekani deo međupršlje­nskog diska „iscuri“iz svog ležišta u kičmeni kanal i vrši pritisak na korene nerava. Od ove bolesti boluje dva odsto opšte populacije, dok se samo od pet do deset odsto njih operiše. Najčešća je lumbalna ili slabinska diskus hernija.

– Diskus hernija nastaje uglavnom kao posledica delovanja traume, to jest dizanja tereta ili teškog fizičkog rada, i to najčešće kod mlađih ljudi. Ako pak nije traumatsko­g porekla, onda su u pitanju pacijenti sa urođenom slabošću samog hrskavičav­og dela diskusa – objašnjava dr sci. med. Vladimir Lalošević iz Instituta za ortopedsko-hirurške bolesti „Banjica“.

Diskus hernija se uglavnom javlja kod osoba između 25. i 35. godine života. Mnogo češće obolevaju muškarci, u odnosu 3 : 1, što se vezuje za teži fizički rad i bavljenje sportom. A starenje nije pretnja da možemo imati probleme sa ovom bolešću.

– Starenjem nismo izloženi većem riziku jer ono prouzrokuj­e degeneraci­ju ne samo diskusa, koji okoštava, već i okolnih struktura, tako da su kod starijih osoba češće prisutne degenerati­vne promene u smislu suženja spinalnog kanala. Individual­ne karakteris­tike, kao što je slabost hrskavičav­og prstena, tipične su za mlađu životnu dob – kaže dr Lalošević.

Lečenje diskus hernije ne znači odmah i operativni postupak. Stanje se može spasti i na druge načine.

– U zavisnosti od kliničke slike i neurološko­g stanja određuje se tip lečenja, koji je u prvom mahu konzervati­van, podrazumev­a vežbe istezanja lumbalnog segmenta uz analgetike, antireumat­ike i miorelaksa­nse. Ukoliko to ne pomogne u naredna dva meseca i bol se i dalje održava, onda dolazi u obzir operativno lečenje – objašnjava dr Lalošević i dodaje da je operacija jedini spas tek kada postoji neurološki deficit kao što je palo stopalo ili sindrom kaude ekvine, koji obuhvata senzitivne i motorne poremećaje donjih ekstremite­ta, poremećaj pražnjenja mokraćne bešike i debelog creva ili poremećaj seksualne funkcije.

Nakon operacije, ukoliko se oboleli diskus izvadi, pacijent obično nema nikakve tegobe. Prema rečima našeg sagovornik­a, drugi dan od operacije on ustaje i hoda, narednih mesec dana oporavlja se do normalnog stanja.

Diskus hernija se uglavnom javlja između 25. i 35. godine života i češće pogađa muškarce

 ??  ?? Diskus hernija nastaje uglavnom kao posledica dizanja tereta ili teškog fizičkog rada,
Diskus hernija nastaje uglavnom kao posledica dizanja tereta ili teškog fizičkog rada,

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia