Blic Zena

Reportaža Dela u slavu seljaka i njihovog teškog rada

- Aleksandra Držaić redakcija@bliczena.rs

Njegova škola života bile su priče o setvama i neizvesnim žetvama, što ga je teralo da seljake veliča u svojim prikazima

Njegovi kulaci s ogromnim stopalima i dlanovima a majušnom glavom ušli u Encikloped­iju naivne umetnosti sveta. Slikar-naivac, koji je za svoj rad dobio istu nagradu kao i Salvador Dali, želeo je da dočara težak rad u poljoprivr­edi, za koji upotreba glave i nije neophodna

Kovačica je jedinstven­o mesto u svetu po broju slikarskih talenata po kvadratnom kilometru i glavi stanovnika. Od mnoštva darovitih žitelja sa specifični­m izrazima izdvaja se Martin Jonaš (1924–1996), čiji su prizori kulaka s ogromnim stopalima i dlanovima a majušnom glavom ušli u Encikloped­iju naivne umetnosti sveta.

Dve teorije objašnjava- ju otkud su Jonaševi seljaci tako karakteris­tično nesrazmern­i. Prva je naučna, i na osnovu nje tvrdi se da je predimenzi­oniranim ekstremite­tima slikar-naivac želeo da dočara težak rad u poljoprivr­edi, za koji upotreba glave i nije neophodna.

Druga je lična, i otkriva Jonašev detinji običaj. „Kad bi njegovom ocu, ćurčiji (krznaru), dolazile komši- je, mali Martin bi se skrivao ispod stola i slušao razgovore odraslih, nesvesnih da je u prostoriji dete“, objašnjava Ana Žolnaj Barca, direktorka Galerije naivne umetnosti u Kovačici i muzejske depandanse Spomen-doma Martina Jonaša.

„Dobro se sećam tih teških dlanova kako vise ispod stola i odmaraju. Vidim ih i dan-danas i stalno ih slikam“, govorio je slikar nakon što je postao poznat. Njegova škola života bile su priče o setvama i često neizvesnim žetvama, bolestima i nepogodama, što je seljački trud još više otežavalo. To je Martina teralo da seljake veliča u svojim prikazima, predstavlj­enim na više od 450 samostalni­h i kolektivni­h izložbi.

Moglo je i drugačije da

krene, jer je u seoskom ambijentu slikanje značilo – gubljenje vremena. Presudne su mogle da budu i batine koje je Martin dobio od oca. Naime, mališan je nacrtao bundu jedne od očevih mušterija, iz donje perspektiv­e. Iz rukava bunde virile su glave Martinovih sestara, dok je iz okovratnik­a gledalo lice njegovog brata.Vlasnik je, uprkos izmaštanim dodacima, prepoznao svoj krzneni kaput na crtežu, pa se požalio ocu malog umetnika. Batine, međutim, nisu sprečile dečaka da stvara, iako se zvaničnim početkom slikanja smatra njegova dvadeset prva godina. Tada je rad na zemlji zamenio slikanjem na štafelaju.

Martin je i prvi kovačički naivac koji nije preslikava­o gondole i srednjovek­ovne zamkove sa fotografij­a, što je bio običaj njegovih kolega, pionira naivnog slikarsta u ovom banatskom selu, nastanjeno­m Slovacima još iz vremena Marije Terezije.

Raseljeni po obodu Austrougar­skog

carstva, Slovaci su u svoj novi kraj početkom 19. veka doneli urednost svoje protestant­ske veroispove­sti. Doneli su i svoj folklor, rituale i vrlo izražen osećaj za boje. U dugim zimskim danima oni bi oslikavali zidove soba i dovratke, pre nego što su se latili platna i četkice.

Godine 1952, na 150-godišnjicu od osnivanja sela, a osam od oslobođenj­a u Drugom svetskom ratu, u Kovačici je organizova­na izložba 12 slikara-amatera. Postav-

ka je privukla veliku pažnju publike, među kojom je bio i Stojan Trumić, akademski slikar i likovni pedagog iz Pančeva. Trumić je slikarima iz Kovačice sugerisao da se okanu preslikava­nja i nadalje „slušaju glas svoje duše“. Ovo je preokrenul­o sveopšti pristup slikanju, a Martina ohrabrilo da „slika kako razmišlja“, što ga je, takođe, izdvojilo od drugih koji su na platnima prikazival­i ono što vide.

Martin je bio jedan od osnivača Galerije naivne

umetnosti u Kovačici, čiji su uspesi ubrzo postali svetski.

Međutim, Jonaš je jedini dobitnik zlatne medalje na Međunarodn­oj izložbi crteža u Italiji, 1978. godine, pored Salvadora Dalija i Renata Gatusa. Njegovih 28 poklonjeni­h slika danas su deo zbirke Galerije u Kovačici, a nekoliko hiljada drugih su po raznim svetskim kolekcijam­a. Spomen-dom, to jest njegovu rodnu kuću, krasi 156 originalni­h Jonašovih dela rađenih u tehnici ulja na platnu, veliki broj grafika, zatim 117 slika vojvođansk­ih slikara, kao i bogata zbirka ikona koje je sakupljao tokom svog života.

Spomen-dom je popločan plavičasto­m keramikom i ne razlikuje se po atmosferi od doba kada je ovde Martin Jonaš živeo i stvarao. Česti motiv slika je i kukuruz, nekad veći i od čoveka, a nekad i sa krilima, kao simbol banatskog preživljav­anja. „Za života Martin je svoje slike kačio i na tremu, i u dvorištu“, ističe Ana Žolnaj Barca kao jedinu razliku između nekada i sada.

Iako je opšta pomama za fenomenom naivnih slikara iz Kovačice odavno utihnula, i danas poseta obara rekorde. Godišnje kroz Spomen-dom Martina Jonaša, kao i kroz Galeriju, prođe blizu 20.000 turista, što trostruko premašuje broj stanovnika tog malog mesta.

 ??  ?? Njegovu rodnu kuću krasi 156 originalni­h Jonašovih dela rađenih u tehnici ulja na platnu, veliki broj grafika, kao i 117 slika vojvođansk­ih
slikara
Njegovu rodnu kuću krasi 156 originalni­h Jonašovih dela rađenih u tehnici ulja na platnu, veliki broj grafika, kao i 117 slika vojvođansk­ih slikara
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Martinove slike predstavlj­ene su na više od 450 samostalni­h i kolektivni­h izložbi
Martinove slike predstavlj­ene su na više od 450 samostalni­h i kolektivni­h izložbi
 ??  ?? Ana Žolnaj Barca, direktorka Galerije naivne umetnosti u Kovačici i muzejske depandanse
Spomen-doma Martina
Ana Žolnaj Barca, direktorka Galerije naivne umetnosti u Kovačici i muzejske depandanse Spomen-doma Martina

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia