Blic Zena

Zdravlje Imate li sindrom mrtve zadnjice?

Ako na poslu sedite po ceo dan, a ništa ne vežbate, velika je verovatnoć­a da imate ovaj sindrom. Zato aktivirajt­e mišiće zadnjice, ne zbog lepote, već zbog zdravlja

-

Čovek je rođen da se kreće, pa je tako višesatno sedenje, koje je mnogima postalo svakodnevi­ca, pogubno za celo telo. Osim bolova u kičmi i srčanih problema, svakodnevn­o sedenje uzrokuje još jednu posledicu o kojoj se slabo govori, a to je sindrom mrtve zadnjice.

– Višesatno sedenje ograničava protok krvi dovodeći do glutealne amnezije, zbog koje srednji mišić zadnjice, tzv. gluteus medius, ne može da funkcioniš­e normalno. Ovaj mišić obezbeđuje podršku i stabilnost kuka, što može da dovede do bolova u kukovima, donjem delu leđa i problema sa zglobovima – kaže Donovan Grin, fitnes trener brojnih svetskih poznatih ličnosti.

U jednom od svojih tekstova Keli Staret, fizikalni terapeut, objasnio je da zadnjica nije napravljen­a da podnosi teret duže vreme. Tako se višesatnim sedenjem smanjuje sposobnost tela da koristi moćne mišiće gluteusa kad su mu zaista potrebni.

– Kad kod ljudi dođe do sindroma mrtve zadnjice, oni osećaju kao da im je taj deo tela zaspao. Zbog neaktivnos­ti gluteusa optere- ćenje se prebacuje na druge mišiće i zglobove koji su mnogo slabiji – ističe Staret.

Glutealna amnezija se otkriva pomoću posebnog testa koji se zove Trendelenb­urgov. Gluteus inače treba svakodnevn­o vežbati čučnjevima, trčanjem, hodanjem, pa najbolji način da sprečite pojavu sindroma mrtve zadnjice jeste da budete zdravi i aktivni.

Međutim, ovaj sindrom izazivaju i nepravilno izvođenje vežbi. Zato je zagrevanje pre i istezanje posle treninga veoma važno kako bi se izbegla glutealna amnezija. To će pomoći da se mišić istegne i spreči njegovo kočenje.

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia