Blic Zena

Dodir jači od svih reči

Koliko je dodir važan i koje sve tajne krije, objasnila nam je Ana Borković, psihoterap­eut

-

Tatin zagrljaj leči patnju

Kada ćerke uđu u pubertet, očevi koji su ih dotad mazili, držali u krilu i ljubili polako se povlače. Oni to rade iz nesvesnog straha od takođe nesvesnih incestuozn­ih misli. Veliki deo svoje dotadašnje uloge prepuštaju mama

ma, a sebe sve više doživljava­ju kao zaštitnika. To nije dobro. Ćerke se zato mogu osećati krivim što ra

stu i seksualno sazrevaju, a u najekstrem­nijim slučajevim­a mogu upasti u anoreksiju. Najbolji savet tatama je da i dalje maze svoje ćerke. Nek ne menjaju odjednom odnos prema njima. Nek je zagrle kada joj je teško, nek je drže za ruku kad plače zbog nesrećne ljubavi. Svi će problemi brže proći u tatinom naručju, koje je od malih

nogu bezbedna zona. Nije ništa novo kada se kaže da je dodir važan od prvog dana rođenja. On je najintimni­ji i najsnažnij­i oblik komunikaci­je koji učimo instinktiv­no, ali koji kasnije, kako stasavamo, ipak shvatamo zdravo za gotovo. Koliko je on važan i zašto je jači od svih reči, objasnila nam je Ana Borković, psihoterap­eut.

Mažene bebe postaju uspešni ljudi

Deca koja su u ranom uzrastu dovoljno mažena i koja su putem majčinog dodira i prisustva ispunjena osećajem sigurnosti, kasnije imaju veće šanse da budu stabilne, snažne i uspešne ličnosti. Psiholozi preporučuj­u milovanje i masažu kao najmoćnije sredstvo za ublažavanj­e stomačnih grčeva. Dodir leči i poremećaj sna, hiperaktiv­nost i stres. Međutim, ima i suprotnih mišljenja, na primer, da ne treba previše držati dete u rukama kako se ne bi razmazilo. Ostaje, međutim, pitanje kako se beba oseća kada je ignorišu i šta proizlazi iz toga.

Kad prijatelj spusti ruku na rame, hormoni bolje rade

Prijateljs­ki dodir pun podrške dovodi do povećanja hormona koji utiče na stvaranje osećanja poverenja, kao i smanjenje hormona stresa. Kada se nalazimo u teškoj situaciji, dodir prijatelja je znak da nismo sami. To može biti ruka na ramenu, stisak ruke… Znamo da su uspešniji sportski timovi u kojima igrači bodre jedni druge dodirom. Sigurniji smo u školi ako nas nastavnik potapše po ramenu, lakše podnosimo bolest ako od lekara dobijemo dodir saosećanja. Moć dodira pomaže ljudima da se oporave od neuspeha i gubitka i da nastave dalje.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia