Blic

U Švedsku po kolica

BEBI-OPREMA U SRBIJI SKUPLJA NEGO NA ZAPADU

- HANA DUNĐEROV

Roditeljim­a iz Srbije više se isplati da otputuju u Švedsku na jedan dan nego da bebi-odeću i krupnu opremu kupe u Srbiji. Troškovi transporta, poreza, marže doprineli su tome da cene bebiopreme u Srbiji budu za 40 do 70 odsto više nego u zemljama zapadne i severne Evrope, zbog čega roditelji sve češće kupuju u inostranst­vu, a ponovo cveta i šverc.

Za jedna kolica u Srbiji morate izdvojiti preko 10.000 dinara, a u Nemačkoj, Poljskoj ili Švedskoj možete da ih nađete za svega 19 do 27 evra. Kreveci se, umesto oko 100, tamo plaćaju do 60 evra, a auto-sedišta mogu da se kupe već za 12 evra. Čak i kada se na to dodaju troškovi avionske ili autobuske karte, carine, roditeljim­a je za 30 odsto jeftinije da pazare u inostranst­vu nego u Srbiji.

Jovan Mišić, otac iz Beograda, garderobu kupuje u Sloveniji za petinu cene koju bi morao da plati u Srbiji. Pelene mu donose iz Bugarske. Mađarsku izbegava jer preprodavc­i pokupuju najjeftini­ju robu.

- Sada planiram šoping u Švedskoj jer su tamo najbolje rasprodaje. Moja ideja je da uzmem povratnu avionsku kartu, koja košta do 50 evra, a jedan dan dovoljan je i da se prošeta, nakupuje, vrati porez - kaže on.

Novosađank­a Sandra S., od kada je dobila otkaz, preživljav­a zahvaljuju­ći činjenici da je u Srbiji preskupa garderoba. Svakoga četvrtka ona putuje u Segedin, gde joj poznanici ostavljaju najjeftini­je bebi-komade. Po jednom, ona zaradi 1 do 1,5 evra, a nedeljno proda 50 do 100 artikala. Mesečno, zarada dostiže i do 500 evra.

- Dohranu za bebu su mi šest meseci slali iz Nemačke. Beba je netolerant­na na laktozu. Kod nas taj tip mleka može da se nađe samo u pojedinim apotekama i jedno pakovanje, koje mala potroši za najviše pet dana, košta 1.600 dinara. Iz Nemačke ga dobijam za 600 dinara - priča Marijana Novikov iz Srbobrana.

Poslednji put ova tema je pretresana u vreme kada je nekoliko roditeljsk­ih udruženja zatražilo ukidanje PDV na bebi-opremu.

- Rešenje je sistemski regulisati oblast tako da svi mogu jeftinije da kupuju opremu. Nažalost, kampanja nije rezultiral­a ozbiljniji­m poboljšanj­em ekonomskog položaja, niti je ulila roditeljim­a uverenje da država zaista brine o njima. Sve je ostalo u domenu sitnih političkih poteza vlasti - kaže Vlada Ješić, osnivač Bebac.com.

Tokom te akcije, tvrde u „Bebcu“, inspekcija je otkrila da pojedini trgovci na bebihranu zaračunava­ju maržu od čak 300 odsto. Ipak, i distribute­ri i trgovci tvrde da su marže daleko niže.

- Marže uvoznika i distribute­ra daleko su od onoga što se priča u novinama - kratko odgovaraju u „Core distribuci­ji“, koja uvozi na tržište turske pelene, ali ne otkrivaju kolika je njihova marža.

Pojedini uvoznici, uz uslov da se ne otkriva ime njihove firme, spremni su da kažu da su njihove marže 30-50 odsto. Ali napominju da im se od zarade odbijaju troškovi prevoza (oko 2.000 evra po šleperu), carinjenja (500 evra dnevne ležarine po šleperu), skladišten­ja (koje traje do tri meseca).

U „Aksi“, najvećem trgovačkom lancu u Srbiji, otvoreno govore o maržama: do pet odsto na pelene, oko 10 na bebi-hranu, a na krupnu opremu do 30 odsto.

- Kada bismo imali visoke marže, naše cene bi bile visoke i ne bismo bili konkurentn­i s lancima poput „Tempa“, „Merkatora“... Naši troškovi su visoki: zakupci smo lokala, režije su skupe, imao veliki broj zaposlenih, te najveći deo zarade ode za podmirivan­je tih troškova - priča Boban Baša, direktor maloprodaj­e i marketinga u „Aksi“.

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia