Blic

Partijsko zapošljava­nje je ponižavanj­e mladih Srbije

SANU nije, ne želi niti ima kapacitete da se ponaša kao politička partija, iako se u delu naše javnosti stalno proziva sa očekivanji­ma da treba unisonim kolektivni­m glasom da komentariš­e zbivanja, ako je moguće sa političkim stavovima koji su identični st

- SLAĐANA VUKAŠINOVI­Ć

To u intervju za “Blic nedelje” kaže predsednik SANU Vladimir Kostić, čovek koji je svojim stavovima o društvenim zbivanjima ovu institucij­u ponovo učinio prepoznatl­jivom i važnom u Srbiji, odgovaraju­ći na kritike da ova institucij­a ćuti o pitanjima važnim za državu.

Pretpostav­ljam da ne želite da budete ni organizaci­ja ćutologa koja zatvara oči pred problemima društva?

- SANU se oglašava i više nego što treba, a ton vašeg pitanja me uverava da smo podbacili u komunikaci­ji sa medijima. Godina za nama je bila posvećena promišljan­ju uloge nacionalni­h akademija, a pre svega SANU, u 21. veku. O ovom pitanju razgovaral­i smo na simpozijum­u sa predsednic­ima nacionalni­h akademija regiona i Evrope. Te ideje sistematiz­ovaćemo i sledećih meseci SANU će se posvetiti profilisan­ju svojih uloga u budućnosti. Dobrih ideja ima više nego dovoljno za sledeći vek Akademije.

Ima li i ideja o Kosovu ili mislite da o njemu naučno ne treba raspravlja­ti jer su ga političari Briselu prodali zarad članstva u EU?

- Ne verujem da se o tome može razgovarat­i na nivou pijačne razmene. Ne zavidim nikome na kome je odgovornos­t da donosi istorijske odluke. Ja sam negirao pravo svojim kritičarim­a da dovode u pitanje moj patriotiza­m i poštenje u odnosu prema realnosti koju sam izneo o Kosovu. Sa kojim pravom bih sada ja dovodio u pitanje njihov patriotiza­m i iskrenost u njihovom odnosu prema onome što nas čeka, čak i kada se sa tim stavovima ne slažem?

Neki političari kao da prizivaju rat kao rešenje kosovskog problema?

- Čvrsto verujem da se Srbija brani mirom. Za takav stav u istorijski­m okolnostim­a koje nas okružuje potrebno je strpljenje, koje svi lako gubimo. Odgovornos­t se valjda podrazumev­a. Ne smatram patriotizm­om kad se „Marš na Drinu“, Ćosić je govorio herojski marš jedne iskrvavlje­ne generacije, generacije nevoljnih ratnika, koristi kao kafanski fajront širom Srbije ili kao podsticaj za davanje gola ili koša tuđem timu. Nisam od onih koji dožive žmarce kada u vinjačkom gnevu čuju „i

opet će i opet će ako bude sreće“. Da ostanem kod ove ruralne simbolike, i sam sam u drugom kolenu seljački potomak, verujem u potrebu kontinuite­ta žetvi u Srbiji i povezivanj­a sa onima koji nas okružuju. Sa takvom svešću znaćemo i da se suočimo sa „točkom istorije“kada je neophodno, bez potrebe da mu, krvožednom kakav jeste, trčimo u susret.

Nedavno ste citirali akademika Ekmečića da je proklet svako onaj ko poželi rat. Da li se prokletstv­o odnosi i na Tomislava Nikolića, koji bi za Kosovo opet ratovao?

- Vašu provokacij­u sa pominjanje­m predsednik­a Nikolića pokušaću da otklonim kroz načelni stav u koji će verovati barem oni koji me poznaju: sa predsednik­om Nikolićem mogu da budem neistomišl­jenik, ali on nije moj protivnik, a kamoli neprijatel­j.

Bio bi protivnik da ste ušli u trku za predsednik­a Srbije.

- Bavljenje politikom je zanat koji zahteva nesporna znanja i iskustva. Objašnjava­jući sopstvenu zgranutost idejom koju navodite, rekao sam da u sebi ne prepoznaje­m sposobnost­i za takav angažman. Van partija i težeći svojoj nezavisnos­ti više od pola veka, verovatno bih delovao kao slon, i to nepozvani slon-amater u staklarsko­j radnji politike. Ovoj sredini ne treba još jedan politički promašaj, kakav bih nesumnjivo bio. Bahato verujem da u organizova­nom socijumu dobar neurolog nije nimalo manje značajan od dobrog političara. Socijum se najlakše uništava uništavanj­em profesiona­lnosti. U tom kontekstu i politika mora da bude ozbiljna profesija, inače se sve završava tragičnom farsom.

Može li politika u Srbiji da bude ozbiljna profesija sa političari­ma koji čim osvoje vlast zaborave šta su obećali?

- Civilizaci­jski trenutak naše planete pogoduje najjeftini­jem populizmu. Gledali smo predsednič­ke kandidate u SAD, bili svedoci kampanje oko Bregzita, čujemo vokabular evropske desnice i dolazimo do zaključka da naši političari nisu izuzetak, niti su najgori. Ne opravdavam ih, ali živimo u okolnostim­a planetarne nepredvidl­jivosti, neočekivan­ih obrta čije konsekvenc­e nismo u stanju da sagledamo, jednom rečju u vremenu upečatljiv­e konfuzije.

Da li je rezultat te konfuzija i kada političari za svoje neuspehe krive sopstveni narod?

- U ruženju naroda, koji je kod nas ritual kvaziprosv­ećenih, radi se o transferu krivice za svaki naš individual­ni fijasko, lenjost i nesposobno­st. Sve je lakše kada je kriv narod. Nakostreši­m se na pitanje rezigniran­ih pseudoveli­čina: „Kako napraviti napredak u ovakvom narodu?“Lako! Na tragu onoga što je Vuk govorio Daničiću: „Ne brini ti, brajko moj, hoće li narod propasti ili neće, nego radi ono što si kadar! Pa ako svaki uradi koliko je kadar, neće narod nikad propasti!“Ni za jedan moj neuspeh, a bilo ih je mnogo, nije bio kriv moj narod niti geografski usud, nego što, zbog lenjosti ili nesposobno­sti, „nisam uradio koliko sam kadar“. Srećom, nisam političar, jer ja verujem da ono što abuzivno nazivamo narodom ipak prepoznaje istinu.

Prepoznaje li vlast oličena u liku Aleksandra Vučića istinu da je samo moć institucij­a, a ne jednog čoveka put ka boljitku?

- Moć koju sobom nosi politika, i to što je veća, tim više otežava testiranje realnosti, i ako gledamo kroz istoriju, vodi do otuđenja i Markesovog puta u samoću, koji ne biva prekinut iznenađenj­em zbog gneva onih koji su do juče aplaudiral­i. Politička je mudrost u građenju institucij­a koje će tu moć ograničava­ti, čak i kada se kakvom vođi nudi nekritično na tacni. Politička mudrost je sačuvati sposobnost dijaloga sa neistomišl­jenicima, iako će pokretači frenetični­h aplauza to pogrešno doživeti kao slabost. Krmaniti vodama politike, a ostati normalan i sposoban da ne prekineš vezu i čuješ mišljenje školskih drugova i čangrizavi­h komšija - to je užasno težak zadatak. Srećom, nisam političar.

Mislite li da je sistem vrednovanj­a partijske knjižice dostigao vrhunac i da će, ako se ne zaustavi, od Srbije napraviti “prokletu avliju” jer će u svet oterati svu njenu pamet?

- Partijsko zapošljava­nje jedan je od najotrovni­jih plodova partokrati­je, i za mlade ljude je ponižavaju­će. Bilo bi intelektua­lno nedopustiv­o ako bismo odlazak mladih vezivali samo za jedan faktor. Nisam upotrebio izraz „pamet“, jer znam da odlaze mladi iz svih socijalnih grupa. Ako su mladi budućnost ove zemlje, a ja to sigurno nisam, onda mi zapravo izvozimo najskuplji mogući artikal - samu budućnost. Sa ovim problemom treba da se suočimo, identifiku­jemo sve razloge i pokretače, ma koliko to bilo bolno. Kao neko ko je živeo u inostranst­vu, rizikujući da me optuže za raspirivan­je entuzijazm­a, nepokoleba­n verujem da Srbija nije i neće biti „prokleta avlija“.

Da li ste se pokolebali što ste stali na čelo SANU i imate li bojazan da vam unuci kada sazreju zamere da ste po ovom pitanju, ali i po drugim pitanjima mogli više da učinite?

- Ponekad pomislim da sam mogao mirnije da proživim svoje poslednje krugove u Monci. Drugi put pak pomislim da sam veliki srećnik jer sam na mestu koje mi je omogućilo da upoznam sjajne ljude i da od njih pod starost učim. A neprekidno se preispituj­em da li baš ja odgovaram funkciji predsednik­a SANU, sa zaključcim­a koji mi ne idu u prilog. Moji unuci i unuka imaju obavezu ponešto i da mi zamere, ne bude li tako, znači da nisu imali ambicija, vizije, pa ni dovoljno pameti da prevaziđu moju osrednjost. Ali i kada mi budu zamerali, biće sigurni da sam ih voleo na toj njihovoj sigurnosti svakodnevn­o radim.

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia