Blic

Popravio 1.000 satova po koje niko nije došao

Vlasnici, ili njihovi naslednici, dolazili su po neke satove koje je popravljao Aleksandar Marton i posle 20 godina. I oni su ih čekali.

- biljana Vučković

U naizgled sasvim običnoj časovničar­skoj radnji u Subotici nalazi se jedinstven­a kolekcija sa više od 1.000 satova koje su građani doneli Aleksandru Martonu na popravku, ali nikada nisu došli po njih.

Vrsni zanatlija ostao je jedini časovničar iz generacije koja je krajem šezdesetih godina prošlog veka posao izučila zanat u „Aurometalu“, posle čega je bio šegrt kod poznatog subotičkog zlatara i satara Ivana Kuraija, a od 1987. godine samostalno radi. Njegova desna ruka je supruga Marija.

- Sve satove po koje niko nije došao, a ima ih više od hiljadu, popravio sam i čuvam ih i svi su obeleženi imenom i prezimenom. Najstariji među njima je ruski „start“iz 1967. godine. Mnogo je zanimljivi­h priča i anegdota bilo - priča Marton. On objašnjava da je po zakonu dužan da čuva sat najduže godinu dana, ali on je uporniji od

zaboravnih vlasnika. O tome svedoči i primer jednog ruskog sata koji mu je jedna starija gospođa donela na popravku davne 1978. godine.

- Popravka je trajala nekoliko dana. A onda su prolazili dani, meseci, godine i posle skoro 20 godina pojavio se mladić, unuk vlasnice sata. Nažalost, njegova baka je umrla u Americi, a on je među njenim stvarima pronašao potvrdu moje radnje. Kada je došao u Suboticu, hteo je da proveri da li sat još postoji. Bio je iznenađen kada sam mu dao sat - kaže Marton.

Dešavalo se da sugrađani, ali i vlasnici satova iz inostranst­va, dođu po sat i kažu da su ga ostavili pre par meseci ili godinu dana, a kada ih Marton pronađe, obično na ceduljici piše da ih je preuzeo pre 10 i više godina.

- Pamtim i čoveka koji je tvrdio da sat nikada nije bio kod mene na popravci, jer pripada njegovoj sestri koja je časna sestra u Splitu. Na satu je već postojala moja oznaka, a i on mi je kasnije potvrdio da sam u pravu, pošto je zapravo sat na popravku doneo njegov brat blizanac. Jednom je došao mladić i tražio sat sa posvetom koji je bio kod mene duže od godinu dana. Rekao je da pripada njegovom ocu koga su pretukli na ulici i ja sam mu dao sat, ali kada ga je odneo kući, njegov otac je počeo da plače i nije ga želeo - kaže Marton.

U kolekciji zaboravlje­nih satova bilo je i onih zbog kojih je Marton imao posla i sa sudom.

- Tako je jedna gospođa došla po muževljev sat i rekla da nema ceduljicu jer je on u bolnici. Posle nedelju dana došao je vlasnik lično. Kada sam rekao da je njegova žena već dolazila po sat, nije mogao da veruje, jer ga je u međuvremen­u napustila i odnela sve njegove druge stvari, pa čak i sat. Zato sam mu fotokopira­o priznanicu moje radnje da bi imao dokaz na sudu - priča Marton.

 ??  ?? svi ostavljeni satovi su obeleženi imenom i prezimenom vlasnika, a najstariji je proizveden . godine
svi ostavljeni satovi su obeleženi imenom i prezimenom vlasnika, a najstariji je proizveden . godine

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia