Blic

Učenje po ceo dan, nema više izlazaka

- milica rašiĆ

Iako su zvanično na raspustu, 72.232 osmaka širom Srbije uveliko se priprema za polaganje završnih ispita za upis u srednje škole.

Đaci OŠ „Skadarlija“, o kojima je „Blic“već pisao, ističu da po završetku školske godine imaju više vremena za učenje i nadaju se da će svakodnevn­im radom obezbediti mesto u željenoj školi.

- Kraj školske godine bio je malo nezgodan, jer smo jurili da popravimo ocene. Sada imamo mnogo više vremena i za učenje, ali i za druge obaveze. Radnim danima imamo organizova­nu pripremu u školi, koja nije obavezna, ali ja idem. Kod mene se, zasada, sve odvija po planu - kaže Marija Drašković.

Da je dobra organizaci­ja ključna, smatra i Staša Isen.

- Mnogo je lakše od kada smo se raspustili. U školi svakog dana imamo po jedan čas priprema i to mi je sasvim dovoljno, uz učenje kod kuće. Priznajem da imam malu tremu, ali zasada uspevam da je prikrijem - priznaje Staša.

Ima i đaka koji su nešto kasnije počeli sa pripremama i sada rade jačim tempom.

- Dopada mi se što u školi radimo u manjim grupama. Nakon toga sledi učenje kod kuće, tako da izlazaka za mene više uopšte nema. Tek skoro sam sve te testove shvatila ozbiljno, ali sam uspela da pređem isto koliko i oni koji se spremaju od januara - priča za “Blic” Una Lukić.

Jovana Luković kaže da posle završetka godine i mature konačno može da se posveti učenju.

- Imamo organizova­nu pripreme u školi i u opštini, na koje ponekad idem, vežbam i kod kuće, tako da verujem da ću stići sve - rekla nam je Jovana.

Najviše muke učenicima zadaje kombinovan­i test, koji čine pitanja iz pet predmeta:

istorije, biologije, hemije, fizike i geografije.

- Meni je, iskreno, sve teže, jer se bliži polaganje. Najproblem­atičniji su mi predmeti koje smo kasnije dobili, fizika i hemija. Njih učim temeljnije, a idem i na pripreme u školi, koje mi dosta pomažu - kaže Aleksandra Anastasije­vić, koja planira da upiše gimnaziju ili medicinsku školu.

Podjednako napeti su i roditelji maturanata, koji uveliko kalkulišu i bodre svoje đake.

- Ove godine je jaka konkurenci­ja, ispod 90 poena ne može se upisati dobra gimnazija. Čujem se i sa drugim mamama, jer želimo da naša deca upišu što bolje škole. Ipak, najteže će mi pasti samo polaganje, ne znam kako ću preživeti ta tri dana - iskrena je Aleksandri­na majka, Zorana Anastasije­vić.

Školski psiholog Marina Nadejin Simić upozorava da su roditelji često više uznemireni nego đaci.

- Oni bi trebalo da budu podrška deci, a ne da im unose dodatnu nervozu, jer to izaziva kontraefek­at. Umesto da kažu “jao, šta ako ne uspeš”, trebalo bi da govore “uradi najbolje što možeš”, “toliko đaka je položilo, zašto ne bi i ti”. Roditelji moraju da budu najveća podrška - ističe psiholog.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia