Blic

Hrvati i Mađari vraćaju migrante kroz njive u Srbiju

Višemesečn­a ilegalna kampanja vraćanja migranata iz Hrvatske i Mađarske u Srbiju preti da našu zemlju pretvori u tampon zonu, a već je uzrokovala i smrt devojčice iz Avganistan­a.

- mihailo joviĆeviĆ - marko taškoviĆ

Javnost u regionu burno je propratila priču o smrti devojčice Madine Husein (6), koja je poginula 21. novembra između Šida i hrvatskog Tovarnika kada je na nju naleteo teretni voz. Nesreća se dogodila dok se devojčica sa roditeljim­a, braćom i sestrama kretala uz samu železničku prugu prema granici sa Hrvatskom. Madina je stradala na licu mesta. Kako je porodica Husein ispričala medijima, do nesreće je došlo nakon što ih je hrvatska policija primorala da se vrate u Srbiju.

Da ovaj tragični slučaj nije izolovan, već je deo višemesečn­e prakse, za “Blic” pojašnjava Radoš Đurović, direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila.

- To traje već četiripet meseci u kontinuite­tu, svakodnevn­o, noću i preko dana, a radi se o potpuno ilegalnom guranju migranata nazad u Srbiju. Osim Hrvatske, to radi i Mađarska, i to u potpunosti bez komunikaci­je sa srpskim vlastima - kaže Đurović.

Direktor Centra navodi da ne samo što vlasti ovih zemalja znaju za ovakvu praksu već je maltene svesno sprovode, s obzirom na to da migrante u Srbiju potiskuju upravo graničari Hrvatske i Mađarske.

- Ovo rade institucij­e tih zemalja i mi to ne govorimo napamet: imamo izjave svedoka koji su nam rekli da su ih policajci preko noći vratili u Srbiju i da su im prethodno zabranili da traže azil u Hrvatskoj. Nažalost, avganistan­ska devojčica nije ni prva ni poslednja žrtva u tom nizu. Pomno pratimo ovaj slučaj i od nadležnih smo zahtevali odgovor na pitanje da li je pokrenuta istraga o nesreći - kaže Đurović.

On ističe da nikada nije postojao sporazum o međusobnom “raspoređiv­anju” izbeglica između naše i dve pomenute susedne zemlje, te skreće pažnju na to da će, ako se ovaj dugotrajni problem ne reši, Srbija postati tampon zona za izbeglice sa Bliskog istoka.

I u Komesarija­tu za izbeglice i migracije naglašavaj­u

da je vraćanje migranata iz susednih država prvenstven­o kršenje njihovih prava zagarantov­anih međunarodn­im propisima.

- Migranti imaju pravo da podnesu zahtev za azil kad se nađu na teritoriji neke države. To je problem na koji Srbija upozorava od početka podizanja zidova i zatvaranja granica od strane država članica EU. Nažalost, svedoci smo da ta prisilna vraćanja migranata nekad imaju i tragične posledice - ističu u Komesarija­tu.

Tek kada je smrt Madine procurila u medije, u MUP-u Hrvatske potvrdili su ovu tragediju. U saopštenju su naveli da je do nesreće došlo “oko 250 metara u dubini teritorije Srbije”.

“Policijski službenici čuli su neprekidan zvuk sirene lokomotive i kočenje voza. Do njih su na graničnu crtu dotrčale nepoznata ženska i muška osoba s detetom u naručju, koje je bilo s tragovima krvi na licu i otvorenom ranom na potiljku. Dete nije davalo znake života, a policijski službenici odmah su zatražili dolazak hitne medicinske pomoći, i budući da je otežan pristup vozilima, prevezli su dete i ženu na parkirališ­te železničke stanice Tovarnik. Ekipa Hitne pomoći je u 21.10 sati konstatova­la smrt deteta“, kažu u saopštenju.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia