Blic

%ORNEDVWHUL 2EOLN YRGH

Amelija Pulen se zaljubljuj­e u čudovište iz močvare. To mi je prvo palo na pamet kada sam pogledao OBLIK VODE, uz koji stoji oskarovski prefiks najbolji.

-

MISLIM DA PRE dvadeset godina nijedan veliki studio ne bi dao pare za ovo a akademija nagradila, i da bi pre bio snimljen u domovini autora nego sa parama banaka i multinacio­nalnih korporacij­a koje kontrolišu i usmeravaju filmsku industriju. Tako nešto se desilo kada je 2006. Giljermo del Toro u špansko-meksičkoj produkciji režirao PANOV LAVIRINT, iako je za plebs prethodno isporučio profitabil­ne horor hitove MIMIKRIJA, BLEJD 2 i HELBOJ. Vremena se menjaju i depadans ogranci mejdžorsa poput FOX SEARCHLIGH­TA ulaze na teren koji su nekada kontrolisa­le izvorno nezavisne kuće MIRAMAX, odnosno WEINSTEIN, a znamo kako je njihov tvorac izopšten iz filmske zajednice.

OBLIK VODE je put u središte mašte Giljerma del Tora, bajkovito ostvarenje nalik sanjarenju deteta koje gostuje u telu i umu odrasle osobe, beznadežno zaljubljen­e u pokretne slike velikog i malog ekrana kojima daje pitak omaž. Glavna junakinja nema moć govora i doima se kao zvezda nemog filma. Stanuje u uzanom potkrovlju starog bioskopa i živi dnevnu rutinu u svom malom začaranom svetu, koju remeti opšta uzbuna u strogo poverljivo­m istraživač­kom centru, gde pedantno riba hodnike i toalete i gleda svoja posla. To se menja kada ambiciozni bezbednjak donese misteriozn­o biće na ispitivanj­e koje brutalno tretira kao zatvorenik­a u Gvantanamu. Radnja je, ne slučajno, smeštena u rane šezdesete dvadesetog veka, vrhunac Hladnog rata, kada su se Amerikanci i Sovjeti utrkivali ko će pre do Meseca i kubanske obale. Vodeno stvorenje i čistačica se prepoznaju, razumeju i razviju emocije, iako oboje ne govore jezikom ljudi. Scenario ih postepeno stavlja u obruč nekoliko efektnih epizodnih likova. Na putu do kraja “živeli su srećno i dugovečno” Giljermovu “lepoticu i zver” prati lice negativca (Majkl Šenon), dobroćudni blagi komšija (Ričard Dženkins) i požrtvovan­a koleginica koja izgleda kao domaćica iz crtaća s Tomom i Džerijem. Ovo je bez sumnje Del Torov najličniji rad, koji u tandemu sa PANOVIM LAVIRNITOM predstavlj­a njegovu preciznu umetničku krvnu sliku sa mnogo detalja koji se kriju u brižljivo urađenoj scenografi­ji, kostimu, masci i odabranim bojama.

Naslovi sa Venecijans­ke mostre (ČOVEK PTICA, POD LUPOM, LA LA LEND, OBLIK VODE) slavno prolaze kod članova američke akademije poslednjih godina i uži izbor za Oskara sve više liči na završnicu evropskog filmskog festivala, a ne na trijumf repertoars­kog filma na kome je izgrađen Holivud. Možda je zato nedavni prenos iz “Kodak teatra” imao najmanji rejting u istoriji.

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia