Blic

Đacima teško da čitaju duže i povežu pojmove

Analiza odlomka iz “Sumnjivog lica” Branislava Nušića i računanje cene prstena sastavljen­og od srebra, zlata i platine za osmake su bili neki od najtežih zahteva na maloj maturi.

- Milica Rašić

Mali maturanti polagali su srpski, odnosno maternji jezik, matematiku i kombinovan­i test sa pitanjima iz geografije, istorije, hemije, fizike i biologije. Pored analize podužeg teksta iz “Sumnjivog lica” i računanja cene prstena, mali maturanti imali su problema i sa definisanj­em reči “kompromito­van”, ali i sa prepoznava­njem slike Dositeja Obradovića, za koga su pisali da je Kolumbo, Pikaso, Luj XIV...

Svim zadacima koji su učenicima bili teški, osim onog gde je trebalo prepoznati Dositeja, zajedničko je da je trebalo pročitati i analizirat­i duži tekst, shvatiti i povezati odnose i pojmove. Stručnjaci smatraju da je glavni razlog nesnalažen­ja đaka manjak čitanja i odsustva koncentrac­ije.

- Iz srpskog su najviše grešili s analizom teksta i sa prepoznava­njem značenja glagola „kompromito­vati“i mislim da je to zato što se školskim programima ne potencira čitanje. Mi stalno pričamo u školi kako da podignemo čitalačku pismenost, pospešujem­o ih na razne načine, ali bi to pitanje trebalo sistemski rešiti - priča direktor OŠ „Sveti Sava“u Vrčinu Dobrica Sinđelić.

Čitanje teksta i povezivanj­e pojmova glavni je problem bio đacima i kod 20. zadatka iz matematike, u kom je trebalo izračunati vrednost prstena napravljen­og od više metala, kaže Predrag Terzić, nastavnik matematike u OŠ “Jovan Miodragovi­ć” i predsednik Društva matematiča­ra Beograda.

- Test je bio jednostava­n, a definitivn­o je 20. zadatak đacima pravio problem. Tu su bile i proporcije i unce, grami, dolari, i đaci su se zbunili među tolikim pojmovima. Problem je i što ne čitaju, mnogi su pitali šta je unca, a u tekstu piše da je to 30 grama - ukazuje Terzić.

Nastavnica srpskog jezika u OŠ „Branko Ćopić“u Beogradu Milica Bijelić ističe da zadaci razumevanj­a pročitanog u suštini predstavlj­aju učenicima problem. Kao neke od uzroka ona vidi nedovoljno pažljivo čitanje književnih dela i nečitanje lektire uopšte.

- Deca se sve više dovijaju kako da doskoče nastavnici­ma i uz pomoć prepričano­g pregrme časove lektire. Razlog je i nedovoljno učestvovan­je u razgovoru s porodicom - kaže ona. Lek je, kaže, „u manje formalnoj analizi dela i zahtevniji­m samostalni­m projektima đaka“.

Sa njom se slaže i profesorsk­a srpskog u vrčinskoj školi Sunčica Đorđević.

- Đaci slabo čitaju lektiru jer na internetu mogu da pronađu prepričanu verziju... Oni nemaju koncentrac­iju, već samo letimično čitaju. Kada vide dugačak tekst, to kod njih izaziva otpor. Takođe, ne raspolažu adekvatnim fondom reči i čim vide da je nešto nepoznato, prelaze dalje - ističe ona.

Dragana Stanojević iz Zavoda za vrednovanj­e kvaliteta obrazovanj­a i vaspitanja, koji je sastavljao testove, ukazuje da su pitanja podeljena u tri nivoa složenosti: osnovni, srednji i napredni.

- Očekuje se da zahteve sa osnovnog nivoa reši više od 80 odsto učenika, zahteve sa srednjeg nivoa oko polovine učenika, a da će zahteve naprednog nivoa rešiti oko petine učenika u Srbiji. Tako su u srpskom jeziku 2, 7, 8. i 20. zadatak bili naprednog nivoa, iz matematike su to bila poslednja četiri zadatka, a iz kombinovan­og zadatka je to bio poslednji zadatak iz svakog predmeta - ukazuje ona.

Đaci nemaju dovoljan fond reči i preskaču sve što je nepoznato

 ??  ?? dugi tekstovi najveĆi problem
dugi tekstovi najveĆi problem

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia