Blic

Sin generala Badže prodao Popovićev nakit i pištolj?!

Dosadašnja istraga povodom pljačke kuće Saše Popovića, početkom marta ove godine, pokazala je da kod osumnjičen­og Vojislava Stojičića (38) nisu pronađeni ukradeni nakit i pištolj, saznaje „Blic”.

- Miroslava brkiĆ

Pretresom stana u kojem živi Vojislav Stojičić, sin pokojnog policijsko­g generala Radovana Stojičića Badže, i ispitivanj­em njegovih računa nisu pronađene dragocenos­ti ukradene u vili direktora “Granda” Saše Popovića na Bežanijsko­j kosi, kao ni sumnjiva količina novca koja bi ukazivala na to da su stvari preprodate. Ipak, nije isključena mogućnost da je to mogao da uradi u poslednjih pet meseci, a da je novac zarađen na crnom tržištu potrošio. Podsetimo, iz kuće Popovića lopovi su ukrali nakit vredan 100.000 evra i legalan pištolj gazde produkcijs­ke kuće. Provalu u vili u Ulici partizansk­e avijacije 3d primetila je Popovićeva supruga Suzana kada se vratila kući. Sa zida u spavaćoj sobi na spratu bio je ukraden instaliran­i sef. U njemu su Popovići držali svoje burme, nakit i skupocene satove i određenu dokumentac­iju. Pljačka je odmah okarakteri­sana kao delo profesiona­laca, a inspektori nisu našli znakove nasilnog upada u kuću, odnosno obijanja.

- Suzana je rekla da je u sefu bilo još i pet lančića od belog i žutog zlata, osam ili devet dukata, takođe od belog i žutog zlata, briljanti, privesci, osam „roleksa“. Takođe je nestao i Sašin pištolj, za koji je imao urednu dozvolu, i kutije metaka. Napomenula je da je možda nešto i zaboravila, ali da je vrednost nakita sigurno oko 100.000 evra - kaže sagovornik „Blica“upoznat sa istragom.

Ako samo jedan luksuzni “roleks”, i to onaj jeftiniji, košta nekoliko desetina hiljada evra, uključujuć­i i ostale vrednosti i pištolj koji se na crnom tržištu može prodati od 100 do 3.000 evra, vrednost svih ukradenih dragocenos­ti, prema rečima stručnjaka, mnogo je veća.

- Zlato ima posebnu vrednost prilikom kupovine, prodaje u zlatari i prodaje na crnom tržištu. Nakit je na sebi imao DNK vlasnika koji bi lopove otkrio, pa je ono ukoliko je prodato do sada istopljeno i u izmenjenom je obliku. Na crnom tržištu zlatu se gubi vrednost za nekih 30-35 odsto, što znači da ukoliko je procenjeno na 100.000 evra, lopovi su za njega dobili oko 30.000 i bili su zadovoljni - kaže naš sagovornik upoznat sa trgovinom na crnom tržištu.

Kako dodaje naš sagovornik, zlato i satove iz Srbije lopovi prodaju na Bliskom istoku, a ne u Evropi.

- Postoje bande koje su usko specijaliz­ovane za to da ukradenu robu prošvercuj­u u inostranst­vo, preko “mekih granica” poput Republike Srpske i Bugarske, što je verovatno i ovde slučaj. Znali su da je policija neprestano bila angažovana u otkrivanju počinilaca ovog dela. Nije najjasnije kako su se otarasili “roleksa” jer to nije nešto što se nosi na svakom mestu. Za robu koju razbojnici prodaju na Bliskom istoku dobijaju dolare ili robu u protivvred­nosti - govori naš sagovornik.

Popovićev registrova­ni pištolj je, dodaje on, u ovom slučaju “najvrući” deo plena, kako to kažu razbojnici.

- Pištolj je ili uništen ili je prodat nekom ekspertu ko ume registarsk­e brojeve da Iz sefa koji je bio u kući uzeti satovi „roleks“, venčane burme, nakit, a vrednost ukradene robe je oko 100.000 evra uništi ili da pištolj pretvori u drugačije oružje - dodaje on.

Ipak, zaključak našeg sagovornik­a sa višedeceni­jskom iskustvom u ovom poslu je da je vrlo verovatno da ova roba još uvek nije prodata, već da se nalazi u nekom šteku.

- Ukoliko nisu imali eksperte koji bi im ekspresno sredili zlato i pištolj, vrlo verovatno je roba negde sakrivena, zakopana. Lopovi ukradenu robu obično ne diraju prvih šest meseci do godinu dana, jer znaju da se vodi obimna istraga. To je vreme kada je roba u “crvenoj liniji” i nju niko ne želi na crnom tržištu da kupi - dodaje naš sagovornik.

Sve ovo pokazaće dalja istraga u slučaju. Vojislav Stojičić uhapšen je 16. avgusta zbog sumnje da je učestvovao u pljački kuće Popovića 8. marta ove godine. Sutradan je priveden u Treće osnovno tužilaštvo u Beogradu kako bi izneo svoju odbranu.

Naime, Stojičić je postupajuć­em tužiocu Nenadu Stefanović­u ispričao da mu je “sve namestila policija zbog oca” i da su mu dokazi podmetnuti. Međutim, tužilaštvo je donelo naredbu o sprovođenj­u istrage protiv njega kojom ga tereti za krivično delo teška krađa, za koje je zaprećena kazna od dve do 10 godina zatvora.

NA SASLUŠANJU U TUŽILAŠTVU STOJIČIĆ TVRDIO DA MU JE SVE NAMEŠTENO

SAŠA POPOVIĆ DIREKTOR „GRANDA“

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia