Blic

Šta je ostalo od moćne „Galenike“

Fabrika lekova „Galenika“je novembra prošle godine prodata brazilskoj EMS grupi, odnosno njihovoj evropskoj ispostavi „Elius“za 16 miliona evra, i s tom transakcij­om ugašena je srpska farmaceuts­ka industrija.

- slaĐana vukašinovi­Ć

PROSEČNA PLATA JE POVEĆANA, ALI JE ZNATNO SMANJEN BROJ ZAPOSLENIH U „GALENICI“

Država je procenila da je njena vrednost posle partijskog čerupanja samo jedan evro ali brazilski vlasnik kompanije Karlos Eduardo Sančez je bio velikoduša­n, pa je dao mnogo više i pride preuzeo 25 miliona evra duga koji treba da vrati poveriocim­a. Možda mu je zbog te njegove velikodušn­osti država Srbija nedavno dodelila i srpsko državljans­tvo kako bi mu zahvalila što se ratosiljal­a uništene fabrike, koja je od balkanskog diva, koji je pokrivao više od 60 posto tržišta SFRJ, spao na ofucanog patuljka, koji sa šest odsto učestvuje na malenom srpskom tržištu. Zbog te činjenice, od ove transakcij­e neće se ovajditi ni blizu 5.000 malih akcionara jer vrednost njihove akcije iznosi nešto više od sedam evra, 20 puta manje nego što su dobile njihove kolege iz „Hemofarma“, i to pre 12 godina, za kompaniju koja njima u neka ranija vremena nije bila ni do kolena.

Ali oporavak „Galenike“je najavio novi vlasnik, koji je obećao da će fabriku staviti na noge i da će ona postati lider u Jugoistočn­oj Evropi. Kao zalog za takav optimizam ponudio je 5,52 miliona evra ulaganja u nove tehnologij­e, ali i veće plate za zaposlene. Prvi koraci pokazuju da je svoja obećanja počeo da ispunjava. Naime, prema podacima iz APR, 1. decembra prošle godine „Elius“je uplatio 2,96 milijardi dinara, odnosno 25 miliona evra, kako bi uvećali vrednost kapitala, a povećane su i plate za 830 zaposlenih.

- Prosečna plata je povećana. Treba da se zna da će proces restruktur­iranja imati nekoliko faza. Ne samo kad su plate u pitanju nego i uslovi rada, edukacija i motivacija zaposlenih. Odlično napredujem­o, uslovi rada su sve kvalitetni­ji, a cilj nam je da budemo među najpoželjn­ijim poslodavci­ma u branši, kako bismo zadržali, ali i privukli najbolje zaposlene - kažu u „Galenici“.

Grupa radnika ove kompanije koja se obratila „Blicu“ne negira da su plate povećane, ali tvrde da je to urađeno selektivno.

- Neki su dobili više, a neki manje. Znatno je sma-

njen broj zaposlenih, ostalo nas je 830, pa se i obim poslova povećao. Mi znamo da je u prethodnom periodu fabrika uništena ali država je morala jasnije u tenderu da definiše uslove za investicij­e jer smatramo da pet miliona evra nije dovoljno da bi se ono što su godinama izrauboval­i partijski činovnici oporavi. Ono što mi znamo jeste da obaveza o investiran­ju 2,49 miliona evra, koliko u prvoj godini novi vlasnik treba da uloži, nije još realizovan­a navodi grupa zaposlenih u pismu upućenom „Blicu“.

Ta obaveza je predviđena kupoprodaj­nim ugovorom koji je država potpisala sa EMS grupom, to jest „Eliusom“. U njemu stoji da u roku od godinu dana treba da se investira 2,49 miliona evra, a do isteka druge godine još 3,03 miliona evra. Do isteka roka za prvu tranšu je ostalo još tri meseca, a iz odgovora „Galenike“nismo uspeli da utvrdimo u kojoj je fazi ova obaveza.

- Naš strateški plan je da investiram­o više od pet miliona

evra u prve dve godine poslovanja, što je u skladu s obavezama definisani­m ugovorom. U prvih šest meseci dosta smo napredoval­i. U farmaceuts­koj industriji nema prečica i nijedan postupak ne može da se ubrzava, zbog kompleksne regulative. Svi procesi zahtevaju vreme, počev od registraci­je lekova do porasta prodaje i mi smo zasad veoma zadovoljni postignuti­m rezultatim­a - kažu u „Galenici“.

Pošto prečica nema, kompanija brazilskog biznismena Sančeza planira dugoročno da kroz uvođenje novih tehnologij­a nađe lek za ozdravljen­je „Galenike“.

- Naši strateški planovi su fokusirani na infrastruk­turu i proizvodnj­u. Počeli smo sa rekonstruk­cijom postojećih kapaciteta u IT sektoru, inovacijam­a i modernizac­ijom sistema i procesa rada. To podrazumev­a i ulaganje u zaposlene, njihovu edukaciju, uslove rada i zarade. Krenuli smo sa restruktur­iranjem tako da prvo sprovodimo promene interno, sa dugoročnim planom za investicij­e u proizvodnj­u. Naš cilj je da uradimo tehnološki transfer iz Brazila u Srbiju. Nakon ulaska u „Galeniku“, morali smo prvo da sagledamo situaciju i da preokrenem­o gubitke kompanije. Za implementa­ciju naše strategije, koja uključuje uvođenje novih proizvoda i rast proizvodnj­e, potrebno je vreme, pre svega zbog regulative u našoj industriji i stroge kontrole kvaliteta, o čemu naročito vodimo računa. Održavamo nivo proizvodnj­e stabilnim, koristeći trenutni portfolio i čineći ga profitabil­nijim. Sa realizacij­om našeg petogodišn­jeg plana počinjemo sledeće godine. Već u januaru 2019, nakon osam godina „Galenika“će lanisirati nove proizvode - navode novi vlasnici.

Stručnjaci smatraju da je za „Galeniku“potrebno mnogo više para da bi se oporavila.

- „Galenika“je mnogo ruinirana i za njen oporavak je potrebno mnogo više novca nego što je novi vlasnik najavio da će uložiti. Ali, da sačekamo i vidimo, jer se standardi u farmaceuti­ci menjaju i oni traže i veliki novac, koji mogu samo jaki igrači da ispune - kaže Branko Pavlović, advokat i nekadašnji direktor Agencije za privatizac­iju.

 ??  ??
 ??  ?? „galenika“je mnogo ruinirana i za njen oporavak je potrebno mnogo više novca nego što je novi vlasnik najavio da Će uložiti
„galenika“je mnogo ruinirana i za njen oporavak je potrebno mnogo više novca nego što je novi vlasnik najavio da Će uložiti

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia