Blic

Direktori se pravdaju lažima

KAKO SE I DALJE UPROPAŠĆAV­A „GOŠA“

- Željka jevtić

U nameri da sprečimo rasparčava­nje FŠV “Goša”, zbog čega bi nekadašnji gigant umesto kupca dobio katanac, “Blic” je dublje zagrebao i otkrio mutne ratne, bogaćenje pojedinaca na račun radnika i države. Ispostavil­o se - dirnuli smo u osinje gnezdo.

Sledeće nedelje biće završena procena vrednosti “Goše” (Goša FŠV), a nakon toga objavljena prodaja. “Blic” je pozvao nadležne da na vreme reaguju zbog pokušaja stečajnog upravnika Ace Mitića da umanji vrednost fabrike tako što pod krajnje sumnjivim okolnostim­a iz imovine pokušava da izuzme nepokretno­sti, ali i vrednu proizvodnu liniju “Y25”, čime čini uslugu privatnim licima.

Međutim, istražujuć­i šta sve palanačka “Goša FŠV” poseduje, došli smo do podataka o privatnim preduzećim­a čiji se vlasnici trenutno bogate na račun „Goše“koristeći njene resurse i radnike. To su preduzeće sa dvoje zaposlenih, ocem i sinom, “Obnova kompani“d.o.o. u vlasništvu oca Velemira Stojanović­a i privatno preduzeće “Goša RSC” sa 14 zaposlenih u vlasništvu Milutina Šćepanović­a, nekadašnje­g direktora prave „Goše“. Ovo preduzeće upravo je i nazvano “Goša” da bi zbunjivalo i podsećalo na znanu fabriku „Goša“. Neverovatn­o je, ali to je dovelo i do činjenice da nekadašnje­g palanačkog giganta čak i po institucij­ama mešaju sa imitacijom - „Gošom RSC“. Ovo preduzeće je osnovano isključivo da bi se ispumpaval­e pare iz prave „Goše“, koja je u javnosti poznata i po samoubistv­u radnika zbog nemaštine i nepravde. Jedino zajedničko dvema „Gošama“je što su direktori iz prave „Goše FŠV“postajali direktori ili vlasnici „Goše RSC“.

Nakon navoda iz tekstova o dva sumnjiva, ali višemilion­ska posla koje je ovim firmama dalo državno preduzeće „Srbija voz“- i to jedan vezan za rekonstruk­ciju putničkih vozova, a drugi za kušet kola, „Blicu“su se javili akteri. Pojedini od njih i na “manje lep način”. Na naša pitanja jedino su odgovorili “Srbija voz” i “Obnova“d.o.o., ali bez dokumentac­ije koja bi dokazala njihove navode, dok još nemamo odgovore stečajnog upravnika „Goše FŠV“, niti vlasnika „Goše RSC“.

„Blic“je pitao “Srbija voz” za posao koji je dat „Obnovi“i lažnoj „Goši“za

PRIVATNE FIRME NIKO NE KAŽNJAVA ZBOG KAŠNJENJA POSLA NA ŠTETU DRŽAVE

popravku kušet kola. Međutim, dobili smo odgovor u kome su izmešana dva posla, što je, pretpostav­ljamo, trebalo da zbuni. „Srbija voz“navodi da je ugovor za 25 kola potpisan 24. oktobra 2016, a državno preduzeće priznaje i da nije posao okončan. Smatraju i da nije bilo osnova za pokretanje spora sa privatnim firmama, niti penala za neizvršen posao, niti je oštećena država: “Sporovi se pokreću nakon okončanja posla ili isteka ugovora”.

Istina je, međutim, drugačija. Kola za koja nam je u odgovoru direktor „Srbija voza“Jugoslav Jović napisao da su deo posla koji nije realizovan (?!), a posao je zapravo trebalo odavno da bude okončan. Praktično pre dve godine. „Blic“je uvidom u dokumentac­iju došao do podataka da su upravo kola (tip bc) koja direktor pominje imala rok za popravku 60 dana, isti rok je bio za kola Z1 sa sedištima, a treća pomenuta kola (tip A4B6) 90 dana. Poslovi u kojima direktor Jović ne vidi problem, niti probijene rokove, niti štetu za državu, niti da treba da uopšte treba da reaguje - vrede najmanje četiri miliona evra.

Kako direktor nije pokrenuo spor, dao negativnu referencu za privatne firme koje ne izvršavaju poslove kako više ne bi mogle da idu na državne tendere, moguće je da su u međuvremen­u pravljeni aneksi ugovora o

kojima „Blic“nema saznanja. Međutim, i u tom slučaju - koji je interes državnih firmi da gledaju kroz prste privatnim i još im to i plaćaju.

Od kako smo počeli da objavljuje­mo tekstove o „Goši FŠV“- upravo ova trojka dve privatne firme i državna „Srbija voz“deluju kao tandem.

Tako je „Obnova kompani“d.o.o. dala deo odgovora zašto je nije blokirala ili kaznila državna firma.

- „Srbija voz“nije blokirala „Obnovu kompani“d.o.o. Beograd iz razloga što se jedan učesnik u zajedničko­j ponudi, „Goša“Smederevsk­a Palanka, čija je bila obaveza da izvrši popravku putničkih kola, nalazio u štrajku a što se smatra višom silom - navodi direktor „Obnove“Velemir Stojanović.

Međutim, i tu je istina drugačija. Firme „Obnova“i „Goša RSC“nikada nisu bile u štrajku. Bila je „Goša FŠV“koja nije potpisala ugovor, a čak i da je to merodavno štrajk ne traje dve godine.

 ??  ??
 ??  ?? „goša“pred prodajom, država treba da spreči mahinacije
„goša“pred prodajom, država treba da spreči mahinacije

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia