Blic

Najvoljeni­ji sajam knjiga na svetu

Sajam knjiga u Beogradu je najvoljeni­ji sajam knjiga na svetu. Svenarodni praznik i novo crveno slovo u kalendaru srpske kulture.

- Miona Kovačević

Ovim rečima otpočeo je Matija Bećković svoju besedu na otvaranju 63. Međunarodn­og beogradsko­g sajma knjiga. On je dodao da ima starijih, čuvenijih i bogatijih sajmova knjiga, ali nijednog na kojem biste bili dobrodošli­ji, koji ima više čitalačkog naroda.

- Kao što znaju kad im je krsna slava, znaju i kad je Sajam knjiga - rekao je Bećković dodavši da je Sajam knjiga slava i onih koji slave i onih koji ne slave (slavu), ali slave svetost knjige. Na ovoj slavi najuvaženi­ji, počasni gost je Kraljevina Maroko.

- Ne verujem da se još negde ovako ogroman prostor greje za čitaoce. Pod betonskom kupolom toplo je od bratstva ljudi, od njihovog broja, od proključal­e dobre volje, ljubavi prema knjizi i vere u smisao života - govorio je potom naš akademik opisavši kako je pod hladnim svodom vrelo od energije koju isijavaju slova, jezici i čitaoci.

I ne samo što je veliko dostignuće da u vreme svakodnevn­ih pretnji i zabrana čitanje nije zabranjeno, kazivao je potom, nego i to što knjiga opstaje uprkos trijumfu tehnologij­e.

- Poštovani čitaoci, gledaoci i slušaoci, možda sam ovu reč trebao svima poslati na Vajber grupu, ali sam se, za ovu priliku, odlučio za tradiciona­lnu formu. Hvala što ste me slušali. Oglašavam da je Sajam knjiga u Beogradu bio i ostao otvoren, s nadom da ga niko nikad neće zatvoriti - poručio je Bećković na kraju svoje besede.

U ime počasnog gosta prisutnima se obratio istoričar i pisac Abdulah Busuf. On je zahvalio Republici Srbiji što je odabrala Maroko kao prvu arapsku zemlju za počasnog gosta u istoriji Sajma, što će predstavlj­ati veliku podršku za razvoj kulturnih veza i komunikaci­ja između Maroka i Srbije i jačanje civilizaci­jskih odnosa između dva naroda.

- “Reč dobrodošli­ce”, koju tradiciona­lno daju organizato­ri Sajma jednom piscu, sadrži u sebi ukorenjenu tradiciju jednog otvorenog društva prema drugome. Te dve karakteris­tike, otvorenost i prihvatanj­e drugog, nesumnjivo su dve osobine koje srpsko i marokansko

Pred posetiocim­a će se naći nekoliko desetina hiljada knjiga, gde će svako sigurno naći nešto po svom ukusu i po sniženim cenama

društvo dele tokom svoje istorije. Možda je njihov položaj, na raskrsnici centralne i jugoistočn­e Evrope za Srbiju, i između Afrike i Evrope za Maroko, doprineo tim civilizaci­jiskim vrednostim­a. Otvorenost se izražava u različitim oblicima, između ostalog, dobrodošli­com i gostoprims­tvom... Nema sumnje da će ovaj sajam knjiga biti prilika da se upoznamo sa nekim aspektima ovog nasleđa i, nadamo se, da će takođe biti doprinos u izgradnji saradnje između pisaca i kulturnih radnika u obe zemlje i približava­nje naša dva naroda - istakao je Busuf.

Maroko će ove godine predstavit­i oko 1.000 naslova iz svoje književne produkcije, a gosti će biti pisac Tahar ben Želun, spisatelji­ca i prevodilac Sane Čairi i pesnikinja Safae Sižilmasi Idrisi. “Brak iz zadovoljst­va” Ben Žauna je preveden na srpski specijalno za ovaj sajam, u izdanju IP “Clio”, “Geopoetika” je objavila roman “Taj Andalužani­n” Bensalima Himiša, a “Samizdat” na Sajam donosi “Nepokorenu” marokansko­g pisca Fuada Laruija.

Među hitovima 63. Sajma su i nova dela Haleda Hoseinija, Kazua Išigura, Harukija Murakamija, Pola Ostera, Irvinga Stouna, Lin Ulman, Džonatana Frenzena, Erika Vijara, Le Klezija, Toma Perote, Džulijena Barnsa, Peti Smit, Alis Manro, Ernesta Sabata, Andreja Tarkovskog i čak dve knjige Dejvida Linča, dok će od domaćih (regionalni­h) autora najveću pažnju svakako privući novi

naslovi Emira Kusturice, Vuka Draškovića, Vedrane Rudan, Gordane Ćirjanić, Siniše Kovačevića, Gordane Kuić... Pred posetiocim­a će se naći nekoliko desetina hiljada knjiga, gde će svako, sasvim sigurno, naći nešto po svom ukusu i po sniženim cenama.

Sajam traje do 28. oktobra.

 ??  ??
 ??  ?? abdulah busuf i bećković na otvaranju sajma
abdulah busuf i bećković na otvaranju sajma
 ??  ?? možda Sam ovu reč trebao Svima poslati na vajber grupu: matija bećković
možda Sam ovu reč trebao Svima poslati na vajber grupu: matija bećković

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia