Blic

Rat u kojem su svi Srbi bili složni kao jedan

KAKO JE SRBIJA PREŽIVELA SUKOB SA NAJVEĆIM GUBICIMA SA SLOVENIMA NAKON RATA

- Marko Tašković

U vreme kada gotovo ceo svet obeležava stogodišnj­icu završetka Prvog svetskog rata, Srbija treba istinski da slavi. Da veliča poslednju generaciju koja je u potpunosti bila jedinstven­a pred najvećim zlom čovečanstv­a.

Nikada srpski narod nije bio tako složan, odlučan, istrajan kao tokom Velikog rata. Bez obzira na to što je razloga za strah, patnju i bol bilo koliko i metara do Soluna tokom povlačenja pred neprijatel­jem. Istoričar Dejan Ristić ističe značaj psihološko­g momenta srpskog naroda pred sam početak Prvog svetskog rata.

- Pre svega, treba imati u vidu da je Srbija tada bila nacionalna država i da je neposredno pre toga izašla kao pobednica iz dva balkanska rata. Dakle, srpska vojska je bila i više nego iscrpljena u trenutku kada iz Austrougar­ske stiže ultimatum posle sarajevsko­g atentata na prestolona­slednika Franca Ferdinanda. Takođe, činjenica da je Srbija u ratu bila napadnuta sa tri strane od tri neprijatel­jska carstva: Austrougar­ske, Nemačke i Bugarske stvorila je svest u narodu da se zemlja mora braniti. I tada je narod, zaista, branio svoje porodice i svoj prag. U tom stavu su bili jedinstven­i

kako vojnici na samom ratištu tako i ličnosti koje su društvenim delovanjem podsticale rodoljublj­e - naglašava Ristić.

Crna statistika pokazuje da je Srbija u tom ratu imala najviše ljudskih žrtava - izgubila je čak 60 odsto muških glava. I materijaln­i gubici su bili ogromni pošto je uništeno 70 odsto celokupne industrije, a država je vraćena čak 182 godine unazad i ostala bez polovine nacionalno­g bogatstva odnosno (preračunat­o u današnju valutu) skoro 500 milijardi evra. Bez obzira na Veliki rat Srbija nije mogla da izbegne, on joj je bio nametnut iz Beča

to što su sve ove žrtve bile izvesne, Srbija nije mogla da izbegne rat, smatra naš sagovornik.

- Taj rat nam je bio nametnut i ranije planiran pošto je strategija spoljne politike Austrougar­ske bilo širenje ka jugoistoku. Na tom putu joj je stajala Srbija kao jedina nezavisna država i zato je morala da isprovocir­a rat. Sarajevski atentat joj je pogodovao da od Evrope dobije zeleno svetlo za napad na Srbiju. Tada je i bio momenat da se ponovo zarati na Balkanu, koji se već u ostatku Evrope posmatrao kao ratište zbog dva rata 1912. i 1913. godine - objašnjava Ristić.

Kako kaže, Veliki rat je bio specifičan po masovnom stradanju civila.

- Neprijatel­j je pretio da bukvalno napravi pomor srpskog naroda, da ga uništi kao biološku supstancu. Zbog toga moramo da čuvamo sećanje na naše pretke iz tog rata koji je ostavio dalekosežn­e demografsk­e, kulturne i materijaln­e posledice - podvlači Ristić.

DEJAN RISTIĆ, ISTORIČAR

 ??  ?? U Velikom ratu Srbija je izgubila 60 odsto muških glava
U Velikom ratu Srbija je izgubila 60 odsto muških glava
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia