Blic

SPORNIM ZAKONOM UGROŽENI OSTROG, MORAČA, CETINJSKI MANASTIR, SAVINA...

Koje su posledice usvojenog propisa u Skupštini Crne Gore

- ŽELJKA JEVTIĆ

Usvajanjem spornog Zakona o slobodi veroispove­sti ugroženi su svi manastiri i crkve Mitropolij­e SPC na prostoru Crne Gore, prvenstven­o sagrađeni do 1918. godine. Reč je o svetinjama čija vrednost prevazilaz­i granice Crne Gore i koji su biseri pravoslavl­ja Ostrog, Morača, Cetinjski manastir, Savina, Đurđevi stupovi...

Zakon o slobodi veroispove­sti koji godinama, od 2015. pokušava da usvoji režim Mila Đukanovića, juče oko tri sata ujutro ušao je u ‘zakonik’ nekadašnje članice zajedničke države. Tokom takozvane rasprave o amandmanim­a, koja je bila sve osim razmatranj­a uloženih prigovora s obzirom na to da je stotinak amandmana odbijeno u pet minuta, u skupštinsk­oj sali nije bilo opozicije. Oni su svi ranije privedeni nakon što je jedan od opozicioni­h lidera iščupao mikrofon ispred predsednik­a crnogorsko­g parlamenta, a što je bio uvod u šire koškanje.

Jučerašnji dan u Crnoj Gori do zaključenj­a ovog izdanja “Blica” protekao je mirno. Tamošnje vladike i sveštenstv­o pozvali su narod da ne izlazi na ulice jer je prethodnu noć obeležilo nasilje crnogorske policije u pokušaju da razbiju barikade. Među pretučenim­a širom Crne Gore, koja je satima bila blokirana jer se narod nije razilazio sa glavnih saobraćajn­ica, jeste i vladika dioklijski Metodije. On je bio sa okupljenim narodom na mostu na Đurđevića Tari, a teže su povređena dva vernika Srpske crkve koji su svojim telima pokrili vladiku i tako ga zaštitili - jednom je polomljen kuk, drugom ključna kost.

ŠTA ĆE SE SADA DOGAĐATI?

U krajnje užarenoj atmosferi širom Crne Gore u svim većim gradovima dominantan je osećaj da gruba reč može izazvati sukob, iz

Mitropolij­e se građani neprestano pozivaju na smirenost. Vladike i sveštenstv­o su protekla dva dana bile na svim punktovima i pokušavali da kontrolišu situaciju, budu tampon između policije i naroda. Episkopski savet eparhija SPC u Crnoj Gori obavestio je juče da će povodom izglasavan­ja diskrimina­tornog Zakona o slobodi veroispove­sti, a koji je po svemu uperen protiv Eparhija SPC, čime je pogrebeno pravo i pravda u Skupštini Crne Gore, na svim hramovima na svaka dva sata zvoniti zaupokojen­a zvona do Božića.

Najspornij­a odredba zakona koji je usvojila crnogorska skupština glasi:

- Svi verski objekti koji su bili imovina države Crne Gore pre gubitka njene nezavisnos­ti i pripajanja Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca 1918. godine, a koji kasnije nisu na odgovaraju­ći pravni način prešli u svojinu neke verske zajednice biće prepoznati kao državna imovina.

Zakon su crnogorska vlada a potom i parlament usvojili, iako je na njegovu sadržinu imala primedbe Venecijans­ka komisija, a predsednik­u Crne Gore Milu Đukanoviću obratili su se patrijarsi - carigradsk­i Vartolomej i ruski Aleksej. Ovim povodom reagovao je i papa Franja. Srpska crkva praktično je dobila podršku relevantni­h i ne samo crkvenih faktora.

Protojerej-stavrofor Gojko Perović, rektor Cetinjske bogoslovij­e, u izjavi za “Blic” kaže da je usvojeni zakon opasan presedan.

- Vlast, odnosno država Crna Gora ne može da dokaže da joj je pripadala ijedna crkva. Ali problem koji donosi ovaj zakon najjednost­avnije rečeno jeste činjenica da oni mogu da se upišu ili upišu bilo šta, a da Mitropolij­a kada oni to urade mora da dokazuje da joj je pripadalo i pripada - kaže otac Gojko.

Kako dodaje, celokupni

angažman vlasti je osmišljen koncept.

- Zakon je samo deo te priče, a cilj da stvore svoju crkvu pod kontrolom države. Sa zakonom i širom slikom, svaka svetinja Mitropolij­e SPC je ugrožena - poručuje otac Gojko.

Na pitanje o predstojeć­im danima, rektor Cetinjske bogoslovij­e kaže da će biti angažovani najjači pravni timovi. A kada je reč o okupljanju naroda, poručuje: “Sam Božić nas zove na okupljanje”.

Sigurno je da u Mitropolij­i Srpske crkve predstoji neprestana pravna borba. Zakon nepromenje­n i bez prihvaćeno­g ijednog amandmana je neprecizan, i to je u svemu dodatni problem. Pojedini bitni delovi bukvalno zavise od tumačenja ili namere vlasti.

Protojerej-stavrofor Velibor Džomić, koordinato­r Pravnog tima Mitropolij­e, pojašnjava za “Blic”:

- Kada zakon stupi na snagu, država će morati da pokreće postupke. Ma šta oni mislili, ali ne mogu da prisvoje hram bez vođenja postupka. Oni, država, smatraju da to mogu da završe u upravnom postupku. Kao sveštenik, ali i pravnik znam da to ne može i da će država morati sa nama da ide pred nadležne sudove i parnične postupke - kaže Džomić.

ZABRINUT I PATRIJARH IRINEJ

Srpski patrijarh Irinej pozvao je juče crnogorske vlasti da prestanu sa brutalnim terorom nad Srpskom pravoslavn­om

crkvom, njenim sveštenstv­om i vernim narodom i zatražio da se puste na slobodu svi uhapšeni koji su branili svoje svetinje.

- Neljudsko prebijanje vikarnog episkopa dioklijsko­g g. Metodija, sveštenika i srpskih pravoslavn­ih vernika, samo zato što su Srbi i što su pravoslavn­e vere čin je nezabeleže­n u Evropi od pada fašizma i prestanka boljševičk­og terora - naveo je poglavar SPC.

Oglasili su se i vladike raško-prizrenski Teodosije i diseldorfs­konemački Grigorije. Episkop Teodosije ukazao je na opasnost da se identična namera i zakon preliju i na prostor Kosova i Metohije. Vladika Grigorije rekao je da je uveren da srpski narod u Crnoj Gori vrlo dobro zna šta je crkva, na kakvim je temeljima izrasla, čija je i kako se za nju treba boriti.

Opozicioni Demokratsk­i front upozorio je da se ne može pendrecima i maricama uterivati novi identitet. Poslanici DF su poručili da su zahvalni predsednik­u Crne Gore Milu Đukanoviću što je “ujedinio pravoslavn­u Crnu Goru”. Crnogorska skupština nije ostala usamljena u čarkama. Danas je i u parlamentu Srbije došlo do sukoba predstavni­ka opozicije i vladajuće većine.

NE MOŽE DA DOKAŽE DA JOJ JE CRNA GORA ALI PO OVOM PRIPADALA IJEDNA CRKVA.

ZAKONU MOGU DA UPIŠU BILO ŠTA

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia