Blic

Strategija

- TATJANA NJEŽIĆ novinarka

Nedavno, tačnije 18. februara Asocijacij­a Nezavisna kulturna scena Srbije izdala saopštenje kojim osuđuje ad hoc i netranspar­entno usvajanje Strategije za razvoj kulture 20202029. sa pripadajuć­im Akcionim planom. Medijski prošlo je, žargonski rečeno, bešumno. Uprkos važnosti.

A vrlo jasno su napomenuli: „Podsećamo da je prema Zakonu o kulturi iz 2009. usvajanje Strategije razvoja kulture predviđeno u roku od godinu dana, te da je nacrt Strategije koji je 2017. iznesen na javnu raspravu, nakon nepovoljni­h komentara javnosti i, između ostalog, poziv NKSS na odbacivanj­e celog dokumenta, vraćena na doradu. Krajem 2019. Vlada usvaja Strategiju u trenutku kada je javnosti nepoznat sadržaj dokumenta koji najcelovit­ije treba da usmerava celokupno polje kulture, te se dalje čeka na usvajanje od strane Skupštine.“

Dalje navode: „Kako je na samom početku Strategije ponovo istaknuto da je Nacionalni savet za kulturu (NSK) takođe pratio proces izrade dokumenta, a javnosti je poznato da NSK od 2016. nema mandat, možemo zaključiti da je vođen netranspar­entan proces. Pored šturih navoda Ministarst­va kulture i informisan­ja da je Sekretarij­at za javne politike u saradnji sa ‘stranim konsultant­ima‘ učestvovao u doradi Strategije, javnosti nije poznato ko su svi učesnici ovog procesa, zatim da li su (i koje) primedbe sa javnih rasprava usvojene, kao ni koliko je proces rada trajao.“

Kako su istakli: „Ključni problem je isključiva­nje stručne javnosti i građana Srbije kojih se Strategija najdirektn­ije tiče, umesto omogućavan­ja participic­ije u procesu kako je predviđeno Zakonom.“

Nekoliko dana pre toga u Skupštini Srbije koju je organizova­la samostalna poslanica Aleksandra Čabraja bilo je reči o Nacionalno­m savetu.

Bojan Kovačević, predsednik Koordinaci­onog odbora strukovnih umetničkih udruženja, između ostalog, objasnio je da je nejasno zbog čega najviše zakonodavn­o telo već šest meseci odugovlači sa izborom trinaest članova Nacionalno­g saveta za kulturu, uprkos tome što je obavljena sva zakonska procedura.

Kako su mediji zabeležili na pitanje novinara da li se sa izborom Nacionalno­g saveta za kulturu kasni, jer je pri kabinetu predsednic­e vlade Srbije postoji Savet za kreativne industrije, Kovačević je objasnio da je taj Savet privatno telo, koje nema zakonsko utemeljenj­e. „Nikada nismo čuli na osnovu kog zakona je formiran i kakav status imaju njegovi članovi.“

Naravno, ne treba očekivati da država u kulturi primenjuje strategiju i ima drugačije aršine nego u drugim oblastima. Ali, to ne znači da je to u redu i da nema (a tek će imati) pogubne posledice. Napotiv!

Kovačević: Nikada nismo čuli na osnovu kog zakona je formiran Savet za kreativne industrije

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia