Blic

ULICE PUSTE, MALOBROJNI PROLAZNICI NOSE MASKE

Tek pošto je Vlada zbog virusa korona uvela zabranu kretanja za starije od 65 godina i opštu zabranu kretanja od 20 časova uveče do pet ujutru, građani su se, čini se, disciplino­vali. Tako juče na ulicama gotovo da nije bilo penzionera, prazni su bili kaf

- MARKO TAŠKOVIĆ

TREĆI DAN VANREDNOG STANJA: Zabrane disciplino­vale građane

Trećeg dana vanrednog stanja građani su Vladine pooštrene mere za sprečavanj­e širenja Covid-19 ozbiljno shvatili. Zabrana kretanja odnosno izlaska iz kuće starijih od 65 godina u gradovima stupila je snagu juče u 10 sati i retko ko od penzionera to nije ispoštovao. Ipak, bilo je izuzetaka. Dvoje starijih građana sedelo je oko podneva na klupi u jednom od novobeogra­dskih blokova, a policajci su im prišli i legitimisa­li ih. Pošto su utvrdili da oboje penzionera imaju više od 65 godina, ispratili su ih do domova. S druge strane, bilo je i starijih građana koji nisu svojom voljom prekršili zabranu.

- Došla sam iz Požarevca u utorak u Beograd zbog pregleda i ostala te večeri kod ćerke ne znajući da će Vlada objaviti zabranu kretanja već sutradan ujutru u deset. Pošto nisam htela zbog virusa da idem autobusom rano ujutru za Požarevac, sačekala sam zeta da završi smenu na poslu i onda me je kolima odvezao kući. Izašao je ranije s posla da ga u povratku ne bi uhvatio policijski čas. Tokom puta stavila sam masku i naočare zbog virusa, ali i policije - iskrena je Gordana G. (67) iz Požarevca.

Kako kaže, i dalje će imati problema zbog pregleda.

- Posle nekoliko meseci čekanja, napokon sam dobila termin. Sredinom aprila opet imam pregled i ne znam šta ću da radim ako i tada budu na snazi vanredno stanje i zabrana kretanja. Srećom, ćerka nas je snabdela namirnicam­a pošto muž i ja teško možemo da stvorimo zalihe sa penzijom od 19.000 dinara - objašnjava Gordana.

Ministar unutrašnji­h poslova Nebojša Stefanović istakao je da svakome ko prekrši zabranu kretanja preti krivična prijava.

- Koga policija zatekne na ulici posle 20 časova, a nema pisanu dozvolu, biće im napisana krivična prijava, biće sprovedeni na kućnu adresu, a krivični postupci biće sprovedeni odmah potom - rekao je Stefanović.

Ova zabrana kretanja ne odnosi se na lica kojima je neodložno potrebna zdrav

stvena pomoć, kao i na određene grupe poljoprivr­ednih proizvođač­a.

Vlada je u saopštenju navela da građani nemaju razloga za paniku jer će svi biti u potpunosti zbrinuti i biće im obezbeđeno sve što im je potrebno za normalan život u novonastal­im okolnostim­a.

PRAZAN GRAD

Na centralnim ulicama prestonice juče u poslepodne­vnim satima gotovo da nije bilo penzionera, ali ni uniformisa­nih policajaca. Od kružnog toka na Slaviji, pa preko Ulice kralja Milana i Terazija do Studentsko­g trga, samo u Ulici Vase Čarapića zabeležena je patrola komunalne milicije u službenom automobilu. Dakle, u borbi protiv nevidljivo­g protivnika juče u centru grada bili su nevidljivi i penzioneri i policajci. Mnogi od pešaka i putnika u gradskom prevozu nosili su maske i rukavice, dok je prostor oko vozača ograđen i niko od putnika ne može da uđe na prva prednja

vrata. I dok su dominirala dva tipa maski, zelene i bele, rukavice su bile raznobojne i raznovrsne, od zimskih, vunenih i medicinski­h do providnih poput kese. Pojedinci u “tridesetke­cu” imali su zaštitu samo na jednoj ruci kojom su se držali za rukohvate.

Reda i discipline bilo je svuda, pa i redovima ispred banaka, pošta ili apoteka. Recimo, ispred apoteke “Beograd” prekoputa Londona dvadesetak građana formiralo je takozvanu zmiju dužu od 30 metara poštujući rastojanje između sebe od dva metra. Mere zaštite poštovale su se i u supermarke­tima, gde su gotovo svi kupci nosili rukavice.

NEMA MUŠTERIJA

S druge strane, ovo nije dobro vreme za ugostitelj­e, pošto su bašte kafića na Cvetnom trgu ili Terazijama zvrjale gotovo prazne

bez obzira na pravo prolećno vreme. Više od 20 stepeni na ulice je izvuklo i sladoledži­je.

- Džaba radimo kad uopšte nema posla. Razumem ljude. Plaše se. Kako, recimo, od mene da uzimaju novac koji ko zna ko sve nije držao. Stavila sam i ja rukavice, ali ne vredi. Proći će i ovo sve, biće još lepog vremena pa i posla optimistič­na je prodavačic­a sladoleda.

I taksisti gledaju dva meseca unapred pošto ovih dana praktično ne mogu da vide mušteriju.

- Za tri sata jedva da sam imao jednu vožnju. Nema uopšte posla. Nadam se da će nam država izaći u susret, pa možda razvući plaćanje poreza na nekoliko rata jer, inače, nećemo moći da opstanemo. Već sam ukalkulisa­o da će i april biti ovakav, samo da ne budu isti maj i jun - kaže jedan od taksista.

 ??  ??
 ??  ?? posebne mere i u prevozu, vozači odvojeni od putnika
posebne mere i u prevozu, vozači odvojeni od putnika
 ??  ?? centar beograda retko kad je bio tako prazan kao juče pre podne
centar beograda retko kad je bio tako prazan kao juče pre podne

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia