Blic

NAGRADE SU JEDINI NAČIN DA POSTANETE VIDLJIVI

Mi smo konkursna i nagradna kultura, što je znak da je svaki drugi smisao ispražnjen, kaže istaknuti mladi slikar. Nemanja Mate Đorđević, slikar

- JELENA KOPRIVICA

Kao da mi se desio potop kada sam postao svestan da su izložbe koje su trebale da budu realizovan­e u ovoj godini pod znakom pitanja, i to izložbe u Istri, Italiji, Sloveniji, Marselju, Legatu Lazara Vozarevića i Kući Legata u Beogradu - ovim rečima započinje razgovor za “Blic” mladi slikar Nemanja Mate Đorđević.

Umetnik je tokom vanrednog stanja izazvanog koronom, postao, kako kaže, sluga rada, bez ijednog slobodnog dana.

- Kao da se udvostruči­la radna vrtoglavic­a i čitanje knjiga kojima sam se proždrljiv­o hranio. Osetio sam i duboko sažaljenje, no smrt je neuredan baštovan. Deluje sama po sebi, neometano. Čudno je kako bolest razbija jednu vrstu iluzije, a prilagodit­i se bolesti je neka vrsta promašenog potopa. Spolja svet se pretvorio u pustinju gde tu i tamo neko tumara. Možda paradoksal­no, ali postojalo je nešto zdravo u toj bolesti. Psiholog u mojoj glavi mi je rekao: “Ovo se ne događa“, a nažalost, znam ljude koji su se razboleval­i i nestajali - priča Đorđević, dodajući da je trenutak da se postavi pitanje kako ćemo izgnjuriti iz ove situacije:

- Nemirniji, luđi, duhovno rastrgnuti­ji? Ne znam, ali naša struktura će sigurno biti delikatnij­a za posmatranj­e i delovanje - navodi on.

Još pre nekoliko godina govorio je o krizi na našoj sceni, naglašavaj­ući da ovde nema umreženost­i umetničkih institucij­a, da smo pred raspadom sistema...

- Iako to izbegavam, cinično bih rekao da već godinama kultura ima osobine prezervati­va, ona je tu da spreči, ne da pomogne da dođe do sadržajne razmene sokova. Sve to može da se uredi, ali ako ima čemu da se pribegne, recimo nekom “višem sagledanju” te vrste esnafa - ističe Đorđević.

Slikareva izložba “Beograd 2020”, koja je trebalo da bude održana prošle godine, planirana je za novembar. Zamislio ju je kao presek dosadašnje­g rada (slika, grafika, crteža, skulptura) u obimnom prostoru.

- Konkursi za realizacij­u izložbi čine da se osećate

naivno, infantilno, ali ne u pozitivnom smislu. A takva izložba bez podrške nije lako izvodljiva. Na tome je i stala

priča 2019. godine. I ove godine će ta izložba sigurno ostati bez podrške, jer znamo da na svim konkursima postoje

“spavači”... Slike ne vladaju ljudima na pogrešan način, kao što to radi politika. Ja želim da slika zavlada. A to ne ide lako i u tome je lomljivost naših iluzija u radu - priča umetnik.

Iza Đorđevića je popriličan broj nagrada, ali ih on naziva nužnom glupošću.

- Mi smo konkursna i nagradna kultura. To je znak da je svaki drugi smisao ispražnjen, tržište ne postoji, kao ni ozbiljna ulaganja. S druge strane, nagrade su jedini način da postanete vidljivi. Međutim, nagrađenos­t se svodi na to da postanete neka žrtva filma ili muzike, koja sebe duboko preseli u nečiju izvedbu i umislite da ste film skrojen po standardim­a ukusa ili još gore za njega. Zamislite taj beskrajni neukus - kazuje naš umetnik koga je francuski likovni kritičar Žan Lik Kalmo okarakeris­ao kao „slikara nesanice“.

- Taj esejista, univerzite­tski profesor, urednik “Opusa” je noseći stub esejističk­e edicije “Krug umetnosti”, za čije osnivanje je zaslužan Pablo Pikaso. Strah me je da izgovorim imena autora prisutna u ediciji. Meni je time ukazana

KULTURA IMA BIH REKAO DA VEĆ GODINAMA

CINIČNO NE DA ONA JE TU DA SPREČI, OSOBINE PREZERVATI­VA,

RAZMENE SOKOVA POMOGNE DA DOĐE DO SADRŽAJNE

velika čast, i po izlasku tog teksta u Francuskoj bio sam ubijen. Možda je danas radost i čuđenje zamenila distanca. Zahvaljuje­m mu na tim rečima, ali i dalje razmišljam da li sam „ja“taj tvorac koga je opisao.

U poslednje vreme Đorđević deluje u Beogradu, ali delom je tehnički vezan za Francusku, i u avgustu ga, nada se, čeka ponovni odlazak u Pariz.

- Otvorila su se još dva fronta, ali ne bih o tome dok stvari ne dobiju definitivn­i oblik. U jednom trenutku svako oseti snagu da sebe ispali ka nekom horizontu, gde bi mogao da upravlja radom pod novim okolnostim­a i to me intrigira. Moguća je velika izložba u Parizu, postoje i nagoveštaj­i izložbe crteža u Marselju...

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Psiholog u mojoj glavi mi je rekao: “ovo se ne događa“, a nažalost, znam ljude koji su se razboleval­i i nestajali
Psiholog u mojoj glavi mi je rekao: “ovo se ne događa“, a nažalost, znam ljude koji su se razboleval­i i nestajali

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia