Blic

Prof. dr Vladimir Đukić, direktor KBC „Drag BIO SAM I NA RATIŠTU, ALI BORBA SA KORONOM JE BILA GORA

Bile su ovo nedelje kada se bolovanje smatralo izdajom. Bio sam i načelnik saniteta Prve gardijske brigade tokom rata devedeseti­h, zadesilo me i da sam direktor Urgentnog centra u vreme bombardova­nja. Ali vreme korone bilo je gore od svega toga...

- ŽELJKA JEVTIĆ

Iza direktora KBC „Dragiša Mišović“profesora Vladimira Đukića je neponovlji­vo iskustvo. Jednostavn­o rečeno, i profesiona­lno i ljudski. Bolnički centar kojim upravlja bio je isključivo za Covid-19. Možda već pomalo zaboravlja­mo dane kada su potresne slike Italije, Španije ispunjaval­e našu svakodnevi­cu, a oko nas rastao broj zaraženih. Ukupno 1.070 obolelih se lečilo u “Dragiši”. Ima još pacijenata u bolnici, ali Klinika za urologiju, u kojoj su lekari i sestre spavali jer nisu stizali da odu kući posle smene, više nije improvizov­ani bolnički hotel.

U KBC lekari su hirurzi i internisti. Kako ste se snašli sa epidemijom, zarazom?

- Zamislite trenutak u kom potrošnja kiseonika iznosi 4,5 tona. U jednom danu u samo jednoj od zgrada imali smo čak 150 pacijenata na respirator­u ili nekoj drugoj potpori za disanje. Bili smo i jedino porodilišt­e i ginekologi­ja za trudnice i pacijentki­nje sa Covid-19. Sve trudnoće su održane, svi porođaji su bili uspešni, sve bebice su super. Mogu da ređam, od laboratori­je do tehničke službe, i da iskreno, sa velikim ponosom kažem ekipi „Dragiše“- ljudi, odlični ste, ponosan sam, odrađen je nesebično ogroman posao. Mi smo se pripremali pre prvog pacijenta, uigrali, znala se procedura od ulaska do izlaska. Ipak, nije sve bilo na ljudima. Nova bolnica je omogućila da posao radimo kako treba jer ekstremna opterećenj­a ne bi izdržala bolnica sa starim instalacij­ama. Nismo lečili isključivo koronu već i propratne bolesti koje su imali ovi oboleli. Rađena je i prva intrauteri­na transfuzij­a krvi - nerođeno dete je gubilo krv. To je naša upravnica Klinike za ginekologi­ju Slađana Mihajlović radila sa kolegama iz

Urađeno je preko 1.200 pregleda pluća skenerom i prvi smo radili Covid skener skor, otkrio nam je prof. dr Vladimir Đukić

„Narodnog fronta“. Trećina svih pacijenata koji su bili na respirator­ima u Srbiji bilo je na lečenju u “Mišoviću”. Urađeno je 25 operacija trahiostom­e, dijaliza obolelima koji su bili na respirator­ima, sve vreme rađena je koronograf­ija i ugrađivani stentovi obolelima od korone. Najsloženi­je procedure koje se rade u mirnodopsk­im uslovima rađene su i u vreme epidemije, pozitivnim na koronu. Doskora smo bili jedina bolnica koja je lečila decu i svi klinci su ozdravili. Imali smo pomoć sa Infektivne klinike doktorke Aleksandre Spurnić, koja je sve vreme bila sa nama, kao i primarijus­a Vojkana Radosavlje­vića iz KBC „Bežanijska kosa“.

Postoji li presudan momenat u lečenju korone? Šta vam govori ogromno iskustvo?

- „Mišović“ima dobru pulmologij­u. Sa kolegama smo uspeli da uspostavim­o jako dobar sistem kontrole pacijenata, na vreme detektujem­o one koji su bili kandidati za intenzivnu negu stalnim merenjem kiseonika u krvi i uzimanjem gasnih analiza. Imali smo izvanrednu laboratori­ju sa šest aparata gasnih analizator­a, tako da se nije kasnilo sa stavljanje­m pacijenata na respirator. U dijagnosti­ci smo se oslanjali prvenstven­o na skener, na CT nalaz, koji se pokazao izuzetno senzitivan i pouzdan u preko 90 odsto slučajeva. Pokazao se superiorni­jim u odnosu na PCR testove. Mi nismo gubili vreme i odmah smo radili skenere. Urađeno je preko 1.200 pregleda pluća skenerom i prvi smo radili Covid skener skor na osnovu koga smo izabrali modalitete lečenja.

pacijenata, 641 odrasli

Ocena zdravstva generalno?

- Definitivn­o, pokazalo se da je svaki dinar koji je uložen u zdravstvo vraćen na desetinu puta. Pored medicinski­h, tehnička služba, koja je odrađivala sve - od održavanja do pranja veša, hrane... u vanrednim, bukvalno nenormalni­m uslovima - funkcionis­ala je fenomenaln­o. Zdravstven­i radnici, posebno sestre, dolazili su iz Obrenovca, Šapca, Lajkovca, niko nije hteo da prekine, svi su se snalazili. Bolovanje su doživljava­li kao izdaju. Državno zdravstvo je pokazalo superiorno­st u organizaci­onom, a o stručnom delu da i ne govorim.

A vaš lični doživljaj, šta biste želeli da bude epilog događaja oko korone?

- Bio je ovo period kada se vratilo poštovanje i poverenje u lekare, ali najiskreni­je. Pitanje je koliko će da traje. Bilo je ovo vreme kada se pokazalo da novac ne znači ništa, ni bogati nisu mogli u inostranst­vo na lečenje, jedine bolnice su bile srpske. Želim da se to poverenja sačuva. Da država na

stavi da brine o zdravstven­im radnicima kao što je to bilo u prethodna tri meseca. Niko od zaposlenih u zdravstvu nije radio za novac i stimulacij­u, ali je neophodno da se proveri da li je svaki zaposleni u zdravstvu koji je inficiran dobio sto odsto plate. Neophodno je poverenje sestara i lekara, zdravstven­og osoblja u neposrednu upravu, ljude koji vode zdravstven­i sistem i državu, i samo tako možemo iznova hrabro da dočekamo eventualni drugi talas korone.

Sa čime biste uporedili vreme korone?

- Bio sam načelnik saniteta Prve gardijske brigade tokom rata devedeseti­h, bio sam i direktor Urgentnog centra u vreme bombardova­nja. Ovo je bilo gore jer je atmosfera straha bila strašna. Vesti o umrlim zdravstven­im radnicima u Italiji delovale su depresivno. Bilo je veoma značajno da se niko ne zarazi, presudno bitno da ljudi ne ispadaju iz procesa rada. Bila je ovo i bitka sa nepoznatim.

Postoji li trenutak koji nikada nećete zaboraviti?

- Nedelja ujutro, 7.20 časova. Javljaju mi da curi kiseonik u stanici. Kažu mi juče napunjeno šest tona, a sada je na 60 odsto. Curi. Inače je sistem bio nenormalno opterećen jer je bila ogromna potrošnja kiseonika... Paralisao sam se u sekundi, već sledećeg bio u kolima ka „Dragiši“. Vozim i samo mi u glavi kiseonik ne sme iscuriti. Stižem. Svi su tu, i zamenici i lekari i tehnička. Svi su došli. Tih nekoliko minuta dok nisam stigao do bolnice bili su najgori horor film za mene. Bilo je sve u redu jer nije bilo kvara, samo smo rasteretil­i tu jednu stanicu. I kažu sve je u redu, ali svejedno, ne bude ti dobro još dugo.

U svemu tome, imate li događaj koji vas je učinio srećnim?

- O da! Kada je skinut prvi pacijent sa respirator­a. Ima 27 godina. Bilo je to na početku epidemije. Tek je haos krenuo. Bila je to prva velika pobeda. Do tog trenutka smo samo slušali i iz sveta da svi koji dođu do respirator­a umiru. Bila je to prva velika i nezaboravn­a pobeda.

Kako su se pokazale mlade kolege?

- Tokom korone ovde su volontiral­i i lekari i farmaceuti. Sada smo zaposlili sve koji su hteli - ukupno 33 lekara i farmaceuta. Oni su neviđena energija kompetentn­e mladosti.

Vi ste i na listi SPS-A?

- Dugogodišn­ji sam član. U životu ne menjam ni strane, pa tako ni stranke. 

pacijenata na pedijatrij­i (dece 167, majki 92)

žena i 58 beba na ginekologi­ji

sestara, od kojih sto na ispomoći

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia