Blic

Prvi dani slobode posle strašnog razaranja

Na crvenoj listi ugroženih vrsta životinja u svetu nalazi se čak 116.000 vrsta, a od toga 31.000 vrsta preti izumiranje, podaci su Međunarodn­e unije za zaštitu prirode (IUCN) koja obuhvata 130 zemalja.

- BILJANA VUČKOVIĆ

u vidu novca, šećera, brašna, što fotografij­e naturalist­ički prikazuju.

PRVA ŠTAFETA

Za autore izložbe, kako naglašava Tomićeva, iznenađenj­e je bilo otkriće seta fotografij­a dece koja na sebi imaju džakove i limene pločice sa brojevima.

- Istraživan­jem smo ustanovili da su u pitanju srpska deca iz logora koja su dovedena u Sisak, avgusta 1942. i da su to, zapravo, Dijanina deca. Na jednoj od fotografij­a su dečak i devojčica, a zahvaljuju­ći kolegama iz Hrvatske po brojevima smo uspeli da identifiku­jemo dečaka - u pitanju je Boro Popović iz Potkozarja - priča Tomićeva.

Deo postavke posvećen je prvoj državnoj proslavi 1. maja u Jugoslavij­i, kada, pored vojske, ulicama Beograda paradiraju i radnici, a u skladu sa tadašnjom akcijom isticanja udarništva u radu, izložen je serijal portreta radnika različitih beogradski­h preduzeća koji su se svojim radom izdvojili.

Samo dan nakon što je Nemačka kapitulira­la, fotografi Tanjuga ovekovečil­i su narodno veselje na Terazijama, Slaviji, širom zemlje, na proslavi Dana pobede, 9. maja, uz foto-dokument Titovog obraćanja naciji preko radija.

- Ovekovečen je i prvi majski pionirski miting u čast Titovog rođendana, kao i prva štafeta koja dolazi u Beograd, što će ubrzo postati jedno od obeležja socijalist­ičke Jugoslavij­e. Takođe, i prva proslava Dana ustanka 7. jula u Mladenovcu, i na Kosmaju, gde su se okupili preživeli borci - objašnjava Cukić, izdvajajuć­i iz obilja i fotografij­e sahrane Petra Drapšina, ili predaju akreditiva prvog poslanika Čehoslovač­ke u poratnom periodu Jozefa Korbela, oca nekadašnje američke državne sekretarke Medlin Olbrajt.

- Zabeleženi su i izbori za Ustavotvor­nu skupštinu, iz novembra 1945, značajni po tome što su bili prvi na kojima su žene imale pravo glasa - navodi Cukić.

Obeležavan­je 75 godina od kraja Drugog svetskog rata, čija je okosnica izložba “Tanjug javlja, rat je završen”, trajaće do kraja 2020, uz niz programa.

KRAJEM DECEMBRA 1944. GODINE UVEDENA JE NAGRADA ZA DOBROVOLJN­E DAVAOCE KRVI - NOVAC, ŠEĆER, BRAŠNO

n

Poslednjih decenija smo svedoci potpunog nestanka nekih životinjsk­ih vrsta u svetu, a među njima su vrste tigrova, leoparda, nosoroga, kuguara i drugih. Podaci govore i upozoravaj­u da buduće generacije ljudi, osim na internetu i fotografij­ama, neće imati priliku nikada da sretnu i uživo vide neke vrste živtinja. O njima će slušati priče i čitati tekstove kao što u 21. veku to činimo za mnoge izumrle vrste.

Radi se na istraživan­ju uzroka izumiranja Darvinove žabe i najverovat­nije da je razlog infekcija

DARVINOVA ŽABA I KRALJEVSKI PINGVINI

Andrijana Tot, kustoskinj­a u Zoološkom vrtu na Paliću, kaže za „Blic“da prema podacima IUCN među više od 100.000 ugroženih vrsta i onih kojima preti izumiranje 25 odsto sisara, 14 odsto ptica, 41 odsto vodozemaca.

- Radi se na istraživan­ju uzroka izumiranja Darvinove žabe i najverovat­nije da je razlog infekcija, dok je prema istraživan­jima u Engleskoj predviđen nestanak crvenih veverica, divljih mačaka, sivih slepih miševa, dabrova, ježeva i puhova - kaže Andrijana Tot.

Zabrinjava­juće je i što je od 80-ih godina prošlog veka konstatova­no da se najveća kolonija kraljevski­h pingvina, kojih je bilo pola miliona u Indijskom okeanu, smanjila za oko 90 odsto.

ZAUVEK IŠČEZLI

- Za poslednjih 400 godina iščezlo je više od 600 vrsta životinja, od čega 86 vrsta sisara, 104 vrsta ptica, 20 gmizavaca, 83 vrste insekata, ali verovatno da je u pitanju i veći broj. Na ivici opstanka je oko 173 vrsta sisara, 170 ptica, 210 gmizavaca, 160 vodozemaca, a među njima su najugrožen­ije gorile i kalifornij­ski kondor - kaže kustoskinj­a.

Preostale jedinke Ugrožen je opstanak i najmanjeg morskog sisara, vakite ili kalifornij­ske morske svinje, od koje je preostalo samo oko 200 jedinki u Kalifornij­skom zalivu, a tu su i gorile, orangutani, tigrovi, azijski slonovi, kornjače.

Pojedini podaci su više nego poražavaju­ći pošto je u celom svetu ostalo samo 30 jedinki amorskog ili sibirskog leoparda, oko 63 jedinki javanskog nosoroga, 800 planinskih gorilla, a pretpostav­lja se da južnokines­ki tigar više ne postoji u divljini, samo u zoo-vrtovima.

Zapadna nizijska gorila je u proteklih 25 godina smanjila populaciju za 60 odsto, sumatransk­og nosoroga ima još oko 80 jedinki, malajskog tigra manje od 300, galapagošk­ih pingvina oko 2.000, što je za pingvine jako mali broj.

- Ugrožen je i rečni delfin, nema ih više od 13 jedinki, dok se zlatni tigar viđa samo u zoološkim vrtovima. Preostalo je tek 165 okapija, a sejšelskih belorepih letećih miševa ima samo oko 100, severne vombate oko 130, crvenog vuka oko 100, riđeg vuka 270 i zlatnog lemura 130 - kaže Andrijana Tot.

Zanimljivo je da je 2013. zaključeno da je tajvanski oblačasti tiger izumro, međutim, meštani su ih uočili i sada se rade provere tih dojava.

Nestala i dva bela nosoroga Za razliku od njega, tasmanijsk­i tigar je potpuno iščezao 1936. godine, a zanzibarsk­i leopard je istrebljen 90-ih godina prošlog veka, pirinejski kozorog 2000, zapadni crni kozorog 2011. U Maleziji je 2019. je nestao sumatransk­i nosorog i u toj državi više nema nijedne jedinke, a u svetu se može naći oko 60. Buduće generacije neće moći, osim u dokumentac­iji, da vide istočnog kuguara, koji je potpuno iščezao 2015, a nalazio se na potezu severne Amerike i Kanade.

- Veoma je ugrožen severni beli nosorog, ostale su samo dve jedinke, a mužjak je uginuo 2018. godine u Keniji u rezervatu, imao je 45 godina, a prosečan životni vek im je 30 godina. Neke vrste duže žive u rezervatim­a, ali nemaju reprodukci­ju, tako da ne mogu da se sačuvaju na taj način. U prirodi bi se razmnožava­li, ali često su njihova staništa uništena - objašnjava.

SRPSKI SIMBOL

Veoma ugrožena vrsta u Srbiji je orao krstaš, koji je posebno značajan jer je i nacionalni simbol i krasi srpsku zastavu.

- Po mom saznanju, u zemlji imamo samo četiri para koji ležu jaja, što je malo. Tri se nalaze na Fruškoj gori i još jedan je na području Vojvodine. Ugrožen je orao kliktaš, zatim riđovrati gnjurac, velika droplja, livadska voluharica, šareni tvor, vuk, ris i medved - kaže Andrijana Tot.

LEPTIRI I TRGOVINA

Pred nestankom su leptiri, apolon leptir, uskršnji leptir, lastin repak. Po njih najveću opasnost ima kolekciona­rstvo. A zbog trgovine, u celom sveveć tu, ugroženi su veliki papagaji, egzotične ptice, zmije gušteri, kornjače, krupne mačke i majmuni.

- Kod nas su izumrle vrste crni lešinar, mala droplja, orao bradan, tetreb ruževac, sivi ždral, pelikan, plavokljun­a patka i vidrica. Iščezao je čak i dabar, ali uspeli smo da ih vratimo. Za bele kanje mnogi tvrde da ih kod nas nema uopšte, ali još nisu proglašene za iščezle, međutim, niko ih u zadnje vreme ne viđa uopšte. U Srbiji jedino postoje u Zoo-vrtu na Paliću, a ima ih i u Rumuniji i Italiji - kažu u Zoo-vrtu i dodaju da su u Srbiji ugroženi i vidra, slepi miševi, bubamara, jelenak, šareni tvor, rečni rak, leptir lastin repak, vilinski konjići, balkanski ris koji je nacionalni simbol Makedonije i nalazi se na kovanici od pet denara, a ima ih na Prokletiji i Šar planini manje od 100 jedinki. Tu su i rode, jazavac, jež, crni

Pojedini podaci su više nego poražavaju­ći pošto je u celom svetu ostalo samo 30 jedinki amorskog ili sibirskog leoparda

 ??  ?? SLAVLJE U BEOGRADU POSLE VESTI DA JE NEMAČKA KAPITULIRA­LA
SLAVLJE U BEOGRADU POSLE VESTI DA JE NEMAČKA KAPITULIRA­LA
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? UPOLA SMANJEN BROJ KRALJEVSKI­H PINGVINA
UPOLA SMANJEN BROJ KRALJEVSKI­H PINGVINA
 ??  ??
 ??  ?? RODE SU STROGO ZAŠTIĆENA VRSTA
RODE SU STROGO ZAŠTIĆENA VRSTA
 ??  ?? CRVENA VEVERICA UGROŽENA LOVOM
CRVENA VEVERICA UGROŽENA LOVOM
 ??  ?? DABAR JE NESTAO U SRBIJI, ALI SU GA NASTANILI PONOVO
DABAR JE NESTAO U SRBIJI, ALI SU GA NASTANILI PONOVO

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia