Blic

NJEN ŽIVOT JE BILA MUZIKA

Preminula Darinka Matić Marović (1937-2020) Savremena muzika nam govori o vremenu u kome živimo - govorila je čuvena dirigentki­nja, veliki kulturni poslenik, koja nas je napustila u 84. godini života.

- TATJANA NJEŽIĆ

Ipoduži je spisak svega onoga što je uradila, po čemu se zlatnim slovima upisala u istoriju ovdašnje, i ne samo ovdašnje kulture. Možda, pre svega, po neverovatn­oj energiji, snazi duha, vedrini, preuzimlji­vosti...

Rođena je u Herceg Novom, gimnaziju je završila u Kotoru, Muzičku akademiju u Beogradu... Ponikla je u oskudnim materijaln­im prilikama te ni kao dete ni kao student nije imala klavir, već je vežbe ruku radila na stolu, a prvi pijanino kupila je tek posle diplomiran­ja. Ostalo je zabeleženo i da je tokom angažmana u džez orkestru „Boka Kotorska“kao platu dobijala bonove za hranu... No, ništa je nije omelo.

Kako je govorila, jedini „porok“joj je bio rad, kako su drugi u šali govorili, bila je prva.

Prva žena dirigent (akademski horovi „Collegium musicum“od 1971. i ”Obilić” od 1981), prva žena dekan na Fakultetu muzičke umetnosti (od 1983. do 1989) i prva žena rektor Univerzite­ta umetnosti (četiri mandata)...

Postala je i svojevrsta­n sinonim za dobro izvođenje savremene muzike. Hroničari beleže da su za trideset godina postojanja „Collegium musicuma” i više od četvrt veka dirigovanj­a ona i njene devojke gostovale u „Karnegi holu”, „Orkestar holu”, u Moskvi, Meksiku, Rimu, San Francisku, Lenjingrad­u, Parizu, Lisabonu, Madridu, Nju Delhiju, Havani, Briselu, Štutgartu, Beču, Pragu, Bukureštu, Pekingu, Berlinu, Stokholmu...

Godine 2011. upriličen je na „Kolarcu“doslovce impresivan koncert “Collegium musicuma”, o čemu je nešto kasnije govorila kao o jednom od izuzetnih događaja u životu.

- Kada smo slavili četiri decenije “Collegium musicuma”, došle su devojke iz celog sveta, i one što su pevale na prvom koncertu 1971. Bilo je divno, ali i potresno. Jedna bivša članica došla je iz Australije i rekla mi: “Htela sam još jednom da pevam pod vašom rukom”. Nisam mogla da zaustavim suze. Neke od njih nisu pevale godinama, ali kada smo počeli sa probama, magija je opet bila tu. Bila sam ponosna jer su mnoge devojke danas uspešne, ali i tužna što smo tako rasuti po celom svetu, što ne ostaju ovde.

A te večeri, nakon koncerta, u više nego prijatnoj, neformalno­j atmosferi kafea Kolarčeve zadužbine, na opasku koja se ticala njene snage, optimizma, istrajnost­i, kazala je:

- Svima kažem, i devojkama u “Collegiumu” sam govorila, šta god da je, kako god da je, osmeh na lice, očešljaj kosu, crveni karmin, uspravi se i - napred.

Hroničari beleže da je za 45 godina karijere dirigovala na više od 10.000 koncerata u zemlji i inostranst­vu, zračila je neverovatn­om harizmom na sceni, a svojevreme­no, u intervjuu za “Politiku” 2007, kazala je:

- Nešto se desi sa mnom kada izađem na scenu. Želim da vežem pogledom, i onim što radim, pevače koji se nalaze ispred mene. Pa

Bila je prva žena dirigent, prva žena dekan na Fakultetu muzičke umetnosti i prva žena rektor Univerzite­ta umetnosti

kao male i zaokružene priče u formi pesama, one niti ulepšavaju svakodnevi­cu, niti se ustežu da pogledaju u lice onome što je tu i onome što će tek doći - naglašava Božović.

Tokom osamdeseti­h i na samom početku devedeseti­h godina Jelena Lengold je objavila nekoliko veoma zapaženih pesničkih knjiga: “Raspad botanike”, “Vreteno”, “Podneblje maka”, “Prolazak anđela” i “Sličice iz života kapelmajst­ora”.

n

 ??  ??
 ??  ?? knjiga “Mutni nagoveštaj kiše” upravo je objavljena u izdanju “arhipelaga”
knjiga “Mutni nagoveštaj kiše” upravo je objavljena u izdanju “arhipelaga”

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia